علت شارژ نشدن گوشی آیفون

ممکن است درحال آماده شدن برای یک جلسه کاری ضروری باشید و یا اینکه یک قرار ملاقات مهم در پیش باشد. در این شرایط اگر آيفون شما با اتصال شارژر به برق شارژ نشود، علت شارژ نشدن گوشی آیفون چیست؟ شارژ نشدن آیفون یکی از مشکلاتی است که احتمال می‌رود بسیاری از کاربران آيفون با آن مواجه شده باشند. این مشکل زمانی که گوشی خود را به شارژ زده‌اید مشخص نمی‌شود. اما پس از مدتی طولانی که از شارژ می‌گذرد، متوجه می‌شوید که گوشی شما به میزان بسیار کمی شارژ شده است.

بسیاری از کارشناسان علت شارژ نشدن گوشی آیفون را خرابی شارژر، کابل شارژر و حتی پریز برق عنوان می کنند. نکته منفی ماجرا اینجاست که مهم نیست کدام مدل از گوشی آیفون را دارید. مسئله اصلی این است که ممکن است این مشکل برای بسیاری از شما پیش بیاید.

در این مقاله قصد داریم به بررسی دقیق این موضوع بپردازیم که چرا آيفون شارژ نمی شود. اما فهمیدن اینکه چرا گوشی آيفون شارژ نمی شود، پایان کار نیست. باید برای رفع آن به سراغ راه حل های کاربردی مانند تعویض شارژر برویم. پیش از آن در ویدئوی زیر به بررسی دلایل شارژ نشدن گوشی آيفون می‌پردازیم. همچنین پیشنهاد می کنیم مقاله علت شارژ نشدن گوشی سامسونگ را نیز مطالعه کنید.

چرا گوشی آیفونم شارژ نمیشه؟

اگر آيفون شما شارژر نمی‌شود، اصلا جای نگرانی نیست. ممکن است علت شارژ نشدن گوشی آیفون به دلیل استفاده از کابل‌های معیوب و فیک باشد. همچنین آداپتورهای شکسته نیز می‌تواند باعث بروز این مشکل شود. رسیدگی به مواردی از این دست آسان است. با این حال عوامل دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند باعث بروز این مشکل شود. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم.

1- اتصال کابل شل است

علت شارژ نشدن گوشی آیفون - 1

تقریباً 90٪ مواقع اتصال کابلی معیوب باعث مشکلاتی در شارژ نشدن دستگاه ها می شود. گاهی اوقات ممکن است اتصال قطع شود و متوجه آن نشده باشید. درحالی که چند ساعت بعد به سراغ گوشی خود بروید و ببینید که اصلا شارژ نشده است! به عبارتی بهتر می‌توان گفت که اگر اتصال بین کابل و پورت شارژ آیفون به اندازه کافی محکم نباشد یا کانکتور USB به درستی وصل نشده باشد، می تواند علت شارژ نشدن گوشی آیفون شود.

در این شرایط با یک بررسی ساده و محکم کردن اتصال، آيفون شما شارژ می‌شود. علاوه بر این، ممکن است اتصال آداپتور شارژر به پریز دیوار شل باشد. در این صورت، باید بررسی کنید که آیا دوشاخه برق به خوبی در پریز برق قرار گرفته است یا خیر. نکته اصلی این است که باید اتصال بین کابل و پورت شارژ گوشی و همچنین اتصال آداپتور با پریز برق را محکم کنید تا هیچگونه وقفه‌ای در روند شارژ به وجود نیاید.

2- پورت شارژ کثیف یا آسیب دیده است

چرا آیفون شارژ نمی شود - 2

یکی دیگر از دلایل احتمالی شارژ نشدن آیفون این است که درگاه باتری گوشی کثیف است. پورت شارژ که محل اتصال کابل شارژر به گوشی است، تنها دارای یک بخش و آن هم در قسمت پایین گوشی است. به همین دلیل این بخش مستعد دریافت کثیفی و گرد و غبار است. علاوه براین ممکن است هرگونه زباله، پرز و هرمدل کثیفی را در این قسمت قرار گیرد.

