آموزش کامل رجیستری گوشی آیفون در 2 مرحله + ویدئو

در راستای مبارزه با کالای قاچاق، دولت طرح و قانونی را به تصویب رسانده که توانسته از ورود بخش زیادی کالای قاچاق به کشور جلوگیری کند. بر اساس این طرح گوشی‌هایی که از خارج کشور وارد می‌شوند، لازم است ظرف مدت 30 روز برای پرداخت هزینه‌های مربوط به گمرک و فعال‌سازی گوشی خود اقدام کنند. این فرآیند را رجیستری گوشی آیفون می‌نامند. بنابراین جهت استفاده از امکانات شبکه تلفن همراه در کشور باید نسبت به رجیستری گوشی آیفون اقدام کرد.

درنظر داشته باشید که فرآیند رجیستری تمام گوشی ها مشابه یکدیگر است و تنها اطلاعاتی که باید برای این کار در دست داشته باشید، متفاوت خواهد بود. علاوه بر این گوشی هایی که در داخل کشور خریداری می کنید، نیازی به رجیستری ندارند و تنها برای تلفن هایی که از خارج کشور وارد می شوند، رجیستری باید صورت بگیرد. از آنجایی که گوشی های اپل جزء محبوب ترین مدل ها در بین کاربران شناخته می شوند، در این مطلب قصد داریم آموزش کامل رجیستری آیفون را مورد بررسی قرار دهیم. همچنین می توانید نحوه حذف برنامه از آیفون را مشاهده کنید.

رجیستری گوشی آیفون - راهنمای رجیستری

رجیستری ایفون یعنی چی؟

همانطور که گفتیم رجیستری گوشی قانونی بود که مجلس در سال 1396 به تصویب رساند. اگر به کلمه رجیستری (Registration) دقت کنیم، می‌بینیم که به معنای احراز هویت یا همان شناسایی هویت می‌باشد. از این رو کلیه گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و تمامی دستگاه‌هایی که سیم‌کارت خور هستند، باید اطلاعاتشان در سامانه‌ای ثبت شود. به عبارتی بهتر هم باید اطلاعات و مشخصات دقیق دستگاه و هم موارد مربوط به مالک دستگاه مورد تایید قرار بگیرد.

در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی رجیستری گوشی آیفون بپردازیم. تلاش کردیم تا این آموزش را بسیار ساده و روان توضیح دهیم تا تمامی کاربران عزیز امکان انجام آن را داشته باشند. برای آشنایی با نحوه رجیستری گوشی آیفون، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. پیش از آن در ویدیوی زیر به بررسی رجیستری گوشی آیفون می پردازیم.

آموزش رجیستری کردن گوشی آیفون


رجیستری گوشی آیفون به صورت کلی در دو مرحله انجام می شود. مرحله اول دریافت کد IMEI  و مرحله دوم ورود به سامانه همتا. در ادامه به صورت کامل با این دو مرحله آشنا می شویم.

مرحله اول: دریافت کد IMEI

پیش از شروع به احراز هویت یا همان رجیستری گوشی آیفون، لازم است تا کد IMEI گوشی خود را در اختیار داشته باشید. کد IMEI مخفف عبارت International Mobile Equipment Identity و به معنای شناسه تجهیزات بین المللی موبایل می‌باشد. به عبارتی بهتر این کد شماره سریال رسمی و ثبت شده گوشی شما بر اساس قوانین بین‌المللی خواهد بود.

این کد یکتاست و هردستگاهی باید IMEI مخصوص به خود را داشته باشد. برای دریافت کد IMEI روش‌های مختلفی وجود دارد. با این حال بهترین و ساده‌ترین روش استفاده از کد دستوری #06#* می‌باشد. یعنی با شماره‌گیری این کد دستوری، شماره سریال 15 رقمی نمایش داده می‌شود که همان کد IMEI دستگاه شما می‌باشد.

