علت زرد شدن قاب گوشی

قاب های شفاف (ژله ای) گوشی بسیار محبوب هستند زیرا با تمام رنگ های گوشی هوشمند هماهنگی دارند. با این حال آن‌ها یک جنبه منفی آزار دهنده دارند و آن زرد شدن سریع قاب‌های شفاف است. به نظر شما قاب گوشی زرد می‌شود؟ بنابراین، اگر تا به حال از خود پرسیده اید که چرا قاب گوشی روشن شما به رنگ زرد بدل شده است، در ادامه به بررسی دلایل زرد شدن و روش‌های جلوگیری و تمیز کردن آن می‌پردازیم. پیش از آن در ویدئویی به نحوه برطرف کردن زردی قاب سیلیکونی شفاف با ما همراه باشید.

چرا قاب های ژله ای گوشی بسیار محبوب هستند؟

یک قاب پلاستیکی شفاف، محافظت کافی را فراهم می کند و با داشتن ظاهری براق، باعث می‌شود زیبایی گوشی شما کاملا نمایان شود. همچنین قاب‌های شفاف وزن سبکی دارند و هیچ‌گونه وزن اضافی برای گوشی ایجاد نمی‌کنند. علاوه براین هرگوشی با هر برندی و مدلی که داشته باشید، یک قاب شفاف برای آن پیدا خواهد شد. با این حال زرد شدن قاب شفاف اصلی‌ترین ایرادی است که وجود دارد. به نظر شما چرا این اتفاق می‌افتد؟ در ادامه دلایل زرد شدن قاب گوشی، روش های پاک کردن و جایگزین‌های احتمالی آن را مورد بررسی قرار دادیم.

خرید بهترین مدل قاب ژله ای (شفاف) گوشی

راهنمای زرد شدن قاب گوشی

چرا قاب های شفاف گوشی های هوشمند زرد می شوند؟

در ابتدا باید بگوییم که قاب‌هایی که تحت عنوان محافظ شفاف به فروش می‌رسند، کاملا شفاف نیستند. به طور طبیعی این قاب ها رنگ زرد دارند. دلیل آن این است که تولیدکنندگان مقداری رنگ آبی به آن اضافه می کنند و این موضوع باعث می‌شود که چشم ما رنگ شفاف را به جای زرد ببیند.

در حال حاضر، اکثر قاب های شفاف گوشی از سیلیکون، اکریلیک یا پلی اورتان ترموپلاستیک ساخته شده‌اند. این مواد در طول زمان، بیشتر به دلیل نور UV و گرما، تخریب می‌شوند. سایر عوامل ممکن است شامل چربی و عرق دست شما باشد. به همین دلیل است که در عرض یک تا سه ماه متوجه خواهید شد که قاب گوشی هوشمند شفاف شما، رنگ زدی به خود می‌گیرد. به زبان عامیانه، زرد شدن پوشش تلفن شما نشانه ای از تخریب مواد است. البته مدت زمان آن قطعی نیست بستگی به کیفیت کیس و میزان قرار گرفتن آن در معرض عناصر دارد.

خرید قاب ژله ای مناسب گوشی‌ های آيفون

همانطور که گفتیم دو عامل اصلی وجود دارد که روند زرد شدن قاب گوشی شفاف را تسریع می‌کنند. اولی اشعه ماوراء بنفش و دومی نور خورشید است. توجه داشته باشید که که بیشتر از خورشید با اشعه ماوراء بنفش مواجه می شوید. به نظر شما این اشعه چیست؟

چه کنیم قاب گوشی زرد نشود

اشعه ماوراء بنفش نوعی تابش است. با گذشت زمان، پیوندهای شیمیایی مختلفی که زنجیره‌های مولکول پلیمری در قاب گوشی تشکیل می دهند و باعث می‌شود در کنارهم قرار بگیرند را از بین می‌برد. از بین رفتن این زنجیره‌ها که نسبتا طولانی هم هستند، باعث ایجاد زنجیرهای کوتاه تر می شود. همین موضوع قاب گوشی را زرد رنگ می‌کنند.

عامل دیگری که باعث زرد شدن قاب گوشی می‌شود، گرماست. منظور از گرما هم گرمای خورشید و هم گرمای پوست دستان شماست. گرمای پوست دست یا به طور دقیق‌تر، روغن‌های طبیعی که روی پوست دست قرار دارند، روند زرد شدن قاب گوشی را سرعت می‌بخشند.

به طور خلاصه: زرد شدن بخشی از سایش و پارگی طبیعی سیلیکون است. این موضوع اغلب یک تغییر فتوشیمیایی است که بازگشت از آن بسیار سخت است. حتی اگر تغییرات شدیدی در عادات استفاده از گوشی هوشمند خود ایجاد کنید، نمی توانید از وقوع آن در نهایت جلوگیری کنید.

