علت زرد شدن قاب گوشی

قاب های شفاف (ژله ای) گوشی بسیار محبوب هستند زیرا با تمام رنگ های گوشی هوشمند هماهنگی دارند. از طرفی این سبک کاور راهی عالی برای محافظت از گوشی آیفون یا اندرویدی بدون پوشاندن رنگ و طراحی آن هستند. با این حال آن‌ها یک جنبه منفی آزار دهنده دارند و آن زرد شدن سریع قاب‌های شفاف است. اگر تاکنون از یک قاب گوشی شفاف استفاده کرده باشید، می توانید این موضوع را به خوبی تایید کنید.

خوشبختانه راه هایی برای تمیز کردن قاب گوشی و جلوگیری از این اتفاق وجود دارد. اما به نظر شما چرا این اتفاق می افتد؟ دو عامل اصلی وجود دارد که می تواند باعث زرد شدن قاب گوشی شفاف شود. این دو عامل شامل قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش و عرق خارج شده از بدن. اما قبل از اینکه به هر یک از این عوامل بپردازیم، مهم است که بدانیم در وهله اول چه چیزی باعث شفافیت قاب های پلاستیکی گوشی می شود.

زرد شدن قاب گوشی

اگر به نحوه طراحی قاب های شفاف نگاه کنیم، میبینیم که آنها اصلا واضح و شفاف نیستند! در عوض، رنگ اولیه آن ها زرد است. از آنجایی که رنگ زرد برای بسیاری از کاربران خوشایند نیست، سازندگان کمی رنگ آبی به قاب اضافه می کنند. نتیجه این کار قابی است که برای چشمان ما کاملاً شفاف به نظر می رسد.

معمولا بیشتر قاب های شفاف از جنس پلاستیک طراحی می شود. این پلاستیک زمانی که در معرض شرایط سخت و خاص قرار می گیرد تخریب شده و رنگ زرد طبیعی خود را نشان می دهد. پلاستیک معمولی نیز دچار این زرد شدن تدریجی می شود، اما در پلاستیک شفاف به دلیل ته رنگ های زرد موجود، اغلب فرآِند سریعتر اتفاق می افتد.

چرا قاب های ژله ای گوشی بسیار محبوب هستند؟

یک قاب پلاستیکی شفاف، محافظت کافی را فراهم می کند و با داشتن ظاهری براق، باعث می‌شود زیبایی گوشی شما کاملا نمایان شود. همچنین قاب‌های شفاف وزن سبکی دارند و هیچ‌گونه وزن اضافی برای گوشی ایجاد نمی‌کنند. علاوه براین هرگوشی با هر برندی و مدلی که داشته باشید، یک قاب شفاف برای آن پیدا خواهد شد.

با این حال زرد شدن قاب شفاف اصلی‌ترین ایرادی است که وجود دارد. به نظر شما چرا این اتفاق می‌افتد؟ در ادامه دلایل زرد شدن قاب گوشی، روش های پاک کردن و جایگزین‌های احتمالی آن را مورد بررسی قرار دادیم.

بیشتر بخوانید: بهترین قاب آیفون 12

چرا قاب گوشی زرد می شود؟

دو دلیل برای زرد شدن قاب گوشی وجود دارد. در حال حاضر، اکثر قاب های شفاف گوشی از سیلیکون، اکریلیک یا پلی اورتان ترموپلاستیک ساخته شده‌اند. این مواد در طول زمان، بیشتر به دلیل نور UV و گرما، تخریب می‌شوند. سایر عوامل ممکن است شامل چربی و عرق دست شما باشد.

به همین دلیل است که در عرض یک تا سه ماه متوجه خواهید شد که قاب گوشی هوشمند شفاف شما، رنگ زدی به خود می‌گیرد. به زبان عامیانه، زرد شدن پوشش تلفن شما نشانه ای از تخریب مواد است. البته مدت زمان آن قطعی نیست بستگی به کیفیت کیس و میزان قرار گرفتن آن در معرض عناصر دارد. در ادامه به بررسی دقیق تر آن ها می پردازیم.

چه کنیم قاب گوشی زرد نشود

بیشتر بخوانید: بهترین قاب آيفون 11

1- قرار گرفتن در معرض نور UV

یکی از دلایل اصلی زرد شدن قاب گوشی قرار گرفتن در معرض نور UV است. نور UV نوعی تابش الکترومغناطیسی است که از خورشید می‌آید. این همان عاملی است که باعث آفتاب سوختگی می شود و همچنین می تواند به وسایل پلاستیکی مانند قاب گوشی آسیب برساند. اشعه ماوراء بنفش نوعی تابش است.

