13 مورد از قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ

مهم نیست از سامسونگ گلکسی S22، گلکسی Z Fold 3 و یا یکی از بهترین پرچمداران سامسونگ استفاده می‌کنید، بلکه مهم است بدانید گوشی هوشمند شما انبوهی از ویژگی های مجزا و حرفه ای را دارد که ممکن است تا کنون اطلاعی از آن نداشته باشید. از توانای گرفتن سلفی فقط با گفتن «Cheese» تا کشیدن انگشت روی صفحه نمایش برای گرفتن عکس از آن (Screen Shot). قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ، مجموعه‌ای از ویژگی های کوچک و جالبی است که شرکت سامسونگ در تلفن‌های خود گنجانده تا استفاده از گوشی‌ را برای کاربران سرگرم‌کننده‌تر و جذاب تر شود. این درحالی است که بسیاری از این ویژگی ها پنهان نیستند و تنها ممکن است از وجود آن‌ها آگاهی نداشتید. یا ترفندهایی وجود دارد که در مورد آن‌ها اطلاعی نداشته باشید. بنابراین در اینجا 12 ویژگی پنهان سامسونگ که می‌تواند نحوه استفاده شما از گوشی را تغییر دهد، مورد بررسی قرار می‌دهیم. در ابتدا ویدئویی از ترفندها و ویژگی های جذاب، پنهان و آشکار گوشی سامسونگ را مشاهده خواهید کرد.

قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ


1. با استفاده از حرکات دست یا صدا سلفی بگیرید

قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ- سلفی با دست

چه از طرفداران سلفی باشید یا علاقه‌ای به آن نداشته باشید، در حال حاضر سلفی بخشی از زندگی روزمره کاربران گوشی‌های هوشمند را در بر گرفته است. اگر روزی 50 عدد سلفی از خود می‌گیرید یا اینکه مانند برخی از افراد تنها در روز تولد خود اقدام به انجام این کار می‌کنید، گوشی‌های سامسونگ روش جالبی را برای راحت‌تر سلفی گرفتن در نظر دارد، و آن سلفی گرفتن با استفاده از حرکات دست و یا صداست!

برای فعال کردن حرکات سلفی که یکی از قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ به شمار می رود، ابتدا برنامه دوربین را باز کنید. سپس روی دکمه تنظیمات در گوشه بالا سمت چپ ضربه بزنید. به پایین بروید و روی «روش های عکسبرداری / Shooting methods» ضربه بزنید. سپس، روی کلیدهای کنار «فرمان‌های صوتی / Voice commands» و «نمایش کف دست / Show palm» ضربه بزنید.

اکنون می‌توانید تنها با گفتن کلمه «لبخند / smile» و یا «پنیر / cheese»، عکس برداری یا تصویر برداری را فعال کنید. این ترفند برای هردو دوربین‌ جلو و عقب کار می‌کند. برای گرفتن سلفی یا ضبط ویدیو با استفاده از حرکات دست کافی است کف دست خود را به سمت دوربین جلو ببرید و یا عبارت «ضبط فیلم / record video» را بگویید.

بیشتر بخوانید: 7 روش ساده برای تمیز کردن قاب گوشی که نمی‌دانید!

2. دو نسخه از واتس اپ، مسنجر یا تلگرام را اجرا کنید

ویژگی پنهان سامسونگ - دو نسخه واتس اپ

یکی از مهم‌ترین قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ، داشتن دو تلگرام یا واتساپ است. با توجه به اینکه این روزها بسیاری از گوشی‌های سامسونگ با قابلیت‌های دو سیم‌کارت عرضه می‌شوند، اگر قصد ندارید دو گوشی را با خود حمل کنید، ویژگی Dual Messenger سامسونگ واقعاً مفید خواهد بود. این ویژگی اساساً یک شبیه سازی از محبوب ترین برنامه های پیام رسانی را ایجاد می کند و یک نسخه جداگانه روی تلفن شما قرار داده که به شما امکان می دهد با حسابی متفاوت از حساب اصلی خود وارد آن شوید.

برای استفاده از Dual Messenger، تنظیمات را باز کرده و به قسمت ویژگی‌های پیشرفته (Advanced features) بروید. سپس به پایین بروید و روی Dual Messenger ضربه بزنید. در این قسمت می‌توانید برنامه‌ای را که قصد شبیه‌ سازی آن را دارید، انتخاب کنید. سپس با کپی کردن آن، نسخه جدیدی از برنامه موردنظر شما اجرا خواهد شد.

