مشهورترین اسب سواران تاریخ که دنیای سوارکاری را تغییر دادند!

با سخت کوشی و ثبات، موفقیت به دست می‌آید. تاریخ شاهد بوده است که بسیاری از افراد که امروزه به عنوان مشهورترین اسب سواران شناخته می‌شوند، با کار و تلاش زیاد به موفقیت‌های بزرگی دست یافته‌اند و به یکی از بهترین و به یاد ماندنی‌ترین سوارکاران در این رشته تبدیل شدند. در طول تاریخ سوارکاری، افرادی بودند که با نمایش دلنشینی از خود به نمایش گذاشتند و توانستند نام خود را جاودانه کنند. از شارلوت دوژاردن قهرمان المپیک لندن گرفته تا مارک تاد. همگی به عنوان حرفه‌ای های دنیای سوارکاری مشهور هستند. در اینجا قصد داریم به معرفی 15 اسب سوار معروف که دنیای سوارکاری را تغییر دادند بپردازیم.

خرید ضروری ترین تجهیزات سوارکاری

10 اسب سوار معروف

در زیر لیستی از مشهورترین اسب سواران این رشته از سال 1948 به بعد آورده شده است.

1. شارلوت دوژاردن (1987-اکنون)

اسب سوار معروف - شارلوت دوژاردن

بازی‌های المپیک 2012 لندن بود و شارلوت دوژاردن به همراه اسب کاریزماتیکش والگرو با عملکردی خیره‌کننده به صحنه آمدند. شارلوت و اسبش تماشاگران را مجذوب اجرای خود کردند. از آن زمان تاکنون 1.7 میلیون بیننده اجرای سبک آزاد شارلوت را در یوتیوب تماشا کرده‌اند. دوژاردین یک سوارکار مسلط درساژ در این دوران است و از این رو در رتبه اول لیست ما قرار دارد.

شارلوت دوژاردن متعلق به خانواده‌ای از طبقه متوسط بود. پدر و مادرش فداکاری های زیادی کردند تا فرصت ممکن را برای دوژاردن فراهم کنند. شارلوت در 16 سالگی مدرسه را ترک کرد تا بتواند روی سوارکاری تمرکز کند. امروز او یکی از مشهورترین سوارکاران تمام دوران است. به عقیده بسیاری از افراد شارلوت دوژاردن بهترین اسب سوار معروف دنیاست.

2. مایکل یونگ (2009-اکنون)

اسب سوار معروف - مایکل یونگ

مایکل یونگ در سال 1982 در آلمان به دنیا آمد. او زمانی که تنها 6 سال داشت سوارکاری را شروع کرد و برای اولین بار در سال 2009 در مسابقات مسابقات شرکت کرد، زمانی که به طور معجزه آسایی مقام سوم را به دست آورد. او در المپیک 2012 در مسابقات انفرادی و تیمی پیروز شد و تا به امروز تنها سوارکاری است که عنوان المپیک، عنوان قهرمانی اروپا و عنوان قهرمانی جهان را به طور همزمان کسب کرده است.

در سال 2016، مایکل جونگ برنده گرند اسلم مسابقات شد و دومین سوارکار مردی شد که در رویداد سه روزه کنتاکی، آزمون اسب بورگلی و آزمایش اسب بدمینتون (Badminton) پیروز شده است. آخرین برد او در بدمینتون در سال 2017 بود. مایکل همچنان به سوار کاری رقابتی ادامه می دهد.

خرید بهترین مدل شلاق سوارکاری

3. فرانکی دتوری (1985-اکنون)

اسب سوار معروف - فرانکی دتوری

فرانکی دتوری. یکی از مشهورترین اسب سواران تاریخ است که توانست اسم و رسم خاصی را برای خود در دنیای سوارکاری بدست آورد. این مرد متولد 1970 به شگفتی‌هایی دست یافته و غیرممکن‌ها را ممکن ساخته است. فرانکی در سن 12 سالگی اسب سواری را آغاز کرد و علاقه زیادی به آن پیدا کرد. با گذشت سالها، فرانکی دتوری همچنان علاقه زیادی به این ورزش دارد.

در سال 2012، فرانکی به استفاده از یک ماده ممنوعه متهم و آزمایشش مثبت اعلام شد. امروزه فرانکی در بریتانیا مشغول به آموزش سوارکاری به علاقه‌مندان این رشته است. بیش از 3000 شاگرد را نیز تربیت کرده است.