زمانی که گرد و غبار یا زباله به اندازه کافی در درگاه شارژ وجود داشته باشد، پین های اتصال برق مسدود شده و از شارژ شدن دستگاه جلوگیری می‌شود. یک آیفون، 9 کانکتور در پورت خود دارد، بنابراین اگر کانکتور مسدود شود، گوشی شما به طور کامل از شارژ شدن منع می شود.

کاری که می توانید انجام دهید این است که با استفاده از یک خلال دندان یا یک مسواک، گرد و غبار و کثیفی های داخل آن را تمیز کنید. ابتدا گوشی خود را خاموش کنید تا از آسیب احتمالی دیگر جلوگیری کنید. سپس آن را به آرامی تمیز کنید. توجه داشته باشید که هنگام تمیز کردن از آب استفاده نکنید.

دلیل دیگری که باعث می‌شود پورت شارژ خراب شود، که در این شرایط تعمیر آن نیز بسیار سخت‌ است، آسیب دیدن پورت هاست که از عملکرد صحیح آن جلوگیری می کند. در صورت بروز این اتفاق، گوشی آيفون دیگر شارژ نمی‌شود. همچنین ممکن است عملکرد سایر قسمت‌‌ها از جمله صفحه نمایش، مختل شود. بنابراین سعی کنید از پورت گوشی در برابر آسیب های احتمالی محافظت کنید.

3- کابل خراب است

چرا آیفون شارژ نمی شود - 3

شکنندگی، یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که می‌تواند برای کابل شارژر آیفون رخ دهد. به عبارتی بهتر، زمانی که کابل شارژر را خم می‌کنید، دوام آن را به خطر میندازید. درحالی که ممکن است از عمر مفید کابل، مدت زمان زیادی مانده باشد. اما به دلیل انجام یک اشتباه ساده، باعث خراب شدن زودتر آن می‌شوید.

بنابراین، اگر متوجه شدید که آیفون شما شارژ نمی شود، ممکن است زمان آن رسیده باشد که یک کابل لایتنینگ جدید تهیه کرده و بررسی کنید که آیا علت شارژ نشدن گوشی آیفون کابل مشکل بود یا خیر. محافظت از کابل شارژر بسیار ضروری است. باید آن را در مکانی امن قرار دهید تا آسیبی به آن وارد نشود. زیر صندلی، درون کیف به صورت خم شده و یا هرفضای دیگر، محل مناسبی برای کابل نیست و احتمال خرابی آن را افزایش می‌دهد.

4- پریز برق مشکلاتی دارد

چرا آیفون شارژ نمی شود - 4

اگر علت شارژ نشدن گوشی آیفون شما مربوط به آداپتور، کابل شارژر و پورت گوشی نبود، بهتر است نگاهی به پریز برق داشته باشید. اگر مطمئن شدید که مشکلی برای شارژر و پورت گوشی وجود ندارد، به احتمال زیاد مشکل از پریز است. برای بررسی سلامت شارژر می‌توانید شارژرهای مختلفی را به آن وصل کنید.

یا اینکه سایر وسایل برقی موجود در خانه را امتحان کنید. اگر همه چیز به جز شارژر شما کار می کند، پس نتیجه میگیریم که مشکل از شارژر است. اما اگر سایر شارژرها یا وسایل نیز اختلالاتی داشتند، مشکل از پریز برق است. در اینصورت شما با مشکلی بزرگتر از خراب بودن شارژر مواجه شده‌اید.

تعمیر پریز کمی دشوار است. همچنین ممکن است به طور کامل تعمیر نشود و پس از مدتی مشکل آن برگردد. از این رو، تنها کاری که می توانید انجام دهید استفاده از یک پریز متفاوت یا خرید یک پریز برق جدید است. پیشنهاد می‌کنیم اگر با همچنین مشکلی مواجه شدید، به دنبال خرید یک پریز جدید باشید. چراکه تعمیر پریز معیوب می‌تواند بیش از ارزش آن دردسر ایجاد کند.

5- نرم افزار آیفون خراب است

چرا آیفون شارژ نمی شود - 5

گاهی اوقات، علت شارژ نشدن گوشی آیفون از شارژر، پریز یا درگاه شارژ نیست، بلکه مشکل از خود گوشی است. به طور دقیق تر، نرم افزار آیفون شما دچار مشکل شده و باعث شارژ نشدن آن می شود. اگرچه شارژر و پریز از اجزای کلیدی هستند، اما خود آیفون برای شارژ شدن آن تصمیم می‌گیرد. سخت افزار گوشی هسته اصلی عملیات است، در حالی که نرم افزار مغز است.

