نحوه راه اندازی و استفاده از اینترنت استارلینک در ایران!

در روزهای گذشته اخبار و شایعات زیادی درباره ورود اینترنت استارلینک به ایران شنیده ایم. Starlink یک سیستم ماهواره ای است که هدف آن ارائه پوشش اینترنتی جهانی می باشد. این سیستم به طور ایده آل برای مناطق روستایی که در آن اتصال به اینترنت سخت یا اصلا وجود ندارد، مناسب است.

ایلان ماسک مدیرعامل شرکت اسپیس ایکس و مدیر اصلی پروژه استارلینک درنظر دارد تا در آینده ای نه چندان دور، بستری فراهم کند تا اینترنت در دسترس همه مردم دنیا قرار بگیرد. برای استفاده از استارلینک باید دیش و وای فای متناسب با آن را تهیه کنید. شاید هزینه راه اندازی آن کمی بالا باشد، اما به دلیل سرعت بالا و بدون محدودیتی که ارائه می دهد، احتمالا ارزش خرید دارد.

استارلینک چیست؟

از نظر فنی، استارلینک یک سیستم اینترنت ماهواره ای برای کاربران عادی وب است. اگر در یک شهر بزرگ زندگی می کنید، احتمالاً از حداکثر سرعت اینترنت 1 مگابیت در ثانیه یا کمی بیشتر از آن استفاده می کنید. اما در حال حاضر در بسیاری از مناطق دسترسی به همچین خدمات اینترنتی که قطعی هم نداشته باشد، کمی سخت است.

متأسفانه، بیشتر مردم در سراسر جهان، در این وضعیت گیر کرده اند. برای شرکت های ارائه دهنده زیرساخت و اینترنت نصب خطوط فیبر در شهر و رساندن اینترنت مناسب به میلیون‌ها مشتری فرآیندی سودآور است، اما در یک منطقه روستایی یا صعب العبور که تنها چند صد نفر در آن زندگی می‌کنند، چندان سودآور نیست.

در این شرایط راه حل استفاده از اینترنت استارلینک است. سیستم اینترنت ماهواره ای اسپیس ایکس قادر است سرعت اینترنت 150 مگابیت بر ثانیه را به هر نقطه از کره زمین برساند. تنها چیزی که مشتری نیاز دارد یک منظره واضح از آسمان است. در پاییز 2020، این سیستم شروع به خدمت رسانی به اولین کاربران خود کرد، که بسیاری از آنها در مناطق دورافتاده یا روستایی آمریکا مستقر بودند. نتیجه آن چیزی جز رضایت مردم آن منطقه به همراه نداشت.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید گوشی استوک

استارلینک در ایران

ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس ایکس گفت که سرویس اینترنت ماهواره ای این شرکت، یعنی استارلینک را در ایران فعال خواهد کرد. همانطور که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده گفت که ایالات متحده برای «پیشبرد آزادی اینترنت و جریان آزاد اطلاعات» به ایرانیان اقدام کرده است، ایلان ماسک نیز گفت که اسپیس ایکس از طریق فعال سازی استارلینک، سهم خود را برای ایران انجام خواهد داد. ایلان ماسک پیش از این نیز گفته بود که شرکت او می‌خواهد سرویس ماهواره‌ای استارلینک را به ایران ارائه دهد و از تحریم‌ها درخواست استثنا خواهد کرد.

فعال سازی استارلینک در ایران

با توجه محدودیت های اخیر اینترنت و توئیت ایلان ماسک کاربران زیادی در ایران به دنبال فعالسازی اینترنت ماهواره استارلینک هستند. در گروه ها و شبکه های اجتماعی افراد سود جو با معرفی برنامه های مختلف با عنوان فعالسازی استارلینک باعث انتشار بد افزارهای مختلفی شدند.

به شما توصیه میکنیم از نصب هرگونه نرم افزار و اپلیکیشن تحت عنوان اینترنت استارلینک خودداری کنید. برای دسترسی به اینترنت استارلینک نیاز به تجهیزات سخت افزاری وجود دارد و همچنین پایگاه زمینی وجود دارد و صرف نصب برنامه روی گوشی امکان اتصال به آن وجود ندارد.

استارلینک
ماهواره واسط بین پایگاه زمینی و دیش مصرف کننده هستند و به تنهایی امکان استفاده از آن نیست

شایعاتی مبنی بر استفاده از استارلینک در اوکراین بدون نیاز به دیش و تجهیزات سخت افزاری و فقط با موبایل منتشر شده که حقیقت ندارد و وجود دیش به عنوان گیرنده امواج الکترومغناطیس ماهواره های اسپیس ایکس و روتر برای تبدیل آن ضروری است.

