ربات ChatGPT چیست؟ با هیجان انگیزترین کشف قرن 21 آشنا شوید!

در روزهای اخیر نام ChatGPT را در فضای مجازی بیشتر از هر چیز دیگری شنیده ایم. نقد ها و بررسی های متعددی روی آن صورت گرفته است و بسیاری از کارشناسان آن را به عنوان یک فناوری انقلابی توصیف می کنند که می تواند در آینده بسیاری از مشکلات انسان ها را برطرف کند. با این همه تعریف و تمجید، واقعاً چت جی پی تی چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟

ChatGPT یک برنامه بسیار محبوب مبتنی بر هوش مصنوعی است که توسط شرکت OpenAI ساخته شده است که مردم می توانند با توجه به نیاز خود از آن استفاده کنند. این ربات چت دارای یک مدل مبتنی بر زبان است که شرکت سازنده آن را برای تعامل انسانی به صورت مکالمه‌ای تنظیم می‌کند؛ یعنی شما همان‌طور که با دوستان و رفیقان خود در فضای مجازی صحبت می کنید، می توانید با ChatGPT نیز به همان صورت مکالمه کنید.

چت جی پی تی به طور مؤثر یک ربات چت شبیه سازی شده است که در درجه اول برای دریافت پاسخ سؤالات کاربران طراحی شده است. اگرچه مردم از آن برای مقاصد مختلف دیگر نیز استفاده می کنند. به عنوان مثال می توان از آن برای نوشتن مقاله گرفته تا پیش نویس طرح های تجاری تا تولید کد برنامه نویسی استفاده کرد. در ادامه با ویدئوی بررسی چت جی پی تی آشنا می شویم.

ChatGPT چطور کار می‌کند؟

Chatgpt یک ربات چت (چت بات) مبتنی بر هوش مصنوعی است که توسط استارتاپ Openai مستقر در سانفرانسیسکو ساخته شده است. Openai در سال 2015 توسط ایلان ماسک و سام آلتمن تأسیس شد و مورد حمایت سرمایه گذاران مشهور مانند مایکروسافت قرار گرفت.

چت جی پی تی یکی از چندین نمونه هوش مصنوعی تولیدی توسط این استارتاپ است. به زبان ساده ChatGPT ابزاری است که به کاربران امکان می دهد همانند صحبت با دوستان و خانواده خود در فضای مجازی، با این اختراع جدید ارتباط بگیرند.

از نمونه های قبلی که شرکت OpenAI تولید کرده می توان بهDall-E  اشاره کرد که یک برنامه متن به تصویر از Openai است که توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است. با این حال Chatgpt، یک سرویس ابزاری مبتنی بر متن است که می تواند پاسخ های انسانی مانند درخواست های کاربر را ایجاد کند.

از اشعار انسان های بزرگ تاریخ مانند ویلیام شکسپیر گرفته تا مشاوره در مورد آنچه برای جشن تولد کودک انجام می شود. همه این موارد به راحتی با ChatGPT قابل اجراست.

خلاصه مواردی که چت جی پی تی می تواند انجام دهد به این شرح است:

 • ارائه پاسخ به سؤالات
 • تکمیل یک متن معین یا یک عبارت
 • نوشتن مطالب داستانی و غیر داستانی بر اساس درخواست کاربر
 • تولید کد رایانه
 • ترجمه متن از یک زبان به زبان دیگر
 • انجام محاسبات
 • خلاصه کردن متن
 • طبقه بندی متن به دسته های مختلف
 • پاسخ به ورودی کاربر به روش مکالمه
 • و …

بیشتر بخوانید: آموزش ChatGPT به زبان ساده

چرا چت جی پی تی محبوبیت زیادی پیدا کرده است؟

ChatGPT بر روی یک مدل بزرگ زبان (LLM) به نام GPT-3 (ترانسفورماتور از پیش آموزش دیده 3) ساخته شده است، به این معنی که برای درک زبان انسانی و ایجاد پاسخ ها بر اساس داده های دریافتی از سوی کاربر برنامه ریزی شده است. چت جی پی تی با داشتن 175 میلیارد پارامتر، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و قدرتمندترین مدل های پردازش زبان تولید شده توسط AI تا به امروز است.