این نرم افزار به طور شگفت انگیزی شکننده است و می تواند به دلیل اشکالات جزئی دچار نقص شود. به غیر از این، نرم افزار گوشی در صورت تشخیص نوسانات برق، شارژ شدن گوشی را متوقف می کند. این کار به عنوان یک اقدام محافظتی برای حفظ باتری و طول عمر گوشی می‌باشد.

6- استفاده از شارژر و کابل شارژر بی‌کیفیت

چرا آیفون شارژ نمی شود - 6

ممکن است شارژری که از آن استفاده می‌کنید، گواهی و یا تاییدیه اپل را نداشته باشد. درنظر داشته باشید که هرگز نباید از اینچنین کابل‌هایی استفاده کنید. زیرا نه تنها نمی‌توانند گوشی را شارژ کنند، بلکه می‌توانند باعث بروز مشکلاتی دیگر شوند و می تواند علت شارژ نشدن گوشی آیفون نیز همین موضوع باشد. به عبارتی بهتر شما باید از شارژر اصلی آیفون استفاده کنید.

منظور از داشتن گواهی اپل به این معنا نیست که شارژر را منحصرا از فروشگاه‌‌های اپل تهیه کنید. داشتن کابل تایید شده توسط اپل به این معناست که برچسبی دارد و روی آن نوشته شده “ساخته شده برای آیفون”. این برچسب را می توان روی کابل یا خود شارژر لایتنینگ مشاهده کرد.

در اینصورت شما می‌توانید از شارژرهای تولید شده توسط برندهای معتبر نیز استفاده کنید. علاوه بر این اگر شارژر شما مشکل داشته باشد، شاید لازم باشد از بهترین شارژر بی سیم آيفون استفاده کرده و آن را جایگزین شارژر اصلی کنید.

چگونه شارژ نشدن آیفون را رفع کنیم؟

تا اینجای مقاله به بررسی 6 علت شارژ نشدن گوشی آیفون پرداختیم. در ادامه قصد داریم راه حل هایی را معرفی کنیم که می‌توانید به کمک آن، مشکل شارژ نشدن گوشی خود را برطرف کنید.

1. آیفون خود را هارد ریست کنید

گاهی اوقات راه حل به سادگی تنظیم مجدد آيفون است. اقدامی که باید پس از خرید آيفون انجام دهید. البته بیشتر مواقع مسئولین فروشگاه‌ آیفون، این اقدام را برایتان انجام می‌دهند. اما در اینجا مراحل انجام آن را مطرح می‌کنیم تا خودتان به راحتی آن را انجام دهید.

چرا آیفون شارژ نمی شود -7-1

چگونه آیفون خود را هارد ریست کنیم؟

نوع گوشینحوه هارد ریست
آیفون 6 اس، اس ای و مدل های قدیمی تردکمه پاور و هوم را با هم فشار دهید تا لوگوی اپل روی صفحه ظاهر شود و سپس رها کنید.
آیفون 7 و 7 پلاسدکمه پاور و دکمه کاهش صدا را با هم فشار داده و نگه دارید تا لوگوی اپل روی صفحه ظاهر شود و سپس رها کنید
آیفون 8، ایکس، SE 2 و مدل های جدیدترسه مرحله وجود دارد: 1. دکمه افزایش صدا را به سرعت فشار داده و رها کنید. 2. دکمه کاهش صدا را به سرعت فشار داده و رها کنید. 3. دکمه روشن/خاموش (به نام دکمه کناری در آیفون X) را فشار داده و نگه دارید تا لوگوی اپل روی نمایشگر ظاهر شود و سپس رها کنید

نکته: اشتباه اصلی افراد هنگام تلاش برای تنظیم مجدد آیفون خود این است که دکمه ها را به مدت کافی پایین نگه نمی دارند. با این حال، در آیفون 8 یا جدیدتر، باید مطمئن شوید که دو دکمه اول را خیلی سریع فشار داده‌اید و دکمه پاور را برای مدت طولانی نگه دارید. گاهی اوقات این فرآیند می تواند 20 ثانیه یا بیشتر طول بکشد!

