چرا شارژر داغ می‌کند؟

اگر مدام از خود می‌پرسید که چرا شارژر داغ می‌کند، بدانید که در این زمینه تنها نیستید. این موضوع یک مشکل رایج است که اغلب افراد با آن مواجه هستند. داغ شدن شارژر می تواند برای شارژر گوشی موبایل، شارژر تبلت و یا شارژر لپ تاپ اتفاق بی‌افتد. اما آیا اینکه شارژر داغ می‌کند، جدی است و باعث آسیب به دستگاه می‌شود؟

تشخیص اینکه داغ شدن شارژر امری طبیعی است و هنگام داغ شدن چه باید کرد، کمی دشوار به نظر می‌رسد. اما در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که چرا شارژر تلفن یا لپ تاپ داغ می‌کند و این اتفاق خوب است یا نه و همچنین برای جلوگیری از تکرار این اتفاق چه کاری می توان انجام داد. با ما همراه باشید.

داغ شدن شارژر و روش های جلوگیری از آن

اگر در اتاقی هستید که وسایل الکتریکی زیادی در آن وجود دارد و متوجه شدید که شارژرهای مصرفی این وسایل داغ شده‌اند، بهترین راه برای حل این مشکل استفاده از چند راهی برق است (سه راهی، چهار راهی یا … ). خرید این وسیله می تواند تا حد بسیار زیادی از نگرانی شما در مورد داغ شدن بیش از حد شارژرها جلوگیری کند. زیرا تنها با استفاده از یک پریز در مصرف انرژي صرفه جوی خواهید کرد.

خرید انواع سه‌راهی، چهار راهی و چند راهی برقی

چرا شارژر داغ می‌کند؟

برای پاسخ به این سوال که «چرا شارژر من داغ است»، ابتدا باید بدانید که چه زمانی خوب و چه زمانی خوب نیست که شارژر داغ داشته باشید. پیش از آن در ویدئوی زیر علت داغ شدن شارژر را بررسی می‌کنیم.

چه زمانی خوب است شارژر داغ باشد؟

معمولا کاربران گوشی خود را زمانی که هشدار کمبود شارژ را مشاهده می‌کنند، به شارژر وصل می‌کنند. این کار به یک غریزه عادی تبدیل شده و بیشتر کارشناسان هم این کار را تایید می‌کنند. اما یک روز ممکن است متوجه شوید که هنگام شارژ، شارژر داغ است.

اکثر مردم از شارژر دیواری استفاده می‌کنند که از طریق پریز برق به دستگاه شما وصل می شود. پس از مدتی گرمای ناشی از شارژر به راحتی قابل لمس است و این موضوع می‌تواند شما را عصبی کند. اما تا زمانی که گرمای آن از 50 درجه سانتیگراد تجاوز نکند، معمولا طبیعی است.

دلیل اصلی گرم شدن یا داغ شدن شارژر این است که ولتاژ برق را از دیوار می‌گیرد و آن را برای تغذیه تلفن همراه، لپ تاپ یا سایر دستگاه های الکترونیکی تبدیل می کند. در این زمان دستگاه شروع به گرم شدن می کند زیرا ولتاژ دیوار بین 110 تا 220 ولت است، در حالی که ولتاژ شارژر از 5 ولت تا نهایتا 60 ولت می باشد. این تفاوت ولتاژ باعث می شود که شارژر لپ تاپ یا تلفن همراه در حین شارژ، گرما تولید کنند.

جلوگیری از داغ شدن شارژر

اگر به شارژر تلفن همراه خود نگاه کنید، متوجه خواهید شد که چند تراشه در داخل آن نزدیک به هم هستند. طراحان شارژر این تراشه ها را نزدیک به پوشش پلاستیکی آن قرار داده‌اند که دلیل آن کمک به فرار آسان گرما است. بنابراین، احساس گرما در اطراف این نواحی شارژر طبیعی است.

خرید بهترین مدل کابل شارژر مناسب اندروید

چه زمانی خوب نیست شارژر داغ باشد؟

بهتر است به خاطر داشته باشید که گرم شدن شارژر امری طبیعی است، اما گرمایش باید در حد متوسط باقی‌ بماند. اگر شارژر به دمایی برسد که بیش از اندازه داغ شده و به اصطلاح به دمای سوختن برسد، دیگر طبیعی نیست و می‌تواند مشکلات دیگری را به همراه داشته باشد. دمای بدنه شارژر باید به اندازه‌ای باشد که بتوانید بدنه شارژر را بدون سوختن لمس کنید، اگر غیر از این باشد به احتمال زیاد یک مشکل الکتریکی جدی در داخل شارژر وجود دارد.