3. با استفاده از Secure Folder یک مخفی‌گاه امن ایجاد کنید

ویژگی پنهان سامسونگ - Secure Folder

آیا می دانستید که گوشی های سامسونگ دارای صندوق مخفی مخصوص به خود هستند که به نام پوشه امن (Secure Folder) شناخته می شود؟ این قسمت نوعی فضای دوم است که در آن می‌توانید فایل‌ها یا برنامه‌ها را از فضای «اصلی» تلفن خود جابه‌جا کنید یا فقط به‌عنوان منطقه خصوصی خود از آن استفاده کنید.

پوشه امن یکی از مهمترین قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ است. برای راه‌اندازی آن تنظیمات را باز کرده و به قسمت بیومتریک و امنیت (Biometrics and security) بروید، سپس به قسمت پایین بروید تا پوشه امن را پیدا کنید. به سادگی روی Agree ضربه بزنید، با حساب Google یا Samsung خود وارد شوید و سپس نحوه ایمن شدن پوشه امن خود را تنظیم کنید. سپس برنامه Secure Folder ظاهر می شود. پس از راه‌اندازی، می‌توانید برنامه‌ها را منحصراً در پوشه امن دانلود کنید، زیرا به عنوان یک فضای جداگانه در نظر گرفته می‌شود.

ممکن است ایده خوبی باشد که همه برنامه‌های بانکی خود را به پوشه امن منتقل کنید، زیرا در صورتی که گوشی شما به سرقت برود یا فاقد رمز ورود باشد، امکان دسترسی به اطلاعات بانکی‌تان وجود ندارد. همچنین می توانید برای ذخیره اطلاعات شخصی که نمی‌خواهید دیگران از آن اطلاعی داشته باشند، استفاده کنید.

4. با حذف انیمیشن ها سرعت کار را افزایش دهید

ویژگی پنهان سامسونگ - حذف انیمیشن ها

اگرچه راه دیگری برای افزایش سرعت گوشی یا تبلت اندرویدی وجود دارد، سامسونگ چیزی مشابه را مستقیماً در سیستم عامل تعبیه کرده است. و آن این است که می‌توانید انیمیشن‌های دستگاه خود را خاموش کنید، مانند زمانی که برنامه‌ها را باز یا بسته می‌کنید، که باعث می‌شود در استفاده روزانه سریع‌تر به نظر برسد.

اگر به دنبال افزایش سرعت هستید، ارزش آن را دارد که این گزینه را بررسی کنید، زیرا تفاوت زیادی ایجاد می کند. با این حال، ممکن است بر نحوه عملکرد برخی از برنامه‌ها تأثیر بگذارد، خوشبختانه در صورت مشاهده هر گونه مشکلی، بازگشت آن آسان است.

برای فعال کردن این قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ، تنظیمات را باز کنید و به Accessibility پایین بروید، سپس روی Visibility enhancements ضربه بزنید. در مرحله بعد، روی دکمه حذف انیمیشن ها ضربه بزنید تا این ویژگی روشن شود. اگر متوجه شدید که این باعث بروز مشکلاتی می شود، می توانید به راحتی آن را دوباره به همان روش خاموش کنید.

5. برنامه های بیشتری را در صفحه اصلی خود قرار دهید

ویژگی پنهان سامسونگ - برنامه های بیشتری را در صفحه اصلی

اگر متوجه شدید که به فضای بیشتری در صفحه اصلی خود نیاز دارید، به راحتی می توانید تعداد برنامه های این قسمت را افزایش دهید. کافیست منوی تنظیمات صفحه اصلی را با دو انگشت روی صفحه اصلی باز کنید و سپس روی تنظیمات ضربه بزنید. در مرحله بعد، (روی شبکه صفحه اصلی / Home screen grid) یا (شبکه صفحه برنامه /  Apps screen grid) ها ضربه بزنید و اندازه آنها را به دلخواه تغییر دهید. این مورد یکی از اصلی ترین قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ می باشد.

6. طرح (چیدمان) صفحه اصلی خود را قفل کنید

ویژگی پنهان سامسونگ - چیدمان

اگر به طور تصادفی آیکون های مرتب شده روی صفحه اصلی خود را جابه جا می‌کنید، یک راه آسان برای توقف این کار وجود دارد. می‌توانید صفحه اصلی را قفل کنید، به این معنی که نمی‌توانید هیچ یک از برنامه‌ها را حذف یا جابه‌جا کنید. این کار تا زمانی که قفل آن را دوباره باز کنید، پابرجاست. برای انجام این کار، منوی تنظیمات صفحه اصلی را با فشار دادن دو انگشت روی صفحه اصلی و سپس ضربه زدن روی تنظیمات باز کنید. اکنون، برای فعال کردن یکی از بهترین قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ، بر روی گزینه Lock by Lock Home screen layout ضربه بزنید. اگر می‌خواهید دوباره قفل آن را باز کنید، به سادگی کلید را تگ کنید.