2. کابل لایتنینگ خود را بررسی کنید

به دو سر کابل USB که برای شارژ آیفون خود استفاده می‌کنید، بسیار دقیق نگاه کنید. کابل های لایتنینگ اپل به خصوص در انتهایی که به آیفون متصل می شود مستعد ساییدگی هستند. اگر علائم سایش یا خرابی دیدید، ممکن است زمان خرید کابل جدید فرا رسیده باشد.

چرا آیفون شارژ نمی شود - 7 -2

چگونه می توانم بفهمم که کابل لایتنینگ دلیل شارژ نشدن آیفون است؟

اگر هیچ آسیب جدی در قسمت بیرونی کابل وجود ندارد، سعی کنید به جای استفاده از آداپتور دیواری که همراه آیفون ارائه می شود، گوشی خود را به پورت USB رایانه‌تان وصل کنید تا شارژ شود. اگر قبلاً آیفون خود را با رایانه شارژ می کردید، از آداپتور دیواری استفاده کنید.

اگر در یک جا کار می کند (شارژ می‌شود) و در مکان دیگر کار نمی کند (شارژ نمی‌شود)، مطمئن باشید کابل شما مشکلی ندارد. این روش ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما گاهی اوقات بهترین راه برای تشخیص اینکه آیا کابل شما سالم است یا خیر این است که سعی کنید آیفون خود را با استفاده از کابل شخص دیگری شارژ کنید.

اگر آیفون شما پس از اتصال کابل شارژر دیگری به سرعت شروع به شارژ شد، مطمئن شوید که دلیل شارژ نشدن گوشی‌تان، کابل معیوبی است که استفاده می‌کردید.

کابل های فیک می توانند مشکلاتی برای شارژ آیفون ایجاد کنند!

یکی از رایج‌ترین علت شارژ نشدن گوشی آیفون استفاده از کابل های غیر واقعی و بی‌کیفیت است. کابل‌هایی که قیمت بسیار کمی دارند و در بسیاری از خرده فروشی‌ها قابل خریداری است. شاید بگویید که کابل اصلی آيفون گران است. اما خرید یک کابل گران می‌تواند مانع از ایجاد مشکلات دیگری برای شارژ دستگاه‌تان شود.

کابل های با کیفیت بالا و ارزان تر وجود دارد!

اگر به دنبال یک کابل شارژ جایگزین آیفون با کیفیت بالا و بادوام هستید، پیشنهاد می‌کنیم نگاهی به این کابل‌های شارژ بیندازید. کابل‌هایی که کیفیت مناسبی دارند و می‌توانند برای بسیاری از کاربران اپل، گزینه ایده‌آلی باشد.

3. یک شارژر آیفون متفاوت را امتحان کنید

استفاده از یک شارژر خراب می‌تواند علت شارژ نشدن گوشی آیفون باشد. علاوه بر این خطرات و آسیب‌های دیگری نیز می‌تواند به همراه داشته باشد. اگر شارژر شما خراب است، بهتر است به دنبال خرید یک شارژر جدید باشید.

با این حال فراموش نکنید که این نرم افزار آیفون است که هنگام اتصال آیفون به شارژر، برای شارژ کردن تايیدیه لازم را می‌دهد. همانطور که گفتیم اگر نرم افزار نوسانات برق را تشخیص دهد، به عنوان یک اقدام محافظتی از شارژ شدن آیفون شما جلوگیری می کند.

چرا آیفون شارژ نمی شود - 3 -7

چگونه می توانم بفهمم که آیا شارژر علت شارژ نشدن گوشی آیفون است؟

بهتر است همان روشی را که برای بررسی سلامت کابل لایتنینگ انجام دادید، در اینجا تکرار کنید. به عبارتی بهتر ساده ترین راه برای اینکه بفهمید شارژر شما خراب است یا خیر این است که شارژر دیگری را امتحان کنید. همچنین بهتر است بیش از یک شارژر را امتحان کنید. زیرا شارژرها می توانند بسیار مشکل ساز باشند.