آنچه که Chatgpt را بسیار چشمگیر می کند، توانایی آن در تولید پاسخ های مانند انسان است. جالب اینجاست که شما در هر زمینه ای سؤال و درخواستی از چت جی پی تی داشته باشید، به راحتی پاسخ شما را می دهد. قابلیتی که تا پیش از این تصور نمی کردیم رایانه ها بتوانند انجام دهند. یکی دیگر از دلایل محبوبیت Chatgpt دسترسی راحت آن است؛ یعنی هر کسی می تواند از طریق وب سایت OpenAI به چت جی پی تی دسترسی داشته باشد.

وجود این قابلیت ها باعث شده تا ChatGPT در پنج روز اول پس از رونمایی میزان 1 میلیون نفر ثبت نام کننده را تجربه کند. علاوه بر این ChatGPT تنها دو ماه پس از رونمایی از 100 میلیون کاربر فعال ماهانه استفاده کرده بود و این کار را با توجه به آمارهای منتشر شده، سریع‌ترین برنامه در تاریخ که به این عدد رسید را رقم زد.

31 ژانویه (11 بهمن) با توجه به داده های منتشر شده از سوی SoundyWeb، بزرگ‌ترین روز برای Chatgpt بود؛ زیرا در این روز 28 میلیون بازدید روزانه را به خود اختصاص داد. این عدد نسبت به یک ماه پیش 165 درصد افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید: آموزش استفاده از هوش مصنوعی Generative Fill فتوشاپ

چگونه می توان به chatgpt دسترسی پیدا کرد؟

شما می توانید با مراجعه به chat.openai.com و ایجاد یک حساب کاربری به ChatGPT دسترسی پیدا کنید. پس از ورود به سیستم، می توانید با چت جی پی تی چت کنید. مکالمه خود را با پرسیدن یک سؤال شروع کنید. از آنجا که ChatGPT هنوز در مرحله تحقیقاتی خود است، استفاده از آن رایگان است و می توانید به همان اندازه که می خواهید سؤالات زیادی بپرسید.

بیشتر بخوانید: مقایسه ChatGPT با بینگ چت

نحوه استفاده از Chat GPT – آموزش گام به گام

اگر در مورد روش ورود به Chat GPT سؤال می‌پرسید، در اینجا راهنمای گام به گام برای شما آورده شده است. وب سایت چت چت جی پی تی chat.openai.com است. OpenAI Chat GPT به گونه ای طراحی شده است که افراد در هر سنی می توانند از آن استفاده کنند. سازندگان OpenAI هنوز نسخه اپلیکیشن آن را راه اندازی نکرده اند. چت GPT ساده و آسان برای استفاده است.

یکی از مواردی که هنگام استفاده از آن باید در نظر داشته باشید این است که سؤالات عبارت را در آن وارد کنید. برای استفاده از چت GPT، اولین کاری که باید انجام دهید این است که یک حساب کاربری در OpenAI ایجاد کنید. از این رو، برای استفاده از آن باید در وب سایت OpenAI ثبت نام کنید. برای خرید اکانت ChatGPT پلاس میتوانید روی ما حساب کنید.

چگونه از Chat GPT بعد از ایجاد حساب کاربری استفاده کنیم؟

اکنون که با موفقیت یک حساب کاربری در Chat GPT ایجاد کرده اید، می توانید شروع به استفاده از آن کنید. استفاده از آن ساده و آسان است. به سادگی هر سؤالی را که می خواهید در مورد آن بدانید در نوار جستجو تایپ کنید. به عنوان مثال، اگر می خواهید در مورد دستور پخت غذا بدانید، کافی است درخواست خود را در کادر جستجو تایپ کنید. در اینجا اسکرین شات نوار جستجوی Chat GPT آمده است.