مجوز استفاده از استارلینک در ایران وابسته به تایید سازمان های دولتی مربوطه میباشد. البته با مسدود شدن وبسایت استارلینک در ایران بنظر نمیرسد عزم راسخی در جهت همه گیر شدن اینترنت بدون سانسور و آزاد استارلینک در ایران وجود داشته باشد.

خرید استارلینک در ایران

با توجه به هزینه 600 دلاری تجهیزات استارلینک به نظر میرسد در حدود 18 میلیون تومان هزینه اولیه بدون درنظر گرفتن گمرک تجهیزات و هزینه ماهیانه در حدود ۳ میلیون تومان دارد. دیده شده در دیوار و شیپور قطعات اینرنت استارلینک توسط سودجویان به فروش میرسد! با توضیحات داده شده حتی اگر تمامی تجهیزات را داشته باشید اما پایگاه زمینی اطراف ایران وجود نداشته باشد منطقه شما تحت پوشش نخواهد بود. پس تا مشخص شدن جزئیات منتظر بمانید.

نحوه راه اندازی و استفاده از اینترنت استارلینک در ایران! در سیب تیپ
مناطق تحت پوشش استارلینک

چگونه می توان در سایت استارلینک ثبت نام کرد؟

در خارج از ایران برای ثبت نام و بهره مندی از اینترنت استارلینک، کافی است به سایت Starlink.com بروید. در سایت آدرس محل زندگی خود را ثبت می کنید و به پس از آن به شما اطلاع می دهد که آیا سرویس اینترنت ماهواره ای در منطقه شما موجود است یا خیر. در صورت موجود بودن اینترنت استارلینک در محل زندگی شما، شرکت تاریخ تقریبی ورود Starlink را به شما خواهد گفت. اکثر کاربران احتمالا باید ماه ها صبر کنند.

استارلینک در حال حاضر به بیش از 400000 کاربر در سراسر جهان خدمات ارائه می‌کند، اما طبق گزارشی که اسپیس ایکس در فوریه 2021 به FCC ارسال کرد، «صدها هزار» نفر در سراسر ایالات متحده به امید امتحان آن ثبت‌نام کرده‌اند.

درخواست‌ها نیز بر اساس اولویت اول برای هر منطقه تحت پوشش رسیدگی می‌شوند. بنابراین اگر محل شما در حال حاضر پر از کاربران Starlink است، باید منتظر بهبود پوشش باشید. برای رزرو یک مکان، می‌توانید در وب‌سایت Starlink پیش‌سفارش دهید، که مستلزم پرداخت مبلغ 99 دلار است.

قیمت استارلینک چقدر است؟

در حال حاضر استفاده از استارلینک 110 دلار در ماه هزینه دارد. همچنین باید یکبار هزینه 599 دلاری برای دیش ماهواره ای Starlink و روتر Wi-Fi بپردازید که توسط این شرکت به خانه شما ارسال می شود. ارزان نیست، اما طبق نظر بسیاری از کاربران در مناطق شهری و روستایی که مدت‌ها با سرعت اینترنت نامناسب و کند دست و پنجه نرم می‌کردند، مشخص شد که سرویس اینترنت سریع Starlink ارزش پرداخت این هزینه را دارد.

همچنین این شرکت یک سرویس Premium Starlink را معرفی کرده است که سرعت سریع تر و اتصالات پایدارتر را ارائه می دهد. اما 500 دلار در ماه و 2500 دلار دیگر برای شارژ Premium Starlink هزینه در پی خواهد داشت. به نظر می رسد اسپیس ایکس عمدتاً این خدمات را برای مشاغلی خاص ارائه می کند.

شایعاتی به گوش میرسد که استارلینک در ایران مثل اکراین رایگان خواهد بود و فقط نیاز به خرید و راه اندازی تجهیزات سخت افزاری خواهد داشت. باید منتظر باشیم تا این شایعات تایید یا تکذیب شوند.