آموزش کامل رجیستری گوشی آیفون در 2 مرحله + ویدئو در سیب تیپ
آموزش کامل رجیستری گوشی آیفون در 2 مرحله + ویدئو در سیب تیپ

توجه داشته باشید که این کد در پشت گوشی آیفون شما نیز قرار دارد و می‌توانید از آنجا کد IMEI را دریافت کنید. علاوه براین در بخش تنظیمات گوشی، در قسمت General > About هم این کد قرار گرفته است. شما می‌توانید با هر روشی که راحت‌تر هستید، کد IMEI را برای شروع کار رجیستری گوشی آیفون دریافت کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش فشرده سازی فایل در آیفون

مرحله دوم: ورود به سامانه همتا

پس از آنکه شماره سریال یا همان کد IMEI را دریافت کردید، با شماره گیری کد دستوری #7777* وارد سامانه همتا شوید. پس از ورود به سامانه همتا با چهار گزینه مواجه خواهید شد. این چهار گزینه عبارت‌اند از:

 1. استعلام اصالت
 2. فعالسازی
 3. انتقال مالکیت
 4. راهنما
رجیستری گوشی آیفون - سامانه همتا

با وارد کردن گزینه 1، سامانه از شما می‌خواهد تا شماره سریال 15 رقمی گوشی (کد IMEI) را وارد کنید. در این شرایط یک پیامک از طرف سامانه همتا برای شما ارسال می‌شود که مشخصات و اطلاعات کامل گوشی و قانونی بودن شماره سریال در آن قرار دارد.

درصورتی که پیامی به غیر از قانونی بودن شماره سریال و گوشی برای شما ارسال شد، از خرید آن گوشی صرفه نظر کنید. پس از دریافت پیامک قانونی بودن گوشی از سامانه همتا، لازم است نسبت به فعال‌سازی گوشی با سیم‌کارت خود اقدام کنید. به عبارتی بهتر پس از ورود به سامانه همتا، عدد 2 که مربوط به بخش فعال‌سازی می‌شود را وارد نمایید.

این بخش شامل سه مرحله می‌باشد. در مرحله اول باید کد 15 رقمی IMEI را وارد کنید. در ادامه شماره سیم‌کارتی که قصد دارید گوشی با آن شناخته شود را وارد می‌کنید. در مرحله آخر باید کد 6 رقمی فعالسازی دستگاه را وارد کنید. این کد پس از انتقال مالکیت توسط فروشنده، به شماره موبایل خریدار پیامک می‌شود.

رجیستری گوشی آیفون - فعال سازی

در ادامه یک تاییدیه نمایش داده می‌شود که در آن گفته شده کد IMEI گوشی با شماره تلفنی که وارد کردید، ثبت خواهد شد. درصورتی که اطلاعات درست بود، لازم است تا عدد 1 را وارد نمایید. در انتها پیامک اتمام و تکمیل فرآیند فعال‌سازی ارسال می‌شود. با انجام این مراحل رجیستری گوشی آیفون به اتمام می‌رسد.

بیشتر بخوانید: علت شارژ نشدن گوشی آیفون


چه مقدار زمان برای رجیستری گوشی آیفون لازم است؟

تا پیش از تصویب قانون رجیستری کردن گوشی‌های هوشمند، توریست‌ها و گردشگرانی که وارد کشور می‌شدند، امکان استفاده از خدمات شرکت مخابرات، دستگاه جی‌پی‌اس و سایر امکانات دستگاه‌های سیم‌کارت خور را نداشتند. زیرا لازم بود تا هزینه گمرک و سایر مبالغ اعلام شده را پرداخت نمایند تا دستگاه آنان فعال شود.

از همین رو در قانون رجیستری گوشی آیفون و سایر گوشی‌ها و دستگاه‌های هوشمند، تبصره‌ای اضافه شد که بر اساس آن برای تمام گوشی‌های مسافری و ثبت نشده، تا یک ماه مهلت استفاده در نظر گرفته شده است. به عبارتی بهتر جهت استفاده از آنتن و پالس‌های مخابراتی، از زمان اولین اتصال مهلت 30 روزه‌ای دارد.