اگر آیفون شما با آداپتور دیواری شارژ نمی شود، سعی کنید آن را به پورت USB رایانه خود وصل کنید. اگر در رایانه شارژ نمی شود، آن را به دیوار وصل کنید، یا یک پورت USB دیگر را در رایانه امتحان کنید. اگر آیفون شما با یک آداپتور شارژ شده و با دیگری شارژ نمی شود، مشکل از شارژر شماست.

از شارژرهای سریع و با کیفیت بالا استفاده کنید

اگر به شارژر جدیدی نیاز دارید، شارژرهایی را که توصیه می کنیم که از کیفیت و کارایی بالایی برخوردار باشند. حداکثر آمپر مورد تایید اپل برای شارژرهای آیفون 2.1 آمپر است. برخلاف بسیاری از شارژرهای غیرواقعی که می توانند به آیفون شما آسیب برسانند، این شارژرها آیفون شما را سریع و ایمن شارژ می کنند.

4. پورت شارژر را تمیز کنید

چرا آیفون شارژ نمی شود - تمیز کردن پورت شارژ

از یک چراغ قوه استفاده کنید و از نزدیک به درگاه شارژ در پایین آیفون خود نگاه کنید. اگر هر گونه زباله یا کثیفی در آنجا مشاهده کردید، می‌تواند مانع از اتصال کابل لایتنینگ به آیفون شود. کانکتورهای زیادی در پایین وجود دارد و اگر کانکتوری مسدود شود، آیفون اصلا شارژ نمی شود.

اگر در درگاه شارژ آیفون خود پرز، کثیفی یا زباله دیگری پیدا کردید، وقت آن رسیده است که آن را پاک کنید. شما به چیزی نیاز دارید که بار الکتریکی نداشته باشد یا به قطعات الکترونیکی در پایین آیفون شما آسیب نرساند. بهتر است بدین صورت عمل کنید:

 • یک مسواک (مسواکی که قبلاً از آن استفاده نکرده اید) بردارید و به آرامی درگاه شارژ آیفون خود را با مسواک تمیز کنید. بسیاری از تعمیرکنندگان اپل، از برس‌های ضد الکتریسیته ساکن برای انجام این کار استفاده می‌کنند، اما پیدا کردن این برس‌ها کمی سخت بوده و هزینه بالایی نیز دارند. بنابراین بهتر است از مسواک‌ها که به همان خوبی کار می‌کنند، استفاده کنید.

5. پیشگیری

چرا آیفون شارژ نمی شود - پیشگیری

بیایید فرض کنیم علت شارژ نشدن گوشی آیفون خود را با موفقیت تشخیص داده اید، کاری که باید انجام دهید این است که از تکرار موارد مشابه جلوگیری کنید. چند مرحله وجود دارد که می توانید برای اطمینان از اینکه مشکل شما دوباره تکرار نمی شود انجام دهید. یکی از راه های پیشگیری این است که شما مراقب کابل خود باشید. کابل شما راه نجات شارژر لایتنینگ شماست، پس باید از آن مراقبت کنید.

مراقب باشید که کابل را روی صندلی خود یا جای دیگری گره نزنید که ممکن است باعث آسیب شود. همیشه مراقب محل قرار دادن کابل خود باشید. هرگز آن را در مکان خطرناک قرار ندهید. راه دیگر برای محافظت از کابل، پیچاندن آن با محافظ کابل لاستیکی یا پلاستیکی است که می توانید گزینه بسیار مناسبی باشد.

یکی دیگر از کارهایی که می توانید برای اطمینان از شارژ شدن آیفون خود هنگام وصل شدن به پریز برق انجام دهید این است که مراقب درگاه شارژ گوشی خود باشید. همچنین می‌توانید چک‌آپ‌های منظم انجام دهید و درگاه شارژ آیفون خود را تمیز کنید تا کثیف نشود.

همچنین باید آن را از هر گونه آب دور نگه دارید. علاوه براین می توانید یک قاب گوشی بخرید امکان محافظت از درگاه شارژ را فراهم می‌کند. برخی از قاب‌های گوشی هر زمان که از آن استفاده نمی‌کنید، درپوشی برای درگاه شارژ گوشی دارند.