بیشتر بخوانید: تشخيص كابل اصلي ايفون از تقلبی

آیا حتما باید در وبسایت استارلینک ثبت نام کنم و منتظر نوبت خود باشم؟

بله، اما باید برخی موارد را درنظر بگیرید. در می 2022، این شرکت Starlink RV را معرفی کرد. این قابلیت برای کاربرانی است که دوست دارند در مناطق دور افتاده و یا در سفرهای جاده ای دسترسی به اینترنت داشته باشند. مزیت این قابلیت این است که لیست انتظاری ندارد، به این معنی که هر کسی می تواند سفارش دهد و اسپیس ایکس فوراً یک واحد را برای او ارسال می کند.

از جنبه منفی Starlink RV می توان گفت که ماهانه 135 دلار هزینه دارد که از 110 دلار قیمت معمولی اینترنت استارلینک بیشتر است. اگر منطقه اطراف شما کاربران Starlink زیادی باشد، کاربران پهنای باند کاهش یافته را دریافت خواهند کرد. همچنین انتظار می رود سرعت دانلود در مناطق پر ازدحام به 5 مگابیت در ثانیه کاهش یابد.

Starlink چگونه کار می کند؟

فناوری اینترنت ماهواره ای چندین سال است که وجود دارد. این فناوری شامل ارسال داده های اینترنتی، نه از طریق کابل، بلکه از طریق سیگنال های رادیویی و از طریق خلاء فضا است. ایستگاه‌های زمینی روی این سیاره سیگنال‌ها را به ماهواره‌های موجود در مدار ارسال می‌کنند، که پس از آن می‌توانند داده‌ها را به کاربران روی زمین ارسال کنند.

نسخه فعلی هر ماهواره Starlink به اندازه 260 کیلوگرم وزن دارد. که تقریباً به اندازه یک میز است. به جای ارسال سیگنال‌های اینترنت از طریق کابل‌های الکتریکی، که باید از نظر فیزیکی برای رسیدن به مکان‌های دوردست تنظیم شوند، اینترنت ماهواره‌ای با ارسال اطلاعات از خلاء فضا کار می‌کند، جایی که 47 درصد سریع‌تر از کابل فیبر نوری حرکت می‌کند.

اینترنت ماهواره‌ای کنونی با استفاده از فضاپیماهای بزرگی کار می‌کند که در مدار 22236 مایلی (35786 کیلومتری) بالای یک نقطه خاص روی زمین قرار دارند. اما در این فاصله، تاخیرهای زمانی قابل توجهی در ارسال و دریافت داده وجود دارد.

ماهواره‌های استارلینک با نزدیک‌تر شدن به سیاره‌مان و شبکه‌سازی با هم، می‌توانند حجم زیادی از اطلاعات را به سرعت به هر نقطه از زمین منتقل کنند، حتی در اقیانوس‌ها و در مکان‌هایی که دسترسی به کابل‌های فیبر نوری بسیار گران است.

شبکه استارلینک می‌تواند پس از راه‌اندازی ۴۰۰ فضاپیمای فضایی، پوشش اینترنتی «کوچک» و پس از عملیاتی شدن حدود ۸۰۰ ماهواره، پوشش «متوسط» را ارائه کند.

ایلان ماسک

از اوایل ژانویه 2022، اسپیس ایکس بیش از 1900 ماهواره Starlink به فضا پرتاب کرده بود. این صورت فلکی اکنون به عنوان بخشی از یک برنامه آزمایشی با سرعت دانلود بین 100 مگابیت و 200 مگابیت بر ثانیه و تأخیر کمتر از 20 میلی ثانیه، خدمات پهنای باند را در مناطق منتخب در سراسر جهان ارائه می دهد.

کاربران روی زمین با استفاده از کیت فروخته شده توسط SpaceX به سیگنال ها دسترسی پیدا می کنند. این کیت حاوی یک دیش ماهواره‌ای کوچک با سه پایه نصب، یک روتر وای فای، کابل‌ها و منبع تغذیه است.

سرعت اینترنت استارلینک چقدر است؟

نحوه راه اندازی و استفاده از اینترنت استارلینک در ایران! در سیب تیپ

به گفته کاربران، Starlink  در حال حاضر سرعت دانلود 50 تا 200 مگابیت در ثانیه و سرعت آپلود حدود 30 مگابیت در ثانیه را ارائه می دهد.با گذشت زمان،  SpaceX قصد دارد سرعت دانلود را به 300 مگابیت در ثانیه افزایش دهد.

علاوه بر این انتظار می رود با پرتاب ماهواره های Starlink بیشتری به مدار توسط SpaceX که تا جولای 2022 (تیر ماه 1401) تعداد آنها بیش از 2500 مورد فعال رسید، سرعت افزایش یابد.