7. برای تماس یا پیام دادن به مخاطبین، انگشت خود را بکشید

ویژگی پنهان سامسونگ - تماس

گرچه این ویژگی سال‌هاست که بخشی از One UI شده ، اما تعجب آور است که بسیاری از افرادی از آن اطلاعی ندارند. علاوه بر این، این ویژگی که جزء اصلی ترین قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ به شمار می رود، یکی از آن مواردی است، تا زمانی که آن را نداشته باشید، متوجه نمی‌شوید چقدر مفید است. برای پیام دادن به مخاطبی در دفترچه تلفن یا فهرست آخرین تماس‌ها می‌توانید انگشت خود را به چپ بکشید، یا برای تماس با آن‌ها، انگشت خود را به سمت راست بکشید. این چیزی بسیار ساده و در عین حال بسیار کاربردی است که هر گوشی هوشمند باید آن را داشته باشد.

8. دوربین یا نمایشگر را برای اعلان ها فلش کنید

ویژگی پنهان سامسونگ - فلش

در منوی تنظیمات این امکان وجود دارد که فلش یا نمایشگر دوربین هر زمان که اعلان دریافت می‌کنید یا زنگ هشدار به صدا در می‌آید روشن شود. اگر به هر دلیلی نمی‌توانید صدای تلفن خود را بشنوید یا نمی‌خواهید لرزش گوشی را احساس کنید، این ویژگی، یکی از قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ بسیار عالی است. برای فعال کردن این قابلیت، به تنظیمات، دسترسی (Accessibility) و سپس تنظیمات پیشرفته (Advanced settings) بروید. در مرحله بعد روی Flash notification ضربه بزنید. می‌توانید با هر تنظیم روی کلید ضربه زده تا آن را روشن یا خاموش کنید، و حتی برنامه‌هایی را که می‌خواهید اعمال شود و رنگی را می‌خواهید صفحه نمایش چشمک بزند، انتخاب کنید.

9. روی صفحه نمایش دو ضربه بزنید تا روشن و خاموش شود

ویژگی پنهان سامسونگ - ضربه روی نمایشگر

اگر می‌خواهید بدون نیاز به فشار دادن کلید پاور گوشی خود را سریع باز یا ببندید، می‌توانید به سادگی روی صفحه دوبار ضربه بزنید تا آن را روشن یا خاموش کنید. این ویژگی برای زمانی که دست‌هایتان خیس است یا می‌‌خواهید از روی تخت خواب، اعلان هایتان را بررسی کنید، بسیار مفید است. برای فعال کردن آن، به تنظیمات، ویژگی‌های پیشرفته، سپس حرکات و ژست ها بروید. برای روشن کردن صفحه، روی صفحه نمایش با دو ضربه بزنید. همچنین دو ضربه بزنید تا آن را خاموش کنید.

10. با چرخاندن تلفن خود، تماس های دریافتی یا زنگ هشدار را بی‌صدا کنید

ویژگی پنهان سامسونگ - بی‌صدا

گاهی اوقات خاموش کردن صدای زنگ مخصوصا زمانی که فضای اتاق تاریک باشد، کمی سخت است. اگر نمی‌خواهید در تاریکی دور و بر خود بچرخید و تا گوشی را بی‌صدا کنید، می‌توانید فقط تلفن خود را برگردانید یا دست خود را روی صفحه قرار دهید تا زنگ هشدار بی‌صدا شود. این ویژگی برای تماس های دریافتی نیز کاربرد دارد. فقط تنها تفاوت آن این است که به‌جای رد کردن تماس، صفحه و زنگ را خاموش و بی‌صدا می‌کند. برای روشن کردن یکی از بهترین قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ، به تنظیمات، ویژگی‌های پیشرفته، سپس حرکات و ژست ها بروید. اکنون، برای فعال کردن آن، با استفاده از سپس حرکات و ژست ها ، روی دکمه بی‌صدا ضربه بزنید.

11. برای پس زمینه تماس های ویدیویی جلوه های خاصی اعمال کنید

ویژگی پنهان سامسونگ - پس زمینه

برای تار کردن محیط اطراف در تماس تصویری ممکن است صفحه خود را زوم کنید یا پس زمینه‌ای عجیب و غریب انتخاب کنید. ویژگی جلو‌ه‌های تماس ویدئویی سامسونگ به شما این امکان را می دهد تا پس زمینه‌های متفاوتی را برای تماس ویدئویی خود درنظر بگیرید. برای فعال کردن این ویژگی، به تنظیمات، ویژگی‌های پیشرفته بروید، سپس روی جابجایی جلوه‌های تماس ویدیویی (toggle by Video call effects) ضربه بزنید. اکنون، اگر روی کلمات جلوه‌های تماس ویدیویی ضربه بزنید، مجموعه‌ای از گزینه‌ها از جمله امکان انتخاب رنگ پس‌زمینه پیش‌فرض یا انتخاب تصویر برای پس‌زمینه‌تان را مشاهده خواهید کرد. پس از برقراری تماس ویدیویی، آیکون جدیدی را در بالا سمت راست مشاهده خواهید کرد. برای مشاهده گزینه‌های پس‌زمینه در حین تماس، و همچنین توانایی بهبود میکروفون برای وضوح بهتر، روی آیکون ضربه بزنید. این قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ می‌تواند کارایی زیادی برای کاربران داشته باشد.