ربات ChatGPT چیست؟ با هیجان انگیزترین کشف قرن 21 آشنا شوید! در سیب تیپ

بیشتر بخوانید: معرفی و دانلود ChatGPT برای اندروید

برای استفاده از chatgpt با پیام (it’s at capacity) مواجه شدم؛ این به چه معنی است؟

همان‌طور که گفتیم ChatGPT در حال حاضر رایگان است؛ زیرا هنوز در مرحله تحقیق خود قرار دارد. ب این حال به دلیل توانایی های پیشرفته خود، بسیاری از افراد در حال استفاده از آن هستند. وب سایت با استفاده از سرور کار می کند و وقتی افراد زیادی به سرور می روند، بیش از حد بارگذاری می شود و نمی تواند درخواست شما را پردازش کند.

این بدان معنا نیست که شما هرگز قادر به دسترسی به آن نخواهید بود. این بدان معناست که شما باید بعداً وقتی تعداد کمتری از افراد سعی در دسترسی به آن دارند، به سایت مراجعه کنید. همچنین می توانید صفحه را باز نگه دارید و آن را به صورت دوره ای تازه کنید.

بیشتر بخوانید: 6+20 سوالی که ChatGPT نمی تواند پاسخ دهد

تفاوت بین ChatGPT و موتور جستجو چیست؟

ChatGPT یک مدل زبانی است که با هدف گفتگو با کاربر نهایی ایجاد شده است. یک موتور جستجو صفحات وب را در اینترنت فهرست می کند تا به کاربر کمک کند تا اطلاعاتی را که خواسته است پیدا کند؛ اما ChatGPT توانایی جستجو در اینترنت برای اطلاعات را ندارد. با این حال چت جی پی تی با اطلاعاتی که از داده های آموزش آموخته است برای تولید پاسخ استفاده می کند که ممکن است باعث خطا هم شود.

بیشتر بخوانید: 13 کاربرد ChatGPT که شما را شگفت زده می کند!

محدودیت های Chatgpt چیست؟

Chatgpt محدودیت های خود را دارد. پاسخ های مربوط به chatbot می تواند حاوی اطلاعات نادرستی و غیر واقعی باشد. به عنوان مثال، می تواند نام ها و کتاب های تاریخی ساختگی را که وجود ندارند، اختراع کنند، یا در حل برخی از مشکلات ریاضی ناکام باشد. اگرچه این اختراع انعطاف پذیری بالایی دارد و امکان داشتن مکالمه‌ای جذاب تقریباً در هر زمینه‌ای فراهم است، اما مانند هر اختراع دیگری محدودیت هایی به همراه دارد. اگر به دنبال دریافت پاسخ های دقیق هستید پیشنهاد میکنم آموزش ChatGPT را مطالعه کنید.

اگر از خود ChatGPT بپرسید که چه چیزی غیرمجاز است، به شما می‌گوید: هر سؤالی تبعیض‌آمیز، توهین‌آمیز یا نامناسب است. این شامل سؤالاتی است که نژادپرستانه، جنسیت گرا، هم‌جنس‌گرا یا سایر موارد مشابه. درخواست از آن برای شرکت در فعالیت های غیرقانونی نیز خیر است.