هدف بلندمدت این شرکت این است که در نهایت هزاران ماهواره را راه اندازی کند و راه را برای سرعت دانلود با سرعت 1 گیگابیت بر ثانیه و سپس 10 گیگابیت در ثانیه هموار کند. با این حال کاربران سرویس Starlink می گویند که سرعت ها می تواند متفاوت باشد و گاهی اوقات قطعی های کوتاه مدت هم ممکن است رخ دهد.

چقدر طول میکشید تا اینترنت استارلینک خود را دریافت کنم؟

در سال 2021، کمبود تراشه باعث شد اسپیس ایکس نتواند سفارشات Starlink را انجام دهد. این امر بسیاری از مشتریانی که پیش‌سفارش کرده بودند را ناامید کرد. زیرا برخی نزدیک به یک سال منتظر دریافت خدمات بودند.

مشکل فعلی اسپیس ایکس، نیاز به پرتاب ماهواره های Starlink بیشتر در مدار است تا ظرفیت شبکه افزایش یابد. ماسک قصد دارد تعداد ماهواره های Starlink را در سال آینده دو برابر کند. در همین حال، صفحه پشتیبانی این شرکت به مشتریانی که هنوز منتظر هستند می‌گوید: «شبکه ما از نظر تعداد کاربرانی که می‌توانیم در هر منطقه جای دهیم، بر اساس طراحی صورت فلکی ماهواره‌ای در مدار پایین زمین، محدود است. این بدان معناست که در مناطق با تقاضای بالا، زمان انتظار طولانی‌تری برای برخی از مشتریان وجود خواهد داشت.”

ازدحام کاربران با پیوستن کاربران بیشتر تغییری در سرعت اینترنت ایجاد می کند؟

نحوه راه اندازی و استفاده از اینترنت استارلینک در ایران! در سیب تیپ

به نظر می رسد که رشد عظیم Starlink بسته به محل زندگی شما می تواند سرعت خود را کاهش دهد. SpaceX بی سر و صدا اعتراف کرده است که برخی از کاربران در حال حاضر با مشکلات ازدحام مواجه هستند. در موارد خاص، ازدحام بسیار بالا است که کاربران گزارش می‌دهند که سرعت دانلود زیر 10 مگابیت بر ثانیه و تاخیرهای زیادی را مشاهده می‌کنند.

این شرکت قول داده است با پرتاب ماهواره های Starlink بیشتر در مدار، مشکلات ازدحام را کاهش دهد. اما برخی از کاربران با توجه به محبوبیت فزاینده استارلینک در سراسر جهان، شک دارند که SpaceX بتواند این کار را انجام دهد.

بیشتر بخوانید: آموزش کامل رجیستری گوشی آیفون

آیا استارلینک در هوای سرد یا بارانی کار می کند؟

نحوه راه اندازی و استفاده از اینترنت استارلینک در ایران! در سیب تیپ

بله، کار می کند. اسپیس ایکس اعلام کرده که دیش ماهواره استارلینک را برای کار در آب و هوای زمستانی و مرطوب با ساخت یک بخاری در خود دیش طراحی کرده است. در نتیجه دیش آن می تواند یخ اطراف خود را آب کند. یکی از کاربران که در منطقه ای با آب و هوای سرد و بارانی زندگی میکرد، گفت: “من اصلاً در باران با آن مشکلی نداشتم. طولانی ترین زمان خاموشی که داشته ام شاید یک دقیقه بوده و بعد دوباره روشن شد. من از خدمات استارلینک تا کنون بسیار راضی هستم.”

با این حال،  SpaceX همچنان به کاربران توصیه می کند که دیش را از برف دور نگه دارند تا اطمینان حاصل شود که کیفیت سیگنال مختل نمی شود. همچنین این شرکت اعلام کرد: «باران یا باد شدید نیز می‌تواند بر اتصال اینترنت ماهواره‌ای شما تأثیر بگذارد و منجر به کاهش سرعت یا قطعی آن شود». در زیر مشخصات فنی دیش اصلی Starlink و دیش نسل دوم که به تازگی عرضه شده و در نوامبر 2021 وارد بازار شده است را مشاهده می کنید. همانطور که می بینید، هر دو دیش برای کارکرد بین -30 درجه سانتی گراد تا 50 درجه سانتی گراد طراحی شده اند.