با گذشت زمان، پیوندهای شیمیایی مختلفی که زنجیره‌های مولکول پلیمری در قاب گوشی تشکیل می دهند و باعث می‌شود در کنارهم قرار بگیرند را از بین می‌برد. از بین رفتن این زنجیره‌ها که نسبتا طولانی هم هستند، باعث ایجاد زنجیرهای کوتاه تر می شود.

همین موضوع قاب گوشی را زرد رنگ می‌کنند. هنگامی که پلاستیک در معرض نور UV قرار می گیرد، تجزیه می شود تغییر رنگ می دهد. به این دلیل که نور ماوراء بنفش باعث می شود که مولکول های پلاستیک از هم جدا شوند. هرچه پلاستیک بیشتر در معرض اشعه ماوراء بنفش باشد آسیب بیشتری می بیند.

بیشتر بخوانید: جذاب ترین قاب آیفون 12 پرو مکس

2- گرما و عرق

یکی دیگر از دلایل زرد شدن قاب گوشی، روغن و عرق است. پوست گرما و روغن‌های طبیعی تولید می‌کند که می‌تواند از طریق استفاده روزمره به قاب گوشی منتقل شود. این روغن ها می توانند کم کم باعث زرد شدن پلاستیک شوند. به طور مشابه، عرق می تواند قاب های شفاف گوشی را به دلیل ویژگی های اسیدی عرق تغییر رنگ دهد. در نتیجه، می تواند پلاستیک را از بین ببرد. اگر مستعد عرق کردن هستید، احتمال زرد شدن قاب پلاستیکی آیفون بیشتر است.

3- کیفیت و نوع قاب

قاب های گوشی با کیفیت پایین تر بیشتر در معرض زرد شدن هستند. این قاب ها معمولاً از مواد ارزان تر و بی کیفیت تری ساخته می شوند که در برابر نور خورشید، گرما و مواد شیمیایی مقاومت کمتری دارند. از طرفی قاب های شفاف بیشتر از قاب های رنگی در معرض زرد شدن هستند. دلیل این امر این است که رنگ های موجود در قاب های رنگی می توانند تا حدی از اشعه UV و گرما جلوگیری کنند.

4- سایر عوامل

چربی و آلودگی موجود در دست و محیط می تواند به قاب گوشی نفوذ کند و باعث زرد شدن آن شود. همچنین برخی از مواد شیمیایی مانند شوینده ها، عطرها و کرم ها می توانند با مواد تشکیل دهنده قاب گوشی واکنش نشان داده و باعث زرد شدن آن شوند.

به طور خلاصه: زرد شدن بخشی از سایش و پارگی طبیعی سیلیکون است. این موضوع اغلب یک تغییر فتوشیمیایی است که بازگشت از آن بسیار سخت است. حتی اگر تغییرات شدیدی در عادات استفاده از گوشی هوشمند خود ایجاد کنید، نمی توانید از وقوع آن در نهایت جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین قاب گوشی a12

چگونه از زرد شدن قاب گوشی جلوگیری کنیم؟

با در نظر گرفتن موارد گفته شد، چند راه کار وجود دارد که می توانید برای طولانی کردن عمر کیس شفاف خود و حفظ ظاهر جدید آن و در نتیجه زرد شدن قاب گوشی انجام دهید. یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از زرد شدن قاب گوشی این است که از قرار گرفتن آن در معرض نور ماوراء بنفش جلوگیری کنید. تا حد امکان آن را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید.

اگر قرار است برای مدت طولانی در معرض نور خورشید باشید، مطمئن شوید که کیف خود را با یک پارچه یا پیراهن تیره بپوشانید. هنگامی که از آن استفاده نمی کنید، قاب گوشی را در جای خشک و خنک و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید. در نهایت، مطمئن شوید که کیس خود را به طور منظم برای علائم آسیب بررسی کنید.

اگر متوجه زردی یا تغییر رنگ شدید، فوراً اقدامات لازم را برای تمیز کردن و محافظت از کیس خود انجام دهید. انجام این اقدامات احتیاطی می‌تواند به نو بودن قاب گوشی شما کمک کند. در ویدوئوی زیر نحوه برطرف کردن زردی قاب سیلیکونی را مشاهده خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: بهترین قاب گوشی Poco x3 Pro

1. قاب گوشی را به طور مرتب تمیز کنید

چه مدت از تمیز کردن صفحه گوشی‌تان می گذرد؟ برای تمیز کردن قاب گوشی چطور؟ تمیز کردن قاب گوشی جزء اقدامات مهمی است که باعث افزایش طول عمر گوشی‌تان می‌شود. بنابراین بهتر است هر یک تا دو روز این کار را انجام دهید.