چگونه از زرد شدن قاب گوشی شفاف خود جلوگیری کنیم؟

زمانی که قاب گوشی شفاف زرد شد، اقداماتی وجود دارد که می‌توانید برای شفاف ماندن قاب گوشی هوشمند خود تا مدت زمان کوتاهی، انجام دهید. در ادامه با این اقدامات آشنا خواهیم شد.

خرید قاب ژله ای مناسب گوشی‌ های شیائومی

1. قاب گوشی را به طور مرتب تمیز کنید

چه مدت از تمیز کردن صفحه گوشی‌تان می گذرد؟ برای تمیز کردن قاب گوشی چطور؟ تمیز کردن قاب گوشی جزء اقدامات مهمی است که باعث افزایش طول عمر گوشی‌تان می‌شود. بنابراین بهتر است هر یک تا دو روز این کار را انجام دهید. برای پاک کردن چربی، اثر انگشت و کثیفی فقط باید از یک پارچه مرطوب استفاده کنید.

نظافت قاب گوشی

گوشی هوشمند به دلیل استفاده مداوم و روزانه، حاوی مقدار زیادی باکتری است. بهتر است با تمیز کردن گوشی هوشمند و قاب آن، بهداشت دستگاه خود را حفظ کنید و سرعت زرد شدن قاب را کاهش دهید. همچنین گوشی خود را هر یک تا دو هفته یکبار از قاب گوشی خارج کنید. سپس آن را با مقداری آب صابون ملایم بشویید و تا حد امکان با یک پارچه نرم خشک کرده و اجازه دهید تا چند ساعت در هوای آزاد بماند و کاملا خشک شود.

2. قاب گوشی را دور از گرما نگه دارید

هنگامی که قاب گوشی خود را تمیز می‌کنید یا می‌شویید، برای سرعت بخشیدن به فرآیند خشک کردن، از دستگاه‌های مولد گرما مانند سشوار استفاده نکنید. همچنین، از آب داغ برای ضد عفونی کردن کیس خود استفاده نکنید. همه این‌ها باعث می شود قاب شفاف گوشی هوشمند شما سریعتر زرد شود.

خرید قاب ژله ای مناسب گوشی‌ های سامسونگ

3. قاب گوشی را زیر نور مستقیم خورشید قرار ندهید

همانطور که قبلاً گفته شد، نور UV عاملی است که باعث زرد شدن قاب شفاف گوشی شما می شود. بهتر است تلفن خود را (به همراه قاب شفاف آن) در کنار پنجره قرار ندهید. نور خورشید می‌تواند باعث آسیب به گوشی و زرد شدن قاب آن شود. بهترین مکان برای قرار دادن گوشی، مکانی خنک و سایه‌دار است.

نور خورشید باعث زرد شدن قاب گوشی می‌شود

آیا می توان قاب زرد گوشی را دوباره شفاف کرد؟

هنگامی که قاب گوشی شما زرد می‌شود، ممکن است برخی از افراد به شما پیشنهاد کنند که از مواد شوینده قوی مانبد سفید کننده برای پاک کردن زردی‌ها استفاده کنید. در نظر داشته باشید که غوطه ور کردن قاب گوشی در محلول سفید کننده با قدرت کم، یک قاب تمیز و بدون باکتری را به شما تحویل می‌دهد. با این حال، سفید کننده نمی تواند قاب زرد گوشی هوشمند شما را به حالت شفاف بازگرداند. فقط ممکن است باعث تخریب سطح آن شود.

البته ممکن است این کار کثیفی‌های سرسخت مانند پوشش لبه‌ها و گوشه‌های قاب را پاک کند. پس از این کار متوجه خواهید شد که قاب گوشی کمی شفاف‌تر به نظر می‌رسد. با این حال، رنگ زرد زیرین باقی خواهد ماند. ممکن است با روش های دیگری در اینترنت برخورد کنید، مثلا تمیز کردن با خمیر دندان، الکل، جوش شیرین و غیره. با این موارد هم می‌توان برای شفاف‌ کردن گوشی اقدام کرد. در زیر ویدئویی تمیز کردن قاب ژله ای با سرکه و جوش شیرین را مشاهده خواهید کرد.

علاوه بر این، هرگز مواد شوینده را با هم ترکیب نکنید. مواد زرد شده در زیر سطح کیس باقی می ماند، جایی که هیچ محلولی نمی تواند به آن برسد و به نوعی آن‌‌ها ثابت شده‌اند. مخلوط کردن مواد شوینده مختلف می تواند باعث واکنش غیرمنتظره و بالقوه خطرناک شود.

مدل های جایگزین برای قاب گوشی شفاف

از آنجایی که شما فقط می توانید روند زرد شدن قاب شفاف گوشی خود را کاهش دهید، بیایید به برخی از جایگزین ها نگاه کنیم که می توانید به طور کلی از این مشکل جلوگیری کنید.