12. از کف دست خود برای گرفتن اسکرین شات استفاده کنید

ویژگی پنهان سامسونگ - اسکرین شات

این یکی دیگر از آن قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ است که بخشی از گوشی‌های گلکسی سامسونگ بوده است، اما بسیاری از مردم درباره آن بی‌اطلاع هستند. در حالی که گرفتن اسکرین شات در گوشی سامسونگ با استفاده از ترکیب معمول دکمه تنظیم صدا + دکمه روشن/خاموش انجام می‌گیرد، راه بسیار آسان‌تری برای انجام این کار وجود دارد که این روش با کشیدن انگشت روی صفحه با کف دست انجام خواهد شد. برای روشن کردن یکی از بهترین قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ، به تنظیمات، ویژگی‌های پیشرفته، سپس حرکت‌ها و ژست ها بروید. اکنون، برای گرفتن اسکرین شات، روی کلید با کشیدن انگشت ضربه بزنید. برای آزمایش آن، به سادگی دست خود را در دو طرف نمایشگر قرار دهید و انگشت خود را به سمت داخل بکشید.

13. با یک ضربه به تمام تنظیمات سریع خود دسترسی پیدا کنید

13 مورد از قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ در سیب تیپ

گوشی های سامسونگ دارای تعداد زیادی امکانات در پنل تنظیمات سریع هستند، مانند قابلیت روشن یا خاموش کردن سریع Wi-Fi یا بلوتوث، یا فعال کردن حالت پرواز. شما می توانید این بخش را سازماندهی کنید تا پنج قابلیت دلخواه خود را در بالا قرار دهید، با این حال راه آسان تری وجود دارد که می توانید به تمام قابلیت ها و تنظیمات دسترسی داشته باشید. معمولاً این کار شامل دو بار کشیدن متوالی از بالای صفحه به پایین است. با این حال، می‌توانید با یک بار کشیدن با دو انگشت به پایین، فوراً به منوی کامل تنظیمات سریع دسترسی پیدا کنید. این در واقع یک قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ است که برای مدت طولانی بخشی از اندروید بوده، هرچند که به طور گسترده شناخته شده نیست.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی 12 قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ پرداختیم. ویژگی‌هایی که کاربرد بسیار زیادی دارند اما بسیاری از افراد، اطلاعی از آن ندارند. امیدواریم اکنون حداقل یک ویژگی جدید در مورد گوشی Samsung Galaxy خود یاد گرفته باشید. این مطلب از وبسایت tomsguide برداشته شد. امیدواریم مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 نظر
 1. آواتار کمیل
  کمیل می گوید

  بسیار مفید و کاربردی . ممنونم

 2. آواتار آریان
  آریان می گوید

  ۲ تا شو میدونستم! مرسی با مقاله خوبتون

 3. آواتار Macani)
  Macani) می گوید

  خیلی هم مخفی نبود فقط تاحالا بهش توجه نکرده بودیم

 4. آواتار فاطی
  فاطی می گوید

  واقعا با کف دست هم میشه اسکرین شات گرفت، خیلی خوب بود

 5. آواتار یه ادم
  یه ادم می گوید

  11 تای اول تکراری بود!

 6. آواتار ایکس من
  ایکس من می گوید

  چقدر سامسونگ قابلیت مخفی داره، 13 تا که توی متن معرفی شده، 20 تا هم توی ویدئو، کاربر سامسونگ هستیم ولی از دنیا بی خبریم …

 7. آواتار
  ناشناس می گوید

  من همشو میدونستم
  اصلاً به درد نخورد
  اگر هر کسی حدود ۳۰ دقیقه تنظیمات گوشی رو برسی همه این ها رو میفهمه

 8. آواتار حیدری
  حیدری می گوید

  خوب بود ولی همه اینارو میدونستم تک تکشو

 9. آواتار هکر
  هکر می گوید

  ۹ تاشو میدو نستم اون یکی هارو گوشیم نداره

 10. آواتار M
  M می گوید

  مسخرس همشو بلدم

 11. آواتار می‌گوید
  می‌گوید می گوید

  همشو میدونستم