نحوه راه اندازی و استفاده از اینترنت استارلینک در ایران! در سیب تیپ

محل پوشش استارلینک کجاست؟

شما می توانید با مراجعه به وب سایت این شرکت، محل ارائه پوشش Starlink را مشاهده کنید. همچنین این سایت به شما امکان می دهد آدرس محل زندگی خود را مشخص کنید تا بررسی کند Starlink در منطقه شما موجود است یا باید منتظر دسترسی باشید.

نحوه راه اندازی و استفاده از اینترنت استارلینک در ایران! در سیب تیپ

من ساکن شهر هستم. آیا می توانم از استارلینک استفاده کنم؟

در حال حاضر، SpaceX  تا حد زیادی از آوردن Starlink به مناطق شهری اجتناب کرده است. استارلینگ تمایلی به رقابت با ارائه دهندگان خدمات اینترنتی را ندارد، زیرا بیشتر شرکت ها با هزینه بسیار کمتر می توانند اینترنت را به مشتریان خود عرضه کنند.

علاوه بر این، ماسک اشاره کرد که فناوری ماهواره‌ای برای تامین پهنای باند کافی اینترنت برای کاربران ساکن در مکان‌های پرجمعیت مشکل دارد. استارلینک برای مناطقی با تراکم جمعیت کم تا متوسط عالی است. اما در حال حاضر ماهواره ها برای مناطق شهری با تراکم بالا مناسب نیستند.»

آیا می توان با اینترنت استارلینک بازی آنلاین کرد؟

بله، در یوتیوب، می‌توانید ویدیوهای متعددی از کاربران Starlink در حال انجام بازی‌هایی مانند Counter-Strike Global Offensive  در این سرویس پیدا کنید. با این حال ممکن است کمی تأخیر وجود داشته باشد، اما کاربران می گویند انجام بازی در استارلینک شدنی است.

بیشتر بخوانید: چرا شارژر داغ می‌کند؟

آیا صاحب دیش استارلینک اختصاصی خود خواهیم شد؟

بله، طبق شرایط خدمات Starlink پس از تحویل، صاحب دیش و مودم Wi-Fi هستید. همچنین شما می‌توانید ظرف 30 روز پس از دریافت تجهیزات، آن را برای بازپرداخت کامل بازگردانید.

آیا نصب کردن تجهیزات استارلینک آسان است؟

نحوه راه اندازی و استفاده از اینترنت استارلینک در ایران! در سیب تیپ

یکی از کاربران، اخیراً از یک شهر در یوتا آمریکا که به یک منطقه روستایی در آیداهو نقل مکان کرده است. شغل او طوری است که به اینترنت پرسرعت نیاز دارد. بنابراین او برای Starlink ثبت نام کرد. او کیت خود را دو هفته پس از ثبت نام دریافت کرد و در اینجا خلاصه کاملی از روند راه اندازی که او انجام را مشاهده می کنید.

مشتریان Starlink می گویند که نصب تجهیزات معمولاً حدود پنج دقیقه طول می کشد. نیازی به تکنسین نیست. برای دریافت اینترنت پرسرعت، باید مطمئن شوید که دیش Starlink دید واضحی از آسمان دارد، بنابراین اگر نیاز به قرار دادن دیش در پشت بام خانه خود دارید، ممکن است تنظیم آن بیشتر طول بکشد.

برای کمک به شما در قرار دادن دیش، برنامه تلفن همراه SpaceX برای Starlink که در دسترس برای iOS و Android است، دارای یک عملکرد تجزیه و تحلیل “میدان دید” است که به دوربین تلفن شما ضربه می زند تا نمای بهینه ای از آسمان اطراف خانه شما پیدا کند.

بهترین راهنمایی که می‌توانیم ارائه کنیم این است که دیش استارلینک خود را در بالاترین ارتفاع ممکن نصب کنید، جایی که ایمن است و دیدی واضح از آسمان دارد. کاربرانی که در مناطقی با درختان بلند، ساختمان‌ها و غیره زندگی می‌کنند، ممکن است کاندیدای خوبی برای استفاده زودهنگام از Starlink نباشند. اما کاربران مناطق شهری و پر ازدحام نگران نباشند. زیرا این شرکت اعلام کرد با پرتاب ماهواره های بیشتر، محدودیت های میدان دید کاهش می یابد و طیف وسیع تری از کاربران را قادر به استفاده می سازد.

اخیرا مشاهده شده که کاربران راه‌های خلاقانه‌ای برای قرار دادن ظرف در بالای درختان نزدیک خانه‌شان ارائه کرده‌اند. دیش نسل اول Starlink به یک کابل 100 فوتی (3 متری) متصل می شود، اگرچه کاربران راه هایی برای افزایش دسترسی آن پیدا کرده اند.