در این شرایط بهتر است یک شارژر جدید بخرید و ببینید آیا همچنان همان مشکل را دارید یا نه. تهیه شارژر جدید کمک می‌کند تا تشخیص دهید که آیا مشکل از دستگاه است یا شارژر. اگر مشکل با شارژر جدید همچنان ادامه داشت، باید فورا دستگاه خود را به تعمیرگاه ببرید تا علت را بررسی کند.

بیشتر اوقات وقتی گوشی، تبلت یا لپ‌تاپ داغ می‌شود، به این دلیل است که شارژر درست کار نمی‌کند. این بدان معناست که شارژر ولتاژ را به خوبی برای دستگاه تبدیل نمی‌کند و مقدار بیش از نیاز ولتاژ را برای گوشی ارسال می‌کند. اگر برای رفع این مشکل اقدام نکنید، گوشی و باتری به شدت آسیب می بیند و حتی ممکن است منفجر شده یا آتش سوزی شود.

در ادامه، چند دلیل متداول برای داغ شدن بیش از حد شارژر شما را توضیح خواهم داد. این مسائل عادی تلقی نمی شوند و شما را ملزم به انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از وقوع هرگونه حادثه می کند.

خرید بهترین مدل کابل شارژ مناسب آيفون

1. مشکلات کابل شارژ

گاهی اوقات ممکن است کابل های شارژ مشکل داشته باشند. با خرید کابل شارژ جدید می توان این مشکل را به راحتی برطرف کرد.

داغ شدن شارژر به دلیل مشکلات کابل

2. شارژرهای غیر استاندارد

بهتر است حتما از شارژرهای اصلی استفاده کنید. شارژرهای ارزان قیمت معمولاً به درستی تولید نمی شوند و مشکلات زیادی را به همراه خواهند داشت. بنابراین بهتر است برای جلوگیری از هر گونه مشکلی که ممکن است در استفاده از شارژر ارزان قیمت ایجاد شود، هزینه اضافی را صرف خرید شارژرهای باکیفیت و اصلی کنید. همچنین مورد دیگری که وجود دارد، شارژ کردن گوشی با شارژر های متفرقه است. به نظر شما این کار باعث آسیب به گوشی می‌شود؟ در ویدئوی زیر به بررسی این موضوع پرداختیم.

3. شارژر معیوب

گاهی اوقات شارژرها معیوب هستند. این موضوعی رایج می‌باشد و بیشتر از آنچه که دوست داریم، اتفاق می‌افتد. شاید یک شارژر به درستی تولید نشده باشد یا درست کار نکند. اگر اینطور باشد، بهتر است از آن استفاده نکنید و یک مورد جدید بخرید. همچنین اگر در بسته بندی گوشی شارژر خراب وجود داشت، می‌توانید به شرکت مورد نظر اطلاع دهید تا محصول بهتری برای شما ارسال کنند.

خرید شارژر اصلی آيفون

4. آداپتور شارژر

باید مطمئن شوید که آداپتور شارژر مورد استفاده با گوشی شما سازگار است. اگر آداپتور را به صورت جدا بخرید، ممکن است باعث داغ شدن آن شود. البته می توانید‌ آداپتور باکیفیت و سازگاری را با گوشی خود خریداری کنید تا دیگر با مشکلی مواجه نشوید.

آداپتور منجر به داغ شدن شارژر می شود

بنابراین، همیشه مطمئن شوید که از شارژر مناسب دستگاه خود استفاده می کنید. اگر از آیفون استفاده می کنید، از شارژر آیفون با کیفیت استفاده کنید. اگر از دستگاه اندرویدی استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که از شارژر مناسبی که با دستگاه شما سازگار است بهره می‌برید.

