چگونه حافظه آیفون را خالی کنیم؟

اگر حافظه آیفون یا آیپد شما پر است، راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای افزایش حافظه آیفون استفاده کنید. در این مقاله به بررسی چندین گزینه و روش موجود برای آزادسازی حافظه آیفون می‌پردازیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

حافظه آیفون و آیپد دارای ظرفیت ذخیره‌سازی متفاوتی است. این مقدار برای آیفون از 16 گیگابایت تا 512 گیگابایت و برای آیپد از 16 گیگابایت تا 1 ترابایت است. اگرچه خریدن مدلی از آیفون یا آیپد با بیشترین فضای ذخیره‌سازی که توانایی خرید آن رادارید همیشه ایده خوبی است، اما پس از مدتی این فضای ذخیره‌سازی نیز می‌تواند پر شود.

از موسیقی خریداری‌شده و برنامه‌هایی که دانلود می‌کنید گرفته تا عکس‌هایی که می‌گیرید و پیام‌هایی که دریافت می‌کنید، همه این موارد باید درجایی از دستگاه ذخیره شوند که نیاز به فضای خالی برای این کاردارند؛ و وقتی حافظه آیفون یا آیپد شما پر است، به نظر نمی‌رسد که بتوانید اطلاعات خود را ذخیره کنید. بااین‌حال کاری که می‌توانید انجام دهید آزادسازی حافظه آیفون است. در ادامه راه‌های آزاد سازی حافظه آیفون را بررسی می‌کنیم.

چگونه حافظه آیفون را خالی کنیم؟

نکات اساسی در مورد حافظه آیفون

اپل آگاه است که بسیاری از مردم برای مدیریت فضای ذخیره‌سازی در دستگاه‌های خود تلاش می‌کنند، به همین دلیل ابزارهای بیشتری را با نسخه‌های پی‌درپی iOS معرفی کرده است تا به کاربران کمک کند انواع برنامه‌ها و رسانه‌هایی را که غالباً برای آن‌ها ضروری است را حفظ کنند.

به بخش تنظیمات رفته و گزینه General -> iPhone / iPad Storage را انتخاب کنید و میزان فضای ذخیره‌سازی که استفاده کرده‌اید در نوار بالا نشان داده‌شده است.

چگونه حافظه آیفون را خالی کنیم؟

در ادامه فهرستی از برنامه‌های نصب‌شده و میزان ذخیره‌سازی که هرکدام استفاده می‌کنند قابل‌مشاهده است. این لیست همچنین به شما می‌گوید که آخرین باری که از هر برنامه استفاده کرده‌اید چه زمانی بوده و به شما این امکان را می‌دهد تا برنامه‌هایی را که مدتی استفاده نکرده‌اید یا اصلاً استفاده نکرده‌اید به‌راحتی پیداکرده و حذف کنید.

چگونه حافظه آیفون را خالی کنیم؟

وقتی برنامه را حذف می‌کنید، نماد، داده برنامه و هرگونه داده تولیدشده توسط کاربر حذف می‌شود. همچنین با استفاده از گزینه offload app می‌توانید دیتا برنامه را پاک‌کرده اما لوگو و خودِ برنامه باقی می‌ماند. اگر برنامه‌ای که زیاد استفاده می‌کنید فضای زیادی را اشغال می‌کند، ارزش بررسی این را دارد که آیا می‌توانید حافظه مربوط به آن را پاک‌کنید یا خیر.

چگونه حافظه آیفون را خالی کنیم؟

گزینه دیگری که چندی پیش اپل به iOS اضافه کرد، امکان جلوگیری از نصب خودکار به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار iPhone یا iPad شما است. قبلاً مواردی بود که به‌روزرسانی‌های جدید نرم‌افزار به‌طور خودکار در پس‌زمینه بارگیری می‌شدند و سپس از طریق ویژگی Automatic Updates نصب می‌شدند. بااین‌حال، در iOS 13.6 به بعد، برنامه تنظیمات شامل موارد جانبی است که به شما این امکان را می‌دهد که انتخاب کنید آیا به‌روزرسانی‌ها به‌طور خودکار بارگیری شوند یا خیر.