برای پاک کردن چربی، اثر انگشت و کثیفی فقط باید از یک پارچه مرطوب استفاده کنید. گوشی هوشمند به دلیل استفاده مداوم و روزانه، حاوی مقدار زیادی باکتری است. بهتر است با تمیز کردن گوشی هوشمند و قاب آن، بهداشت دستگاه خود را حفظ کنید و سرعت زرد شدن قاب را کاهش دهید.

همچنین گوشی خود را هر یک تا دو هفته یکبار از قاب گوشی خارج کنید. سپس آن را با مقداری آب صابون ملایم بشویید و تا حد امکان با یک پارچه نرم خشک کرده و اجازه دهید تا چند ساعت در هوای آزاد بماند و کاملا خشک شود.

نظافت قاب گوشی

بیشتر بخوانید: بهترین قاب گوشی پوکو m3

2. قاب گوشی را دور از گرما نگه دارید

هنگامی که قاب گوشی خود را تمیز می‌کنید یا می‌شویید، برای سرعت بخشیدن به فرآیند خشک کردن، از دستگاه‌های مولد گرما مانند سشوار استفاده نکنید. همچنین، از آب داغ برای ضد عفونی کردن کیس خود استفاده نکنید. همه این‌ها باعث می شود قاب شفاف گوشی هوشمند شما سریعتر زرد شود.

بیشتر بخوانید: بهترین قاب گوشی a32

3. قاب گوشی را زیر نور مستقیم خورشید قرار ندهید

همانطور که قبلاً گفته شد، نور UV عاملی است که باعث زرد شدن قاب شفاف گوشی شما می شود. بهتر است تلفن خود را (به همراه قاب شفاف آن) در کنار پنجره قرار ندهید. نور خورشید می‌تواند باعث آسیب به گوشی و زرد شدن قاب آن شود. بهترین مکان برای قرار دادن گوشی، مکانی خنک و سایه‌دار است.

علت زرد شدن قاب گوشی در سیب تیپ

بیشتر بخوانید: بهترین قاب گوشی a51

آیا می توان قاب زرد گوشی را دوباره شفاف کرد؟

هنگامی که قاب گوشی شما زرد می‌شود، ممکن است برخی از افراد به شما پیشنهاد کنند که از مواد شوینده قوی مانند سفید کننده برای پاک کردن زردی‌ها استفاده کنید. در نظر داشته باشید که غوطه ور کردن قاب گوشی در محلول سفید کننده با قدرت کم، یک قاب تمیز و بدون باکتری را به شما تحویل می‌دهد. با این حال، سفید کننده نمی تواند قاب زرد گوشی هوشمند شما را به حالت شفاف بازگرداند. فقط ممکن است باعث تخریب سطح آن شود.

البته ممکن است این کار کثیفی‌های سرسخت مانند پوشش لبه‌ها و گوشه‌های قاب را پاک کند. پس از این کار متوجه خواهید شد که قاب گوشی کمی شفاف‌تر به نظر می‌رسد. با این حال، رنگ زرد زیرین باقی خواهد ماند. ممکن است با روش های دیگری در اینترنت برخورد کنید، مثلا تمیز کردن با خمیر دندان، الکل، جوش شیرین و غیره. با این موارد هم می‌توان برای شفاف‌ کردن گوشی اقدام کرد. در زیر ویدئویی تمیز کردن قاب ژله ای با سرکه و جوش شیرین را مشاهده خواهید کرد.

علاوه بر این، هرگز مواد شوینده را با هم ترکیب نکنید. مواد زرد شده در زیر سطح کیس باقی می ماند، جایی که هیچ محلولی نمی تواند به آن برسد و به نوعی آن‌‌ها ثابت شده‌اند. مخلوط کردن مواد شوینده مختلف می تواند باعث واکنش غیرمنتظره و بالقوه خطرناک شود. در ادامه سه روش توصیه شده برای تمیز کردن قاب زرد را به شما معرفی می کنیم.