چگونه دیش استارلینک را در فضای باز نصب کنم؟

SpaceX لوازم جانبی مختلفی را به فروش می رساند که می توانید از آنها برای نصب دیش Starlink بر روی سقف و مسیریابی کابل ها در داخل خانه خود استفاده کنید. لوازم جانبی را می توان از طریق فروشگاه رسمی Starlink خریداری کرد.

آیا می توانم از دیش استارلینک خود در مکان دیگری استفاده کنم؟

بله، این امکان برای شما فراهم است. در ماه مه سال 2022 (اردیبهشت 1401) این شرکت یک گزینه قابل حمل جدید را معرفی کرد که به کاربران اجازه می دهد خدمات خود را به طور موقت به یک مکان جدید منتقل کنند. اما گزینه رومینگ 25 دلار اضافی در ماه هزینه دارد.

در مورد خودروها، شرکت مجوز FCC را دریافت کرده است تا Starlink را روی وسایل نقلیه متحرک از جمله قایق ها و هواپیماها استفاده کند. اما اسپیس ایکس هنوز به طور رسمی قابلیت «در حرکت» را برای کاربران اعلام نکرده است.

آیا محدودیتی در استفاده از اینترنت وجود دارد؟

ما واقعاً نمی‌خواهیم محدودیت‌هایی را مانند مواردی که مردم در گذشته با اینترنت مواجه شده‌اند، اعمال کنیم “در حال حاضر ما هنوز در تلاش هستیم تا چیزهای زیادی را کشف کنیم. ممکن است در آینده مجبور شویم کاری انجام دهیم تا از سوء استفاده جلوگیری کنیم و فقط اطمینان حاصل کنیم که بقیه افراد خدمات با کیفیتی دریافت می کنند

شرکت اسپیس ایکس

اما در فرانسه، این شرکت شروع به آزمایش اجرای سقف های داده با سرعت بالا کرده است. SpaceX به مشتریان گفت: “کاربرانی که 250 گیگابایت در ماه یا کمتر از داده مصرف می کنند، در اولویت قرار خواهند گرفت. کاربرانی که بیش از 250 گیگابایت در ماه مصرف دارند، همچنان به داده های نامحدود دسترسی خواهند داشت، اما ممکن است در زمان ازدحام شبکه، سرعت کمتری را تجربه کنند.”

نحوه راه اندازی و استفاده از اینترنت استارلینک در ایران! در سیب تیپ

آیا لازم است قراردادی با استارلینک داشته باشیم؟

اسپیس ایکس می گوید نیازی به امضای قرارداد با استارلینک نیست. این شرکت می‌گوید: «اگر به این نتیجه رسیدید که این سرویس برای شما مناسب نیست، می‌توانید آن را لغو کنید “شما می توانید Starlink را ظرف 30 روز پس از دریافت برای بازپرداخت کامل هزینه خود بازگردانید.”

آیا استارلینک قابل اعتماد است؟

به نظر می رسد گزارش های اولیه از رسانه هایی مانند Fast Company و CNBC نشان می دهد که اولین مشتریان Starlink از این سرویس راضی هستند، اگرچه این شرکت در مورد “دوره های کوتاهی از عدم اتصال” هشدار می دهد. وب‌سایت DownDetector.com که قطعی‌های سرویس را ردیابی می‌کند، چهار اختلال در استارلینک در سال 2021 را اعلام می‌کند، هر کدام یک مورد در ژانویه، فوریه و آوریل، که آخرین آن در 6 می رخ داده است.

بیشتر بخوانید: آموزش غیرفعال کردن جستجوی ایمن

استارلینک به عنوان منبع اصلی خطر برخورد مداری

اسپیس ایکس در سپتامبر 2019 با واکنش شدیدی مواجه شد، زمانی که آژانس فضایی اروپا (ESA) اعلام کرد که ماهواره Aeolus خود را برای انجام مانورهایی جهت عدم برخورد با “Starlink 44″، یکی از 60 ماهواره اول در ابرصورت فلکی هدایت کرده است.

در آگوست 2021، هیو لوئیس، رئیس گروه تحقیقاتی فضانوردی در دانشگاه ساوتهمپتون، بریتانیا و کارشناس برجسته تحقیقات فضایی اروپا، به Space.com گفت که ماهواره های Starlink تنها منبع اصلی خطر برخورد در مدار پایین زمین هستند.