خرید بهترین مدل آداپتور شارژر

5. ترک تلفن در حال شارژ برای مدت طولانی

یک شارژر نباید ساعت ها روی 100 درصد بماند. بنابراین توصیه نمی‌شود تلفن همراه یا سایر دستگاه‌های خود را برای مدت طولانی مانند شب هنگام خواب در حال شارژ رها کنید. اگر تلفن همراه، تبلت یا لپ تاپ خود را برای مدت طولانی در حال شارژ نگه دارید، شروع به گرم شدن بیش از حد می کند و به باتری دستگاه آسیب می رساند. این می تواند عمر باتری شما را به مرور زمان از بین ببرد.

6. قرار دادن شارژرهای متصل بر روی سطوح نرم (مانند بالشت)

سطوح نرم جریان هوا را به شارژر یا دستگاه محدود می کنند. یعنی گرما را به دام می‌اندازد و منجر به افزایش دما شده که این موضوع باعث می‌شود دستگاه شما به طور بالقوه بیش از حد گرم شود و آسیب ببیند. از این رو بهتر است که دستگاه الکترونیکی را در حین شارژ شدن به یک سطح صاف و سخت منتقل کنید تا اطمینان حاصل شود که هوا آزادانه جریان دارد و گرما به راحتی از آن خارج می شود.

خرید شارژر اصلی مناسب اندروید

7. خرابی دستگاه

گاهی اوقات ممکن است داغ شدن شارژر به دلیل خرابی گوشی یا سایر دستگاه‌های الکترونیکی شما باشد. خرابی دستگاه به احتمال زیاد منجر به مشکلات دائمی برق در دستگاه می شود. این کار باعث ایجاد مشکل در شارژر و حتی ممکن است باعث داغ شدن بیش از حد آن شود. اگر این اتفاق افتاد، باید دستگاه خود را با شرکتی که از آن را از آن خرید کرده‌اید، جایگزین کنید.

خطرات داغ شدن شارژر

8. سیستم الکتریکی غیر عادی

غیر عادی بودن سیستم الکتریکی اغلب اتفاق نمی‌افتند، اما می‌توانند باعث داغ شدن بیش از حد دستگاه در هنگام شارژ شود. تعیین این موضوع معمولاً سخت است، اما فردی که در زمینه الکترونیک، دستگاه‌های الکتریکی یا شرکتی که دستگاه را از آن خریده اید متخصص است، ممکن است بتواند به شما در تشخیص این موضوع کمک کند.

9. کثیفی

گاهی اوقات شارژر یا دستگاه شما کثیف یا گرد و غبار دارد. در اینصورت باید درگاه شارژ و دستگاه خود را تمیز کنید تا از گرم شدن بیش از حد آن جلوگیری کنید.

خرید بهترین مدل شارژر

10. استفاده از دستگاه در حین شارژ شدن

ممکن است مشکل به همین سادگی باشد که هنگام شارژ از آن استفاده می کنید. این امر می‌تواند باعث شود دستگاه برای پیگیری دستورات شما و همچنین تلاش برای شارژ کردن، بیش از حد کار کند. توصیه ما این است که در حین شارژ دستگاه را به حال خود رها کنید. پس از شارژ شدن، می توانید آن را بردارید و دوباره شروع به استفاده کنید. در انتها سوالی مطرح می‌شود که چرا گوشی هنگام شارژ داغ می‌شود؟ در ویدئوی زیر به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

جمع بندی

همانطور که می بینید، دلایل زیادی وجود دارد که شارژر شما ممکن است داغ باشد. مواردی که در این مطلب برای دلایل داغ شدن گوشی عنوان کردیم، جزء دلایل مطرح و اصلی است. با این حال اگر شارژر شما داغ شد و دلیل دیگری داشت، باید با یک متخصص صحبت کنید یا بلافاصله شارژر را تعویض کنید. توصیه‌هایی که کردیم برای هر نوع دستگاه مانند تلفن همراه، لپ‌تاپ، تبلت و قابل استفاده است. با این حال خرید یک شارژر جدید یا تهیه یک چند راهی برقی، موثرترین روش برای جلوگیری از داغ شدن شارژر است.

منبع: myelearningworld

2 نظر
  1. Ars می گوید

    اقا ادابتور ۱۵۰ واتی هم هست کجای دنیایین 😂😐

  2. ناشناس می گوید

    اینم چیزی دیگه یکم آب بریزید رو شارژر سرد میشه.فست شارژر بودنش شارژرتون آب یخ بریزید

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.