 1. محدودیت در پاسخ: ChatGPT به طور خاص برنامه ریزی شده است تا پاسخ های سمی یا مضر ارائه ندهد؛ بنابراین از پاسخگویی به این نوع سؤالات جلوگیری می کند.
 2. کیفیت پاسخ ها به کیفیت سؤال بستگی دارد: محدودیت مهم چت جی پی تی این است که کیفیت خروجی و پاسخ هایی که می دهد به کیفیت ورودی سؤال های شما بستگی دارد. به عبارت بهتر، هرچه سؤالات خود را واضح تر و شفاف تر بپرسید، پاسخ های بهتری دریافت می کنید.
 3. پاسخ ها همیشه درست نیستند: محدودیت دیگر این است که پاسخ ها می توانند انسان را فریب دهند. بسیاری از کاربران دریافتند که chatGPT می تواند پاسخ های نادرست ارائه دهد.
 4. استفاده از داده های قدیمی: یکی دیگر از محدودیت های مهم این است که داده های این چت بات به سال 2021 محدود شده است؛ یعنی آگاهی از وقایع یا خبرهایی که از آن زمان به بعد رخ داده است، ندارد. برای سؤال چه کسی در جام جهانی در سال 2022 برنده شد؟» پاسخی ندارد.
ربات ChatGPT چیست؟ با هیجان انگیزترین کشف قرن 21 آشنا شوید! در سیب تیپ

بیشتر بخوانید: 10 شغلی که ممکن است ChatGPT جایگزین آنها شود

آیا می توانم با chatgpt به صورت آنلاین چت کرد؟

اگرچه برخی از افراد برای برخی از کارکردهای واقعاً پیچیده مانند نوشتن کد یا حتی بدافزار از ChatGPT استفاده می کنند، اما می توانید از ChatGPT برای فعالیت های دنیوی تر مانند داشتن یک مکالمه دوستانه استفاده کنید. برخی از مکالمه ها می تواند به سادگی، من گرسنه هستم، چه غذایی باید تهیه کنم؟ باشند یا حتی می توانید سؤالات سخت تری مانند، فکر می کنید در زندگی پس از مرگ چه اتفاقی می افتد؟ را از این چت بات بپرسید. در هر صورت، ChatGPT مطمئناً پاسخی برای شما دارد.

بیشتر بخوانید: استفاده رایگان از ChatGPT 4 بدون خرید اشتراک 20 دلاری

آیا Chatgpt می تواند برنامه نویسان و نویسندگان محتوا را بیکار کند؟

مردم ابراز نگرانی در مورد تعویض هوش مصنوعی با هوش انسانی می کنند. به عنوان مثال، Chatbot می تواند در طی چند ثانیه مقاله ای را در مورد هر موضوعی (هرچند لزوماً دقیق و کاربردی نیست) بنویسد، در این صورت به طور بالقوه نیاز به نویسنده انسانی را از بین می برد. همچنین Chatbot می تواند یک متن یا یک انشای کامل را در عرض چند ثانیه بنویسد، این موضوع باعث می شود دانش آموزان تقلب کنند یا از یادگیری نحوه نوشتن صحیح خودداری کنند.

این امر باعث شده است که مدارس برخی از مناطق، دسترسی به آن را مسدود کنند. یکی دیگر از نگرانی های مربوط به AI Chatbot، گسترش احتمالی اطلاعات نادرست است. از آنجا که این ربات به اینترنت وصل نشده است، می تواند اطلاعات غلطی را به اشتراک بگذارد.

بیشتر بخوانید: معرفی 15 پلاگین کاربردی ChatGPT

مزایای ChatGPT

ChatGPT یک ربات چت پیشرفته است که این پتانسیل را دارد تا زندگی مردم را آسان‌تر کند و در انجام کارهای خسته‌کننده روزمره، مانند نوشتن ایمیل یا نیاز به پیمایش در وب برای یافتن پاسخ، کمک کند. با این حال، برای جلوگیری از پیامدهای منفی مانند انتشار اطلاعات نادرست، جزئیات فنی خاصی وجود دارد که قبل از استفاده گسترده باید مشخص شود. به طور کلی، مدل‌های هوش مصنوعی و ML برای رسیدن به سطح عملکرد ایده‌آل به آموزش و تنظیم دقیق زیادی متکی هستند.

آیا این بدان معناست که هوش مصنوعی جهان را تسخیر کرده است؟ شاید هنوز نه اما آلتمن از OpenAI مطمئناً فکر می کند که هوش به سبک انسانی در هوش مصنوعی چندان دور نیست.