از همین رو بسیاری از مسافران، توریست‌ها، گردشگران و افرادی که جهت انجام کار و تجارت وارد کشور می‌شوند، بدون نیاز به پرداخت هزینه‌های گمرک، از خدمات مخابرات کشور استفاده نمایند.

کد رجیستری ایفون

با شماره گیری کد دستوری #7777* به سامانه همتا منتقل می شوید. این کد، همان کد رجیستری ایفون شناخته می شود.

بیشتر بخوانید: آموزش تصویری آپدیت آيفون

آیفون‌هایی که به عنوان هدیه یا سوغاتی خریداری می‌شوند هم باید رجیستری شوند؟

زمانی که یک گوشی آیفون را از خارج کشور به داخل کشور می‌آورید، پس از نصب سیم‌کارت، اطلاعات شما برای شرکت مخابرات ارسال خواهد شد. شرکت مخابرات نیز پیامکی ارسال می‌کند که ظرف مدت 30 روز نسبت به رجیستری گوشی آیفون اقدام کنید. در این شرایط باید ابتدا هزینه گمرکی آن را پرداخت نموده و پس از آن با کمک سامانه همتا، رجیستری گوشی آیفون را انجام دهید.

رجیستری گوشی آیفون - سوالات متداول

کدام مدل‌های آیفون نیاز به رجیستری دارند؟

تمام مدل‌های آیفون که تا پیش از آغاز طرح ریجستری یعنی 14 آذر سال 1396، سیم‌کارت درونشان قرار گرفته و مورد استفاده قرار می‌گرفتند نیازی به رجیستری گوشی آیفون ندارند. اما تمامی گوشی‌ها نو و کارنکرده‌ای که پس از این تاریخ خریداری شدند، لازم است نسبت به انجام رجیستری گوشی آیفون اقدام شوند.

بیشتر بخوانید: آموزش انتقال آهنگ روی گوشی آیفون

هزینه رجیستری گوشی آیفون چقدر است؟

توجه داشته باشید که برای رجیستری گوشی آیفون نیاز به پرداخت هزینه‌ای نمی‌باشد. اما اگر گوشی شما از طریق یکی از دوستان از خارج کشور وارد شده و یا از طریق پست بین‌المللی وارد شده باشد، لازم است تا هزینه گمرکی آن به سازمان مربوطه پرداخت شود. پس از پرداخت این هزینه می‌توانید اقدام به رجیستری کردن گوشی خود کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه آیفون را راه اندازی کنیم؟جمع بندی

در این مقاله به بررسی کامل رجیستری گوشی آیفون پرداختیم. توجه داشته باشید که برای استفاده از خدمات مخابرات اینترنت و سایر قابلیت‌های گوشی خود، لازم است تا این فرآیند را انجام دهید. بنابراین بهتر است از طریق کد دستوری #7777* (سامانه همتا) رجیستری گوشی خود را انجام دهید. همچنین در صورت مشاهده عدم مغایرت اطلاعات گوشی و یا غیرقانونی (قاچاق) بودن آن، هرچه سریعتر گوشی را به فروشنده  بازگردانید. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 نظر
 1. آواتار امیرعلی
  امیرعلی می گوید

  من آموزش ریجستری آيفون رو از سایت همتا نگاه کردم، اما نفهمیدم چطور باید انجام بدم. ولی این آموزش رو که دیدم، خیلی خوب و راحت تونستم گوشیم رو ریجستری کنم. از شما ممنونم.

 2. آواتار Bahare
  Bahare می گوید

  عالی بود با این مراحل خیلی راحت تونستم گوشی رجیستر کنم

 3. آواتار Vvevr
  Vvevr می گوید

  ویدئوها خیلی کمک کردن

 4. آواتار امیر طاها
  امیر طاها می گوید

  عالی بود خودم انجام دادم

 5. آواتار کیهان
  کیهان می گوید

  آیفون 14 رجیستری نمیشه 🙁

 6. آواتار ناشناس..
  ناشناس.. می گوید

  خیلی کاربردی و خوب