چگونه حافظه آیفون را خالی کنیم؟

فضای اشغال‌شده توسط عکس‌ها را بازیابی کنید

عکس‌هایی که در iPhone یا iPad خود نگهداری می‌کنید به‌طور طبیعی فضای ذخیره‌سازی دستگاه شمارا اشغال می‌کند که بسته به ظرفیت ذخیره‌سازی موجود و مقدار محتوای شما می‌تواند به‌سرعت پر شود.

اگر پیامی مبنی بر پر شدن فضای ذخیره‌سازی دستگاه خود مشاهده کردید، ارزش بررسی گزینه سیستمی به نام Optimize Storage را دارد که برای کار با iCloud Photos طراحی‌شده است. این ویژگی جایگزین عکس‌های با وضوح کامل در دستگاه iOS شما با نسخه‌های کوچک‌تر و اندازه دستگاه می‌شود که فضای ذخیره‌سازی بسیار کمتری را اشغال می‌کنند، درحالی‌که تصاویر با وضوح کامل در iCloud از دستگاه خارج می‌شوند.

چگونه حافظه آیفون را خالی کنیم؟

روش دیگر در photo library شما به بررسی عکس‌های زائد گرفته‌شده در حالت پشت سر هم و حذف موارد غیرضروری است. حالت پشت سر هم به زمانی گفته می‌شود که دوربین دستگاه iOS شما یک سری عکس را پشت سر هم و با سرعت ده فریم در ثانیه ثبت می‌کند.

این‌یک روش عالی برای فیلم‌برداری از یک صحنه اکشن یا یک اتفاق غیرمنتظره است، زیرا شما همیشه ممکن است به تصویری که هدف آن بودید برسید؛ اما همچنین تصاویر ناخواسته زیادی ایجاد می‌شود، بنابراین روش خوب این است که بهترین تصویر را برای نگهداری ایمن انتخاب کنید و بقیه را حذف کنید تا در فضای ذخیره‌سازی صرفه‌جویی کنید.

چگونه حافظه آیفون را خالی کنیم؟

اگر آیفون قدیمی دارید، می‌توانید هنگام عکاسی با HDR نیز عکس را ذخیره کنید. در آیفون X و مدل‌های قبلی، هنگامی‌که دوربین عکس HDR خودکار می‌گیرد، می‌تواند به‌صورت اختیاری عکس استاندارد را در Photo library خود نگه دارد که برای مقایسه یا برای زمانی که تصویر HDR مطابق انتظار بیرون نمی‌آید مفید است. بااین‌حال، اگر می‌خواهید، می‌توانید این عملکرد را غیرفعال کنید و درنتیجه در فضای ذخیره‌سازی دلخواه خود را ذخیره کنید.

در بعضی موارد، حتی وقتی‌که از دستگاه خود عکس نگرفته‌اید، می‌توانید Photo library خود را گسترش دهید. به‌عنوان‌مثال، ممکن است عکس‌هایی که دوستان و آشنایانتان از طریق WhatsApp با شما به اشتراک می‌گذارند به‌طور خودکار در Camera Roll آیفون شما ذخیره شوند. خوشبختانه، با غیرفعال کردن Save to Camera Roll در تنظیمات درون برنامه WhatsApp، می‌توانید به‌راحتی از این رفتار پیش‌فرض جلوگیری کنید.

چگونه حافظه آیفون را خالی کنیم؟

مطمئناً، اگر احساس کنید Photo library شما از کنترل خارج‌شده است، یک‌راه حل این است که دوباره شروع کنید و همه عکس‌ها را در iPhone خود حذف کنید. فقط مطمئن شوید که قبلاً نسخه پشتیبان تهیه‌کرده‌اید و توجه داشته باشید که با حذف عکس‌های خود با فعال کردن iCloud Photo Library، عکس‌های شما از همه دستگاه‌های شما پاک شود.