4. مارک تاد (1978-2016)

اسب سوار معروف - مارک تاد

مارک تاد، سوارکار مشهور اهل نیوزلند، در سال 1956 به دنیا آمد. او رکورد مسن ترین اسب سواری است که برنده بدمینتون (Badminton) شده است. این معجزه در سال 2011 اتفاق افتاد و حضار از دیدن این پیرمرد شگفت زده شدند. مارک عاشق اسب سواری بود، از همین رو فعالیت حرفه‌ای خود را در این رشته از سنین کودکی شروع کرد.

تاد دومین سوارکار اسب سوار نیوزیلندی شد که در المپیک 2012 و 2016 شرکت کرد و به یک سوارکار معروف اسب پرش نمایشی تبدیل شد. اگرچه مارک در سال 2000 بازنشسته شد، اما در سال 2008 یک بازگشت غافلگیرکننده داشت و آخرین بار در المپیک 2016 روی رینگ دیده شد.

5. کایرن فالون (1997-2016)

اسب سوار معروف - کایرن فالون

کیرون فالون یک اسب سوار معروف بود که در سال 1965 در ایرلند متولد شد. او شش بار در دوران حرفه‌ای خود قهرمان بریتانیا شد. اولین برد او در سال 1997 بود و پس از اولین برد، سرعت بردهای خود را حفظ کرد. با این حال، کل زندگی حرفه ای فالون مملو از حوادث بحث برانگیز بود.

کایرن در حرفه خود بسیار امیدوار کننده بود تا اینکه در سال 2006 به دلیل اتهامات مربوط به مصرف مواد نیروزا از مسابقه دادن محروم شد. این ممنوعیت در سال 2007 برداشته شد اما کشتی او پس از آن حادثه نتوانست به راحتی حرکت کند زیرا شهرت او مخدوش شده بود. او یک بار دیگر پس از مثبت شدن مواد ممنوعه از مسابقه منع شد و پس محرومتی 1.5 ساله، فالون در سال 2009 به زمین چمن بازگشت. در سال 2016، کایرن فالون آنقدر افسرده بود که در نهایت اعلام بازنشستگی کرد.

خرید جدیدترین مدل کلاه سوارکاری

6. ایان استارک (1964-2007)

اسب سوار معروف - ایان استارک

ایان استارک یکی از مشهورترین اسب سواران اسکاتلندی است که اکنون بازنشسته شده است. استارک در سال 1954 متولد شد و در سن 10 سالگی سوارکاری را آغاز کرد. ایان در المپیک، مسابقات قهرمانی رویدادهای اروپا، مسابقات قهرمانی جهان و مسابقات اسب بدمینتون عملکردی درخشان از خود به نمایش گذاشت. او در المپیک لس آنجلس در رده انفرادی مدال نقره و در المپیک سیدنی نیز در رده تیمی به مدال نقره دست یافت.

در سال 1999، یان استارک در مسابقات اسب بدمینتون قهرمان شد و در سال‌های 1991 و 1997 مدال طلای مسابقات قهرمانی اروپا را کسب کرد. حرفه باشکوه او در سال 2007 به پایان رسید، زمانی که سرانجام پس از یک رویداد سه روزه اعلام بازنشستگی کرد.

7. آنکی ون گرونسون (1980-2001)

اسب سوار معروف - آنکی ون گرونسون

یکی از موفق‌ترین سوارکاران زن درساژ، تئودور آنکی ون گرونسون است. آنکی یک ورزشکار هلندی است که 9 بار قهرمان مسابقات جهانی درساژ شده است. علاوه بر این، او بارها در مسابقات قهرمانی درساژ اروپا شرکت کرده است، که در آن مجموعاً 15 مدال بین سال‌های 1991 و 2009 به دست آورد.

ون گرونسون اسب سواری را در سن 12 سالگی شروع کرد. او به حرفه خود ادامه داد و در سال 2001 به عنوان سوار قرن تبدیل شد. امروزه آنکی از اسب سواری فاصله گرفته است اما از صنعت سوارکاری جدا نشده است. قهرمان سابق جهان، اسب‌ها را آموزش می‌دهد، به سوارکاران جدید درساژ آموزش می‌دهد و همچنین صاحب یک تجارت پوشاک سوارکاری است.

8. لستر پیگوت (1948-1995)

اسب سوار معروف - لستر پیگوت

وقتی صحبت از مسابقات مسطح می شود، نام لستر پیگوت هرگز فراموش نمی شود. این مرد در کل زندگی خود 4493 برد کسب کرده است که آماری فوق‌العاده می‌باشد. لستر برای سوارکاری بسیار قد بلند بود اما به دلیل وزن کم و غیرمعمولش، به نوعی توانست به یکی از بهترین سوارکارهای مسابقه تخت در تمام دوران تبدیل شود. وزن پیگوت 14 کیلوگرم کمتر از وزن طبیعی یک مرد با قد او بود. لستر سابقه خانوادگی اسب سواری داشت، بنابراین مشخص بود که او نیز همین مسیر را در پیش خواهد گرفت.