طبق مدل‌های کامپیوتری، در آن زمان، ماهواره‌های استارلینک هر هفته در حدود 1600 رویارویی بین دو فضاپیما نزدیک‌تر از 0.6 مایل (1 کیلومتر) داشتند. این میزان حدود 50 درصد از تمام این حوادث می باشد. این مقدار با پرتاب هر دسته جدید از ماهواره ها به فضا افزایش می یابد. لوئیس گفت تا زمانی که استارلینک تمام 12000 ماهواره صورت فلکی نسل اول خود را مستقر کند، به 90 درصد می رسد.

اثرات Starlink بر جو

اسپیس ایکس قصد دارد هر پنج سال یکبار ابرصورت فلکی استارلینک را با فناوری جدیدتر به روز کند. در پایان دوره، ماهواره های قدیمی به جو زمین هدایت می شوند و در آنجا می سوزند. با این کار مشکلات دیگری نیز به وجود می آید. حجم عظیمی از ماهواره‌هایی که در لایه‌های فوقانی جو می‌سوزانند می‌توانند شرایط اتمسفر را تغییر دهند و عواقب غیرقابل پیش‌بینی برای حیات روی این سیاره داشته باشند.

در مقاله ای که در ماه مه 2021 در ژورنال Scientific Reports منتشر شد، محقق کانادایی، آرون بولی، گفت که آلومینیومی که ماهواره ها از آن ساخته شده اند، در هنگام سوختن، اکسید آلومینیوم، که به نام آلومینا نیز شناخته می شود، تولید می کند. او هشدار داد که آلومینا به عنوان عامل تخریب لایه ازون شناخته شده است و همچنین می تواند توانایی اتمسفر برای انعکاس گرما را تغییر دهد.

بولی به Space.com گفت: آلومینا نور را در طول موج‌های خاصی منعکس می‌کند و اگر به اندازه کافی آلومینا را به اتمسفر بریزید، پراکندگی ایجاد می شود و در نهایت شرایط اقلیمی و آب و هوایی سیاره را تغییر می‌دهد. این می تواند منجر به یک آزمایش ژئومهندسی خارج از کنترل شود، یعنی تغییر در تعادل آب و هوای زمین. اثرات چنین تغییراتی در حال حاضر ناشناخته است.

کارن روزنلوف، کارشناس شیمی اتمسفر در اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) ، به Space.com گفت که او نیز نگران تأثیر ذرات ناشی از سوزاندن ماهواره ها در جو است. روزنلوف در واقع در مدل سازی اثرات مداخلات مهندسی زمین تخصص دارد.

نحوه راه اندازی و استفاده از اینترنت استارلینک در ایران! در سیب تیپ

دیوید فاهی، مدیر آزمایشگاه علوم شیمی NOAA ، و مارتین راس، دانشمند فیزیک و هواشناسی در شرکت هوافضا، هر دو به Space.com گفتند که تحقیقات بیشتری برای درک اثرات سوزاندن مقادیر فزاینده ماهواره در جو ضروری است. به گفته دانشمندان، مشکل این است که در آن لایه های مرتفع جو، ذرات احتمالا برای همیشه باقی خواهند ماند.

بولی گفت در حالی که میزان سوزاندن ماهواره ها در جو به طور قابل توجهی کمتر از میزان شهاب سنگ ها خواهد بود، با این حال ترکیب شیمیایی اجرام مصنوعی متفاوت است، بنابراین وجود محصولات سوزاندن آنها چیزی است که دانشمندان درباره آن چیزی نمی دانند.

بولی گفت: «روزانه 54 تن مواد شهاب‌سنگ وارد جو زمین می‌ شود. با نسل اول استارلینک، می‌توان انتظار داشت که روزانه حدود 2 تن ماهواره‌های شوخته نیز وارد جو زمین شوند. اما شهاب‌سنگ‌ها عمدتاً سنگی هستند که از اکسیژن، منیزیم و سیلیکون ساخته شده‌اند. این ماهواره‌ها عمدتاً آلومینیومی هستند. شهاب‌سنگ‌ها فقط مقدار بسیار کمی حدود 1٪ از آلومینا دارند. بنابراین خطر به مراتب کمتری نسبت به ماهواره استارلینک دارند”

همانطور که تجمع آن ذرات در طول زمان افزایش می یابد، شدت اثرات نیز افزایش می یابد. بنابراین نمی‌توان رد کرد که طی دهه‌ها آلودگی ناشی از سوزاندن ماهواره‌های ابرصورت فلکی می‌تواند منجر به تغییراتی در مقیاسی مشابه آنچه ما در حال حاضر با تغییرات آب و هوایی ناشی از سوخت‌های فسیلی تجربه می‌کنیم، شود.