زرد شدن قاب گوشی به دلیل نور خورشید

قاب های شفاف ساخته شده از پلی کربنات را بخرید

بدون توجه به ادعای فروشگاه، قاب‌هایی که از جنس سیلیکون، TPU یا اکریلیک هستند، پس از مدتی استفاده زرد خواهند شد. همچنین هرچه قیمت قاب ارزان‌تر باشند، روند زرد شدن سریع‌تر خواهد بود. اگر مایل به پرداخت هزینه بیشتری هستید، می‌توانید قاب شفاف ساخته شده از پلی کربنات را امتحان کنید. این قاب نسبت به مواد ذکر شده در بالا مقاومت بیشتری دارد.

با این حال، به خاطر داشته باشید که پلی کربنات هم یک روز تغییر رنگ می دهد که علت آن اشعه ماوراء بنفش و گرما است. اما برای یک قاب گوشی هوشمند شفاف با ماندگاری بیشتر، پلی کربنات بهترین گزینه است.

خرید بهترین مدل قاب گوشی در سال 2022

سایر مواد قاب گوشی را امتحان کنید

تعویض مکرر قاب گوشی هزینه بر است. با این حال اگر نمی‌خواهید که قاب گوشی شما زرد شود، بهتر است مدل‌های دیگر را نیز امتحان کنید تا احتمال زرد شدن آن کاهش پیدا کند. به عنوان مثال قاب‌های سازگار با محیط زیست، گزینه مناسبی بوده و با سبک و بودجه‌های مختلف قابل خریداری هستند.

جایگزین های قاب شفاف

از قاب‌های چرمی استفاده کنید

زیباترین مدل قاب گوشی، قاب چرمی است. این قاب ها جلوه خاصی به گوشی هوشمند شما می‌دهند و اصولا در مهمانی‌ها و مراسمات گزینه مناسبی خواهند بود. قاب چرمی می‌تواند جایگزین مناسبی برای قاب شفاف باشد. با این حال قیمت قاب های چرمی نسبت به مدل شفاف، گران‌تر است.

خرید بهترین مدل قاب گوشی چرمی

پیشنهاد سردبیر

باتوجه به بررسی های صورت گرفته، در اینجا قصد داریم یکی از بهترین کاور شفاف موجود در بازار را معرفی کنیم. اگر از کاربران آيفون 13 پرو مکس هستید، پیشنهاد می‌کنیم کاور نیلکین مدل Nature TPU Pro مناسب برای گوشی موبایل اپل iPhone 13 Pro Max را از دست ندهید. این محصول کیفیت بسیار بالایی داشته و از برند معتبر نیلکین تولید شده است. از این رو می‌توانید با خیال راحت این محصول را خریداری کنید.

نتیجه گیری

عوامل روزمره باعث تغیر رنگ قاب شفاف گوشی شما می شود. شما فقط می توانید با تمیز کردن کیس و دور نگه داشتن آن از نور خورشید و گرما، روند زرد شدن را کاهش دهید. متأسفانه، هیچ راهی واقعی برای پاک کردن قاب گوشی شما پس از زرد شدن وجود ندارد. همچنین می‌توانید سایر قاب‌های گوشی را که مدیریت آن‌ها آسان‌تر است، بررسی کنید. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

منبع: makeuseof

7 نظر
 1. Ars می گوید

  خیلی گاوید که فک می کنید ما گاویم مثلا فک می کنید ما نمیفهمیم ویدیو کات خورده و کیس نو رو گزاشته جای کیس زرد ؟ خیلی بی شعورید

  1. سیب تیپ می گوید

   ما قصد جسارت به شما را نداشتیم شما هم تست کنید با سرکه و جوش شیرین اگه جواب نداد گردن ما از مو باریک تر، بیا مارو دوباره بببند به فحش

   1. ناشناس می گوید

    چقدر دروغگوهستید آخه ..شمانوشتید چطوری قاب زرد راسفیدش کنیم بعداومدید راه حل برای جلوگیری ازسفید شدن دادید ..حیاکنید ازدروغگویی

 2. م می گوید

  من امتحان کردم بیشتر از ده بار اصلا جواب نمیده امکان نداره به اون تمیزی بشه قاب .اون دوستمون راست میگه ویدیو کات خورده قاب دیگه گذاشته شده .

 3. امیر می گوید

  زرد شدن قاب گوشی به خاطر کثیفی نیست .علت زرد شدنش اینه که چون قاب از جنس پلاستیکه گوشی هم به خاطر سخت افزارش داغ میکنه کم‌کم قاب هم به علت گرما رنگش تغییر میکنه .علت همینه هیچ راهی هم جز خرید الکیه یک قاب دیگه نیست .

 4. محسن می گوید

  *** تو نظر دادنتو راهنماییت مابلدنبودیم یساعته سرکارمون گذاشتین ***

 5. ساسی می گوید

  بهترین کار اینه ک قابتونو رنگ کنید یا ب سلیقه خودتون طرحی روش اجرا کنید ک از اینی ک هست در بیاد،،،،کلا اینا کارشون جم کردن فالوورو ویو داخل یوتیوب هست

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.