من موافق هستم که به هوش مصنوعی خطرناکی نزدیک هستیم که به عنوان مثال خطر امنیت سایبری بزرگی را به همراه دارد؛ و فکر می کنم می توانیم در دهه آینده به AGI واقعی برسیم؛ بنابراین ما باید خطر آن را نیز بسیار جدی بگیریم.

توئیت آلتمن در پاسخ به اظهار نظر ماسک در مورد هوش مصنوعی

آیا جایگزین هایی برای ChatGPT وجود دارد؟

اگرچه ChatGPT یک ربات چت است که در حال حاضر سر و صدای زیادی به پا کرده است، اما گزینه های زیادی وجود دارد که به همان اندازه خوب هستند و حتی ممکن است برای نیازهای شما مناسب تر باشند. علیرغم توانایی های گسترده ChatGPT، ربات چت هوش مصنوعی دارای معایبی بزرگ است.

از جمله اینکه نسخه رایگان آن اغلب ظرفیتش پر است. اگر می خواهید دنیای چت ربات ها و نویسندگان هوش مصنوعی را امتحان کنید، گزینه های زیادی از جمله YouChat، Jasper و Chatsonic وجود دارد که می توانید در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید: بهترین افزونه هوش مصنوعی برای مرورگر کروم

آیا ChatGPT برای قبولی در آزمون MBA به اندازه کافی هوشمند است؟

به زبان ساده، بله. استادی در وارتون، دانشکده بازرگانی دانشگاه پنسیلوانیا، از ChatGPT برای شرکت در آزمون MBA استفاده کرد و نتایج کاملاً چشمگیر بود. ChatGPT نه تنها امتحان را با موفقیت پشت سر گذاشت، بلکه امتیاز فوق‌العاده‌ای از B به B- را نیز کسب کرد. پروفسور کریستین ترویش تحت تأثیر مدیریت عملیات اساسی، سؤالات تجزیه و تحلیل فرآیند و توضیحات آن قرار گرفت.

ربات ChatGPT چیست؟ با هیجان انگیزترین کشف قرن 21 آشنا شوید! در سیب تیپ

بیشتر بخوانید: هوش مصنوعی Midjourney چیست و چگونه کار می‌کند؟

چگونه مایکروسافت برای ساخت ChatGPT مشارکت کرد؟

مایکروسافت یک سرمایه‌گذار اولیه در OpenAI، شرکت تحقیقاتی هوش مصنوعی پشت ChatGPT بوده است. اولین مشارکت مایکروسافت با OpenAI در سال 2019 بود، زمانی که مایکروسافت 1 میلیارد دلار و سپس 2 میلیارد دلار در سال های بعد سرمایه گذاری کرد. در ژانویه، مایکروسافت همکاری خود را با OpenAI از طریق سرمایه گذاری چند ساله چند میلیارد دلاری تمدید کرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، هیچ یک از این شرکت ها ارزش سرمایه گذاری را فاش نکردند، اما منابع فاش کردند که مجموعاً در طول چندین سال 10 میلیارد دلار خواهد بود. در عوض، سرویس Azure مایکروسافت، ارائه‌دهنده انحصاری رایانش ابری OpenAI خواهد بود و تمام بارهای کاری OpenAI در تحقیقات، محصولات و خدمات API را تأمین می‌کند.

همچنین مایکروسافت از مشارکت خود با OpenAI برای اصلاح موتور جستجوی Bing و بهبود مرورگر خود استفاده کرده است. در 7 فوریه، مایکروسافت از یک موتور جستجوی جدید بینگ پرده برداری کرد که بر روی نسل بعدی مدل زبان بزرگ OpenAI که به طور خاص برای جستجو سفارشی شده است، اجرا می شود.