بیشتر بخوانید: چرا شارژر داغ می‌کند؟

6. آیفون خود را تعمیر کنید

اگر برای تعمیر آیفون به اپل استور می روید و آسیب مایع یا فیزیکی به گوشی وارد شده است، تنها گزینه ای که پیش روی شماست، تعویض کل آیفون است. در اینصورت اگر تصاویر، ویدیوها یا اطلاعات شخصی دیگری در آیفون خود داشتید و آیفون شما شارژ نمی شود، اپل می گوید که آن‌‌ها برای همیشه از بین رفته اند. در این شرایط بهتر به سراغ متخصصین و تعمیرکنندگان گوشی بروید و ببینید که آنها چه کاری می توانند انجام دهند.

7. سیستم عامل خود را به روز کنید

چرا آیفون شارژ نمی شود - آپدیت نرم افزار

بسیاری از متخصصان و کارشناسان تکنولوژي، بر اهمیت به‌روزرسانی iOS آیفون در هنگام عرضه آپدیت جدید تأکید می‌کنند. اپل به‌روزرسانی‌هایی را برای رفع باگ‌ها و برای بهبود عملکرد مؤثر آیفون (یا آی‌پد و مک) ارائه می‌کند. برای بررسی اینکه آیا بروزرسانی برای آیفون شما موجود است یا خیر می توانید این مراحل را دنبال کنید:

 1. تنظیمات را باز کنید سپس روی General ضربه بزنید.
 2. Software Update را انتخاب کنید.

هنگامی که به روز رسانی در دسترس است، به سادگی روی Download & Install ضربه بزنید. در غیر این صورت، صفحه نمایش شما نشان می دهد که آخرین نسخه iOS را دارید.


دلیل شارژ نشدن گوشی ایفون

دلایل مختلفی برای شارژ نشدن گوشی آیفون وجود دارد. با این حال استفاده از شارژر و پاوربانک مناسب یکی از مهمترین مواردی است که می تواند برای حل این مشکل مورد استفاده قرار بگیرد. در ادامه یکی از بهترین شارژرهای آیفون موجود در بازار را معرفی می کنیم.

بهترین شارژر آیفون
علت شارژ نشدن گوشی آیفون در سیب تیپ

مزایا

 • کیفیت عالی
 • قیمت مناسب
 • عملکرد خوب
 • بسته بندی استاندارد

معایب

 • فاقد رنگ بندی

شارژر دیواری 20 وات اپل بهترین محصولی است که می توانید برای گوشی آیفون خود تهیه کنید. این شارژر به دلیل کیفیت بسیار بالا، نه تنها برای گوشی آیفون، بلکه برای انواع گوشی، دوربین دیجیتال و سایر لوازم الکترونیکی از این قبیل مناسب خواهد بود. شما می توانید از این شارژر با کمک یک کابل USB گوشی خود را به راحتی شارژ کنید. با استفاده از این محصول دیگر نگرانی از بابت شارژ نشدن گوشی آیفون خود نخواهید داشت.


جمع بندی

امیدواریم توانسته باشیم به شما در تشخیص علت شارژ نشدن گوشی آیفون کمک کنیم. هر زمان که آیفون‌تان شارژ نمی شود، معمولا یکی از شش دلیل فوق است. با بررسی آن و انجام اقدام سریع، می‌توانید مشکل مدنظر را رفع کنید.

همچنین اگر به دنبال یک شارژر باکیفیت، درجه یک و مناسب هستید، پیشنهاد می‌کنیم شارژر دیواری اپل مدل 20W USB-C را از دست ندهید. امیدواریم این مطلب که از وسایت payetteforward و cellularnews گرفته شد، مورد توجه شما قرار گرفته باشد. خواهشمندیم در صورت تمایل این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 نظر
 1. آواتار ریماس
  ریماس می گوید

  مقاله خوبی بود ممنون از سیب تیپ

 2. آواتار مهدی م گ
  مهدی م گ می گوید

  بیشتر مواقع مشکل از کابل شارژه

 3. آواتار وحیدجکسون
  وحیدجکسون می گوید

  کابل + آداپتور

 4. آواتار مستانیی
  مستانیی می گوید

  آداپتور، سیم شارژر، اگه این دو تا نبود باتریت مشکل داره

 5. آواتار Abbas
  Abbas می گوید

  اگه مشکل از پریز برق باشه بقیه وسایل و تجهیزات هم باید مشکل پیدا کنه

 6. آواتار Saeid
  Saeid می گوید

  باتری خراب است!