پیگت زمانی که تنها 10 سال داشت وارد مسابقه شد. تعجب خواهید کرد اگر بدانید که او تنها 12 سال داشت که اولین مسابقه خود را برد! با این حال، لستر پیگوت به اتهام کلاهبرداری مالیاتی مجرم شناخته شد و 366 روز در زندان سپری کرد. این موضوع به عنوان تاریک‌ترین کارنامه دوران زندگی لستر شناخته می‌شود.

9. لوسیندا گرین (1973-1987)

اسب سوار معروف - لوسیندا گرین

لوسیندا گرین یک زن سوارکار بریتانیایی بود. او در سال 1953 به دنیا آمد و در سن 4 سالگی سوارکاری را آغاز کرد. لوسیندا نماینده بریتانیا در مسابقاتی مانند کراس کانتری بود. بین سال‌های 1973 و 1984، لوسیندا گرین 6 بار برنده مسابقه اسب بدمینتون شد که به خودی خود یک رکورد است.

لوسیندا تنها 20 سال داشت که برای اولین بار نماینده بریتانیا در مسابقات المپیک شد. پس از مسابقات قهرمانی اروپا، او حرفه بین المللی سوارکاری خود را در سال 1987 به پایان رساند. امروز او مفسر رویدادهای مهم در سراسر جهان است. همچنین او یک بازی ویدیویی به نام خود دارد، “چالش اسب سواری لوسیندا گرین”.

خرید پرفروش‌ ترین بوت سوارکاری

10. پل شوکموهل (1976-1986)

اسب سوار معروف - پل شوکموهل

پل شوکموهل یک اسب‌سوار حرکات نمایشی سابق آلمانی است که در سال 1945 متولد شد. پل بین سال‌های 1976 تا 1984 در المپیک شرکت کرد. او در اولین المپیک خود مدال نقره گرفت که موفقیت بزرگی است. او 3 بار قهرمان دربی کاپ هیکستید شد و در 3 دوره قهرمانی اروپا نیز شرکت کرد.

فاجعه زمانی برای پل رخ داد که او به دام “poling” افتاد. poling یک تکنیک ممنوعه برای تمرین است که در آن یک میله به پای اسب اصابت می کند تا او را تشویق کند تا بالاتر بپرد. از آن زمان او از پرش نمایشی منع شد. امروزه پل تعدادی از بهترین اسب های آلمانی را آموزش می دهد.

11. مایکل ویتاکر (1960-تاکنون)

اسب سوار معروف - مایکل ویتاکر

مایکل ویتاکر یک سوارکار شناخته شده است. او جوانترین سوارکاری است که در دربی هیکستید (یکی از معروف‌ترین رویدادهای سوارکاری در دنیا) در سال 1980 پیروز شده است. پیروزی او نه برای یکبار، بلکه سه بار دیگر ادامه پیدا کرد. دستاوردی که کمتر سوارکاری به آن دست پیدا خواهد کرد.

مایکل در 40 سال فعالیت حرفه ای خود 15 مدال قهرمانی کسب کرده و در 5 بازی المپیک شرکت کرده است. مایکل در سال 2014 توسط BSJA به عنوان پنجمین سوارکار برتر معرفی شد. جالب است بدانید او در یک خانواده سوارکار بزرگ شده و بیشتر اعضای خانواده او اسب سوار معروفی هستند.

12. ویلیام فاکس پیت (1973-اکنون)

اسب سوار معروف - ویلیام فاکس پیت

ویلیام فاکس پیت در سن چهار سالگی سوارکاری را آغاز کرد. در ابتدا او از سوی همسالانش مسخره میشد و همین موضوع دلیلی شد تا برای مدتی سوارکاری را رها کند. اما پس از چند سال مجددا اعتماد به نفس خود را به دست آورد و در سن 15 سالگی شروع کرد. نکته جالب درباره فاکس پیت این است که فهرست کردن آنچه فاکس پیت برنده نشده است، زمان کوتاه تری طول می کشد. از آنچه او دارد!

او در المپیک، بازی های جهانی سوارکاری، اروپایی ها و بسیاری مسابقات دیگر شرکت کرده است. او دارای رکورد بیشترین برد در مسابقات اسب بورگلی است که 6 بار برنده شده است و چندین بار برنده مسابقات اسب بدمینتون نیز شده است.

سال 2015 نقطه تاریکی در کارنامه ورزشی او بود. جایی که او در یک حادثه از اسب افتاد. همین موضوع باعث تا برای دو هفته در کما بستری باشد. اما پس از بهبودی کامل به میادین برگشت و در مسابقات المپیک 2016 نیز شرکت کرد. او همچنان در مسابقات مختلف اسب سواری شرکت می‌کند.