بیشتر بخوانید: Auto-GPT آینده ای هیجان انگیز برای هوش مصنوعی

Google Bard چیست و چه ارتباطی با ChatGPT دارد؟

Bard سرویس چت هوش مصنوعی گوگل است که رقیب ChatGPT شناخته می شود. در 6 فوریه، گوگل سرویس آزمایشی چت هوش مصنوعی خود را معرفی کرد که توسط تعدادی کاربر منتخب قبل از عرضه برای عموم در هفته های آینده آزمایش خواهد شد.

بارد از مدل زبان گوگل برای برنامه‌های گفتگو (LaMDA) استفاده می‌کند و از تمام اطلاعات وب برای ارائه پاسخ‌ها استفاده می‌کند. این موضوع یک تضاد آشکار با ChatGPT است که دسترسی به اینترنت ندارد.

بیشتر بخوانید: مقایسه Google Bard با ChatGPT

آیا به زودی ChatGPT به یک سرویس پولی تبدیل می شود؟

از 1 فوریه، ChatGPT یک مدل اشتراک پولی به نام ChatGPT Plus ارائه می دهد. با افزایش محبوبیت ربات‌های گفتگو، زمان زیادی بود که OpenAI یک مدل اشتراک پولی را عرضه کند. طرح حرفه‌ای به کاربران امکان دسترسی عمومی را حتی در زمان‌های اوج مصرف که نسخه رایگان در ظرفیت است، می‌دهد که اخیراً اغلب اوقات این امکان وجود داشته است.

کاربران همچنین زمان پاسخگویی سریع‌تری را تجربه خواهند کرد و به ویژگی‌ها و پیشرفت‌های جدید در اولویت دسترسی خواهند داشت. خدمات پریمیوم با هزینه 20 دلار در ماه ارائه می شود.

جمع بندی

ChatGPT یک ربات هوش مصنوعی قدرتمند است که توانایی انجام گفتگوهایی شبیه انسان را داراست. این ربات کاربردهای بالقوه و متعددی دارد. ChatGPT در مدت کوتاهی پس از انتشار در نوامبر 2022 توجه کاربران زیادی را به خود جلب کرد و در عرض چند روز به 1 میلیون کاربر دست یافت. با تمام این موارد می توان این چت بات را به عنوان یک انقلاب بزرگ در قرن حاضر معرفی کرد. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

چگونه از ChatGPT استفاده کنیم؟

برای استفاده از Chat GPT، باید در وبسایت رسمی یک حساب کاربری در آن ایجاد کنید، پس از آن میتواند بدون محدودیت با تایپ سوالات خود برای دریافت پاسخ، استفاده از آن را شروع کنید.

آیا می توان ChatGPT روی موبایل نصب کرد؟

خیر! ChatGPT هنوز در حال توسعه است؛ البته روی موبایل توسط مرورگر در دسترس است و فقط توسط وبسایت رسمی OpenAi میتوانید از آن استفاده کنید.

منبع jagranjosh
ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 نظر
 1. آواتار نگم بهتره
  نگم بهتره می گوید

  بهترین اختراع بشر تا کنون همین ChatGPT عه

 2. آواتار ی اولاخ
  ی اولاخ می گوید

  ChatGPT همانی است که به زودی تمامی نویسدنگان محتوا، طراحان سایت، برنامه نویسان و تمام شغل های دنیا را بیکار خواهد کرد!

 3. آواتار محمدشکری
  محمدشکری می گوید

  دیگه نیاز به فکر کردن هم نداری، میزنی تو ChatGPT بهت جواب میده

 4. آواتار سنایش
  سنایش می گوید

  فقط اونی که ChatGPT ساخت، الان پول داره پارو میکنه

 5. آواتار خالی
  خالی می گوید

  چیز خاصی نیست بیخودی بزرگش نکنین
  الان auto gpt اومده صد برابر از این بهتر

 6. آواتار Elisa
  Elisa می گوید

  فعلا auto-gpt از chatgpt بهتره