بیشتر بخوانید: بهترین قاب گوشی شیائومی نوت ۱۰

3 روش برای رفع زردی کاور گوشی

روش اول: قاب گوشی شفاف خود را با آب و صابون بشویید

اگرچه موثرترین روش نیست، اما بیرونی ترین لایه چربی را از روی سطح پاک می کند، که معمولاً باعث می شود قاب گوشی شفاف تر به نظر برسد. برای اجرای این روش، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • مرحله 1: یک ظرف را با آب گرم پر کنید و مقداری مایع ظرفشویی با صابون مخلوط کنید.
 • مرحله 2: قاب شفاف خود را با یک اسفنج نرم تمیز کنید (همانطور که می دانید پیش از این کار باید گوشی را از قاب جدا کنید). از گوشه‌های اسفنج برای ورود به بخش داخلی بدنه استفاده کنید، زیرا معمولاً بیشتر زباله‌ها در آنجا جمع می‌شوند.
 • مرحله 3: با آب جاری شسته و بگذارید در هوای آزاد خشک شود.

روش دوم: استفاده از الکل

انجام این روش بسیار آسان است و ابزارهای مورد نیاز شما به راحتی در دسترس هستند. با این روش نتیجه بهتری نسبت به روش آب و صابون می گیرید، با این حال، هنوز ایده آل ترین راه حل نیست، زیرا قاب گوشی شفاف به همان اندازه که می خواهید شفاف به نظر نمی رسد. برای اجرای این روش، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • مرحله 1: یک پارچه تمیز و الکل 75٪ تهیه کنید.
 • مرحله 2: مقداری از محلول الکل را روی پارچه بمالید.
 • مرحله 3: پارچه را روی قاب شفاف خود بکشید. مهم است که این کار را با حرکات سریع و محکم انجام دهید، زیرا طبیعت الکل خورنده می باشد، از همین رو ممکن است به پوشش محافظی که احتمالاً کیف شفاف شما دارد، و همچنین خواص اولئوفوبیک آسیب برساند.

روش سوم: استفاده از جوش شیرین

در حالی که این روش به حذف لایه بیرونی چربی کمک می کند، اما واقعیت این است که شما همچنان با پوسته قدیمی یک کیس که یک روز پاک شده بود، باقی خواهید ماند. برای اجرای این روش، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • مرحله 1: مقداری جوش شیرین روی موهای خیس یک مسواک قدیمی بپاشید (به دلایل واضح استفاده از مسواک فعلی را توصیه نمی‌کنیم)
 • مرحله 2: با استفاده از مسواک، کیس را به خوبی تمیز کنید.
 • مرحله 3: زمانی که از شستشو خسته شدید با آب جاری بشویید.

مدل های جایگزین برای قاب گوشی شفاف

از آنجایی که شما فقط می توانید روند زرد شدن قاب شفاف گوشی خود را کاهش دهید، بیایید به برخی از جایگزین ها نگاه کنیم که می توانید به طور کلی از این مشکل جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید: قاب گوشی Poco x3 Pro

قاب شفاف از جنس پلی کربنات را بخرید

بدون توجه به ادعای فروشگاه، قاب‌هایی که از جنس سیلیکون، TPU یا اکریلیک هستند، پس از مدتی استفاده زرد خواهند شد. همچنین هرچه قیمت قاب ارزان‌تر باشند، روند زرد شدن سریع‌تر خواهد بود. اگر مایل به پرداخت هزینه بیشتری هستید، می‌توانید قاب شفاف ساخته شده از پلی کربنات را امتحان کنید.

این قاب نسبت به مواد ذکر شده در بالا مقاومت بیشتری دارد. با این حال، به خاطر داشته باشید که پلی کربنات هم یک روز تغییر رنگ می دهد که علت آن اشعه ماوراء بنفش و گرما است. اما برای یک قاب گوشی هوشمند شفاف با ماندگاری بیشتر، پلی کربنات بهترین گزینه است.

علت زرد شدن قاب گوشی در سیب تیپ

سایر مدل قاب گوشی را امتحان کنید

تعویض مکرر قاب گوشی هزینه بر است. با این حال اگر نمی‌خواهید که قاب گوشی شما زرد شود، بهتر است مدل‌های دیگر را نیز امتحان کنید تا احتمال زرد شدن آن کاهش پیدا کند. به عنوان مثال قاب‌های سازگار با محیط زیست، گزینه مناسبی بوده و با سبک و بودجه‌های مختلف قابل خریداری هستند.

بیشتر بخوانید: بهترین قاب گوشی a10

از قاب‌های چرمی استفاده کنید

زیباترین مدل قاب گوشی، قاب چرمی است. این قاب ها جلوه خاصی به گوشی هوشمند شما می‌دهند و اصولا در مهمانی‌ها و مراسمات گزینه مناسبی خواهند بود. قاب چرمی می‌تواند جایگزین مناسبی برای قاب شفاف باشد. با این حال قیمت قاب های چرمی نسبت به مدل شفاف، گران‌تر است.