خرید جدیدترین مدل گتر سوارکاری

13. پیپا فونل (1984-اکنون)

اسب سوار معروف - پیپا فونل

علاقه پیپا فونل به سوارکاری بیش از حد بود. تا جایی که او در 16 سالگی تصمیم به ترک تحصیل و ورود به دنیای سوارکاری گرفت. اولین پیروزی او در سال 1987 به دست آمد، زمانی که او قهرمان جوانان سوارکار اروپا شد.

او در طول سال‌ها موفقیت‌های زیادی کسب کرده است و مدال‌های المپیک و قهرمانی اروپا را به دست آورده است و اولین سوارکاری بود که برنده گرند اسلم رولکس در سال 2003 شد. پیپا در گذشته به بیماری اعصاب دچار شد. به همین دلیل مدتی را تحت نظر روانشناس قرار گرفت. با این حال این بیماری نتوانست مانع از رویاپردازی او در مسابقات اسب سواری شود و او همچنان در این رشته مشغول به فعالیت شود.

14. برتالان دی نمتی (1955-1980)

اسب سوار معروف - برتالان دی نمتی

دی نمتی در سال 1911 در مجارستان به دنیا آمد. او سوارکاری خود را در مدرسه سواره نظام مجارستانی شروع کرد. در سال 1952، دی نمتی به ایالات متحده مهاجرت کرد. در این کشور او با بیل استاینکراس آشنا شد و با او کار کرد.

در کتابی که به وسیله اشتاین ارائه شده، در مورد دی نمتی نوشته شده: «امروزه او (دی نمتی) در سطح ملی به عنوان یکی از تأثیرگذارترین چهره‌های ورزش سوارکاری در دوران پس از جنگ شناخته می‌شود، مردی که آموزه‌هایش، هم مستقیماً و هم از طریق او بسیاری از دانش‌آموزان، تأثیر عمیقی بر موفقیت تیم بین‌المللی ما و استانداردهای عمومی برابری در ایالات متحده و در اروپا داشته‌اند.

خرید ارزان ترین مدل تجهیزات سوارکاری در سال 2022

15. ویلیام اشتاینکراس (1935-1990)

اسب سوار معروف - ویلیام اشتاینکراس

ویلیام اشتاینکراس، معروف به بیل، یکی از مشهورترین اسب سواران تاریخ است. بیل در سال 1925 به دنیا آمد و در دارین، کانکتیکات بزرگ شد. او حرفه سوارکاری خود را در سن 10 سالگی آغاز کرد. اولین برد اصلی او در اسب سواری مربوط به سال 1941 در سن 16 سالگی می‌باشد، زمانی که او در مسابقات قهرمانی ملی Maclay، فینال استواری برای سوارکاران جوان، قهرمان شد.

بیل سپس به دانشگاه ییل رفت و در طول جنگ جهانی دوم به برمه فرستاده و عضوی ار ارتش سواره کشورش شد. اشتاینکراس نماینده ایالات متحده در پنج بازی المپیک بود و چهار مدال کسب کرد.که یکی از این مدال ها، اولین مدال کسب شده توسط یک آمریکایی به شما می‌رفت.

جمع بندی

15 نفر از مشهورترین اسب سواران تاریخ که در این مطلب به آن‌ها اشاره شد، کارنامه درخشانی در رشته سوارکاری کسب کرده‌اند. همچنین برخی از آن‌ها پس از بازنشستگی نیز این صنعت را کنار نگذاشتند و به تعلیم و تربیت هنرجویان مشغولند. اسب سواری تنها مختص ورزشکاران نیست. چراکه معروف‌ترین بازیگران دنیا نیز به این رشته علاقه‌مند هستند و به طور حرفه‌ای آن را دنبال می‌کنند.

از برد پیت بازیگر مشهور هالیوودی که در بسیاری از فیلم‌ها، صحنه‌های مربوط به سوارکاری را خودش بازی می‌کند گرفته تا ویگو مورتنسن بازیگر سریال ارباب حلقه‌ها، جرمی آیرونز بازیگر فیلم بتمن علیه سوپرمن و بلاحدید که از کودکی سوارکاری را آغاز کرد. همچنین توجه داشته باشید که در اینجا شما فقط با تعدادی از مشهورترین اسب سواران تاریخ آشنا شده اید. یک نگاه واقعی به همه سوارکارانی که در این ورزش مشارکت داشته اند می تواند کتاب بسیار بزرگی را پر کند! امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

منبع:‌ horsesandfoals

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.