فضای اشغال‌شده توسط فیلم‌ها را بازیابی کنید

برخی از نکات بالا (نکات عکس‌ها) در مورد فیلم‌های ذخیره‌شده در Photo library دستگاه شما نیز اعمال می‌شود. بااین‌حال، روش‌های دیگری نیز برای جلوگیری از اشغال فضای ذخیره‌سازی توسط محتوای ویدئویی وجود دارد. به‌عنوان‌مثال، می‌توانید وضوح و نرخ فریم فیلم ضبط‌شده را برای کاهش اندازه پرونده در Settings -> Camera -> Record Video تغییرات را اعمال کنید.

چگونه حافظه آیفون را خالی کنیم؟

اگر اشتراک Apple TV  دارید یا فیلم‌هایی را از طریق iTunes اجاره کرده یا خریداری کرده‌اید، می‌توانید با استفاده از برنامه TV Apple فیلم‌ها را بارگیری کنید تا به‌صورت آفلاین تماشا کنید. بااین‌حال، اگر به دنبال صرفه‌جویی در فضا هستید، مطمئن شوید که بارگیری سریع (کیفیت پایین، فضای ذخیره‌سازی کمتری را استفاده می‌کنید) را در Settings -> TV -> Cellular Data فعال کرده اید. این به معنای فیلم‌های باکیفیت پایین است، اما از فضای ذخیره‌سازی کمتری استفاده می‌کنند.

چگونه حافظه آیفون را خالی کنیم؟

فضای مورداستفاده توسط برنامه‌ها و رسانه‌های دیگر را بازیابی کنید

WhatsApp دارای یک ابزار داخلی برای مدیریت رسانه است که می‌تواند به شما در شناسایی، انتخاب و حذف انبوه GIF ها، عکس‌ها و فیلم‌هایی که ممکن است تلفن شمارا پر کنند، کمک کند.

چگونه حافظه آیفون را خالی کنیم؟

این ابزار پرونده‌ها و رسانه‌های بزرگی را که بارها ارسال‌شده‌اند را باهم جمع می‌کند، پرونده‌ها را بر اساس اندازه به ترتیب نزولی مرتب می‌کند و راهی برای پیش‌نمایش پرونده‌ها قبل از حذف آن‌ها فراهم می‌کند. همچنین می‌توانید پیش‌نمایش رسانه را قبل از انتخاب یک یا چند پرونده برای حذف مشاهده کنید. برای دسترسی به ابزار مدیریت ذخیره‌سازی، برنامه را راه‌اندازی کرده و به Settings -> Storage and Data -> Manage Storage بروید.

اگر مشترک اپل موزیک هستید، می‌توانید آهنگ‌ها، لیست‌های پخش و آلبوم‌ها را از فهرست موسیقی «اپل موزیک» برای گوش دادن آفلاین به آیفون یا آیپد خودبارگیری کنید، اما باگذشت زمان به‌تدریج فضای ذخیره‌سازی دستگاه شما کم می‌شود.

خوشبختانه برنامه Music از یک ویژگی کاربردی برخوردار است و آن این است که هر زمان فضای ذخیره‌سازی دستگاه شما کم شود می‌تواند عملیاتی شود و آهنگ‌هایی را که مدتی است پخش نکرده‌اید به‌طور خودکار بارگیری کند تا فضای جدیدی ایجاد کند.