جمع بندی

عوامل روزمره باعث زرد شدن قاب گوشی شما می شود. شما فقط می توانید با تمیز کردن کیس و دور نگه داشتن آن از نور خورشید و گرما، روند زرد شدن را کاهش دهید. متأسفانه، هیچ راهی واقعی برای پاک کردن قاب گوشی شما پس از زرد شدن وجود ندارد. همچنین می‌توانید سایر قاب‌های گوشی را که مدیریت آن‌ها آسان‌تر است، بررسی کنید. امیدواریم این مطلب که از وبسایت makeuseof گرفته شده، مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

آیا تمام قاب های گوشی شفاف زرد می شوند؟

زرد شدن قاب گوشی برای همه مدل ها نیست. کاور های سیلیکونی ارزان، نرم و انعطاف پذیر هستند که به مرور زمان تغییر رنگ می دهند. این فرآیند طبیعی “تخریب مواد” نامیده می شود. چندین عامل محیطی مختلف در ایجاد آن نقش دارند.

چه مدت زمانی برای زرد شدن قاب گوشی لازم است؟

باتوجه به عواملی که باعث زرد شدن قاب گوشی می شود و اینکه این یک فرآیند نسبتا طولانی است، از همین رو در عرض یک تا سه ماه متوجه خواهید شد که قاب گوشی هوشمند شفاف رنگ زردی به خود می گیرد.

منبع makeuseof rhinoshield
ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 نظر
 1. آواتار Ars
  Ars می گوید

  خیلی گاوید که فک می کنید ما گاویم مثلا فک می کنید ما نمیفهمیم ویدیو کات خورده و کیس نو رو گزاشته جای کیس زرد ؟ خیلی بی شعورید

  1. آواتار سیب تیپ
   سیب تیپ می گوید

   ما قصد جسارت به شما را نداشتیم شما هم تست کنید با سرکه و جوش شیرین اگه جواب نداد گردن ما از مو باریک تر، بیا مارو دوباره بببند به فحش

   1. آواتار
    ناشناس می گوید

    چقدر دروغگوهستید آخه ..شمانوشتید چطوری قاب زرد راسفیدش کنیم بعداومدید راه حل برای جلوگیری ازسفید شدن دادید ..حیاکنید ازدروغگویی

 2. آواتار م
  م می گوید

  من امتحان کردم بیشتر از ده بار اصلا جواب نمیده امکان نداره به اون تمیزی بشه قاب .اون دوستمون راست میگه ویدیو کات خورده قاب دیگه گذاشته شده .

 3. آواتار امیر
  امیر می گوید

  زرد شدن قاب گوشی به خاطر کثیفی نیست .علت زرد شدنش اینه که چون قاب از جنس پلاستیکه گوشی هم به خاطر سخت افزارش داغ میکنه کم‌کم قاب هم به علت گرما رنگش تغییر میکنه .علت همینه هیچ راهی هم جز خرید الکیه یک قاب دیگه نیست .

 4. آواتار محسن
  محسن می گوید

  *** تو نظر دادنتو راهنماییت مابلدنبودیم یساعته سرکارمون گذاشتین ***

  1. آواتار
   ناشناس می گوید

   40 متر متن نوشتید فقط برای اینکه چگونه از زرد شدن قاب گوشی جلوگیری کنیم. راست میگی راه حل بده. همچین نوشتین انگار یک پروژه علمی را میخواین ثابت کنین

   1. آواتار سیب تیپ
    سیب تیپ می گوید

    روز بخیر، ممنونم از کامنت شما
    دوست عزیز حداقل سه تا راه حل برای جلوگیری از زرد شدن قاب گوشی معرفی شده، یک ویدئو در این رابطه کار شده
    احساس می کنم شما متن مقاله رو تا انتها دنبال نکردین!

 5. آواتار ساسی
  ساسی می گوید

  بهترین کار اینه ک قابتونو رنگ کنید یا ب سلیقه خودتون طرحی روش اجرا کنید ک از اینی ک هست در بیاد،،،،کلا اینا کارشون جم کردن فالوورو ویو داخل یوتیوب هست

 6. آواتار
  ناشناس می گوید

  من با پولیش ماشین امتحان کردم یه مقدار نتیجه اش بهتر بود.

 7. آواتار مهندس کامپیوتر
  مهندس کامپیوتر می گوید

  همون طور دوستمون اشاره کرد زردی بدلیل گرمای خود گوشی ایجاد میشه و لایه های داخلی پلاستیک دچار آسیب میشن و هیچ راهی وجود نداره که بشه درستش کرد.ممنون از سیب تیپ بدلیل راستگویی و اینکه حقیقت رو با دلایل منطقی گفتن .