از کجا می توانم اطلاعات بیشتری درباره استارلینک کسب کنم؟

سایت رسمی Starlink یک بخش پرسش‌های متداول / پشتیبانی جامع برای مشتریان دارد که فرآیند پیش‌سفارش، نصب و مسائل مختلفی را که ممکن است برای کاربران سوال شود را پوشش می‌دهد.

SpaceX  هرگز به سؤالات ما در مورد Starlink پاسخ نداده است. ماسک همچنین با رسانه ها رابطه مناقشه آمیزی دارد. بنابراین برای پوشش استارلینک، تا حد زیادی باید به فید توییتر ماسک، ویدیوهای YouTube که SpaceX درباره پرتاب Starlink آپلود می‌کند و پرونده‌هایی که این شرکت مرتباً برای FCC ارسال می‌کند تکیه کنیم.

یکی از منابع عالی و غیر رسمی، انجمن Reddit برای Starlink است. در اینجا، می توانید کاربران واقعی Starlink  را بیابید که اغلب در مورد تجربیات خود با این سرویس پست می گذارند و به سوالات پاسخ می دهند. همچنین حاوی پرسش‌های متداول مبتنی بر جامعه درباره Starlink است که جزئیات کامل را پوشش می دهد. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

آیا استارلینک بهتر از فیبرنوری است؟

درحال حاضر فیبرنوری دارای حداکثر سرعت و سرعت متوسط بسیار بالاتری نسبت به Starlink یا هر ارائه دهنده ماهواره دیگری است. همچنین فیبرنوری تاخیر قابل توجهی کمتری دارد. اتصال پایداری را نیز ارائه می دهد. در مجموع می توان گفت که درحال حاضر از استارلینک بهتر است.

هزینه Starlink در ماه چقدر است؟

اینترنت پرسرعت و کم تأخیر استارلینک در نقاط دورافتاده و روستایی در سراسر جهان با هزینه 110 دلار در ماه و یک هزینه سخت افزاری 599 دلار در دسترس است.

فهرست عناوین

منبع pcmag space
ممکن است شما دوست داشته باشید
6 نظر
 1. کپل آرت می گوید

  خیلی جالبه‌…. داروهای بچه های پروانه ای تحریمه… ولی اینترنت به هیچ وجه تحریم نمیشه!

 2. ناشناس می گوید

  هیچ دارویی تحریم نیست اینقدر دروغ نگید، این اکثریتی از مردم ایران هست که تحت تحریم آخوندهای ج ا هست. ضمنا شما و دار و دسته غمخوار هیچ کسی نیستدی نه پروانه ای نه سالم، داریم می بینیم غمخواریتون رو برای بچه های کشته شده به دست امثال شما

  1. الف می گوید

   تو که اینجوری اظهار نظر میکنی!!!!! یکی از این چهار دسته هستی که حاضری به خاطر نفس کثیف خودت به کشور و مردمت فحش بدی و از بیگانه طرفداری کنی؛ یا جاهلی یا حرامخواری یا حرامزاده و یا ترکیبی از این سه. اگر کمی معرفت داشتی و روح کثیف نداشتی و تقوا داشتی ؟؟؟، از بیگانه و غرب کثیف حمایت نمیکردی و دروغ نمیگفتی . تو و گروه شارلاتان شما شب اول مرگتون که در قبر میزارنتون که انشاءالله به زودی خواهد بود چه جور میخواید جواب خون شهدا را بدید؟

 3. ناشناس می گوید

  شما اگر انسان بودی میفهمدی که آدم یک ماهی هم بخواد با باتوم تو سرش بزنه و بمیره باید 100 تا بزنه آخرش هم ماهی بالا و پایین میپره شما انقدر از بیگانه حرف میزنی و چند تا کودک و نوجوان رو با باتوم زدی تو سرش زدی کشتی ، پس خائن تر از تو و دارو دستت کسی پیدا نمیشه!

 4. saymon می گوید

  تا استارلینک تو ایران بیاد، ایلان ماسک میره یه اینترنت دیگه اختراع می کنه

 5. ۸مخع می گوید

  در کل استارلینک خیلی خوبه ولی حیف که به این زودی ها به دست ما نمیرسه

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.