چگونه حافظه آیفون را خالی کنیم؟

Settings -> Music -> Optimize Storage را بررسی کنید و مطمئن شوید که سوئیچ ذخیره‌سازی بهینه‌شده فعال است. قبل از اینکه آهنگ‌های بارگیری شده از دستگاه شما پاک نشوند، ازاینجا می‌توانید حداقل میزان ذخیره‌سازی را که می‌خواهید برای موسیقی نگه‌دارید انتخاب کنید. همچنین می‌توانید با خاموش کردن بارگیری خودکار در تنظیمات -> موسیقی و بارگیری دستی آهنگ‌های جدید در صورت لزوم، فضای ذخیره‌سازی را کنترل کنید.

اپل موزیک می‌تواند آهنگ‌های جداگانه را در برنامه موسیقی حذف کنند. به‌سادگی موردی را فشار داده و نگه‌دارید، از منوی بازشو گزینه Remove … را انتخاب کنید و سپس در صورت درخواست، روی حذف بارگیری ضربه بزنید.

روش‌های مختلفی برای اصلاح موارد اضافی از برنامه Messages وجود دارد. به‌عنوان‌مثال، iOS می‌تواند خودکار باشد تا پیام‌های قدیمی را که بیش از یک دوره خاص در دستگاه شما بوده‌اند، کنار بگذارد.

چگونه حافظه آیفون را خالی کنیم؟

علاوه بر این، اگر روی حباب (های) تماس و سپس دکمه اطلاعات (i) در بالای مکالمه پیام‌ها ضربه بزنید، می‌توانید هر فایلی را که برای شما ارسال‌شده است در موضوع گپ در یک مکان به‌راحتی قابل‌دسترسی مشاهده کنید، جایی که می‌توانید همه آن‌ها را با یک ضربه از بین ببرید.

چگونه حافظه آیفون را خالی کنیم؟

پیام‌های موجود در iCloud همان‌طور که از نامش پیداست، iMessages شمارا در سرورهای ابری اپل ذخیره می‌کند تا اینکه در هر یک از دستگاه‌های جداگانه شما اقدام به ذخیره‌سازی بپردازد. یکی از مزایای این کار این است که پیام‌ها، عکس‌ها و سایر پیوست های پیام شما در ‌iCloud ذخیره می‌شود که باعث می‌شود فضای دستگاه‌های شما آزاد شود. با ضربه زدن روی بنر Apple ID و انتخاب iCloud -> Messages، می‌توانید آن را در برنامه تنظیمات فعال کنید.

چگونه حافظه آیفون را خالی کنیم؟

از دیگر برنامه‌های اپل که ارزش بررسی دارند، می‌توان به برنامه Books و Voice Memo اشاره کرد. اگر به کتاب‌های صوتی علاقه‌مند هستید و به بسیاری از آن‌ها گوش می‌دهید، هر فایل ضبط‌شده یادداشت صوتی قدیمی را مرور کنید تا ببینید آیا دیگر به آن‌ها نیاز دارید یا خیر.


ویدئوی آموزش خالی کردن حافظه آیفون از مهدی شجری


ما نکات اصلی صرفه‌جویی در ذخیره‌سازی را برای iPhone و iPad اجرا کرده‌ایم، اما بسته به مورداستفاده شما، روش‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید حافظه آیفون خود را آزاد کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر در برنامه Files مدیریت فایل‌های دستگاه روی دستگاه را زیاد انجام می‌دهید، با انتخاب «فشرده‌سازی» از فهرست بازشوی زمینه، فشرده‌سازی پرونده‌ها و پوشه‌های بزرگ را در نظر بگیرید.

اگر هنوز فضای کم دارید و تمام گزینه‌های فوق را به اتمام رسانده‌اید، ممکن است ارزش داشته باشد که با پاک کردن دستگاه خود و شروع دوباره به گزینه “nuke” – یک نصب خوب – متوسل شوید. اگر این کار کمکی نکرد، زمان آن است که دستگاه خود را ارتقا دهید. امیدواریم این آموزش برای شما مفید واقع شود. آیا شما روش دیگری را برای آزادسازی حافظه آیفون سراغ دارید؟

منبع: macrumors

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.