مقایسه Google Bard با ChatGPT

انتشار یکی از جدیدترین مدل های هوش مصنوعی یعنی Google Bard فصل جدید و جذابی را در دنیای هوش مصنوعی ایجاد کرده است. گوگل بارد نه تنها قابلیت ها ویژگی های بسیار مناسبی را ارائه می کند، بلکه به عنوان یک رقیب قدرتمند برای ChatGPT OpenAI ظاهر شده است. اگرچه ChatGPT جایگاه خود را به عنوان یک هوش مصنوعی عالی حفظ کرده و علاقه مندان زیادی با تهیه اکانت ChatGPT از مزایای بی شمار آن بهره مند می شوند، اما به نظر می رسد ویژگی های منحصر به فرد Google Bard باعث شده تا بسیاری از افراد آن را به عنوان جایگزین بدانند. هردو ابزار توانایی ارائه پاسخ های جامع، دقیق و مناسبی برای کاربران را دارند. از طرفی طبق ادعای برخی از کاربران، گوگل بارد در بسیاری از زمینه ها (اما نه همه) از ChatGPT بهتر عمل می کند. در این مقاله به بررسی جامع مقایسه Google Bard با ChatGPT و نقاط قوت، ویژگی‌های منحصربه‌فرد و عملکرد آن‌ها را در کارهای مختلف نشان می‌دهیم.

معرفی ChatGPT و Google Bard

مقایسه Google Bard با ChatGPT در سیب تیپمقایسه Google Bard با ChatGPT در سیب تیپ
چت باتGoogle BardChatGPT
شرکت سازندهGoogleOpenAI (Microsoft)
منابع دادهآموزش‌دیده بر روی "Infinite.LaMBDA" شامل داده‌های Common Crawl، مقالات، کتاب‌ها، و Wikipedia + دسترسی به Googleاز قبل روی مجموعه عظیمی از داده ها آموزش دیده است. شامل Crawl مشترک، مقالات، کتاب‌ها و ویکی‌پدیا
مدل زبانLaMDAGPT-3.5/GPT-4 (ChatGPT Plus)
قیمترایگانرایگان است، اما ChatGPT Plus 20 دلار در ماه هزینه دارد
نحوه ورودبرای ثبت نام و پیوستن به لیست انتظار، به یک حساب شخصی Google نیاز داردبه یک آدرس ایمیل نیاز دارد. در حال حاضر لیست انتظار وجود ندارد.
زبان هاانگلیسیانگلیسی، اسپانیایی، کره ای، ماندارین، ایتالیایی، ژاپنی

ChatGPT چیست؟

ChatGPT یک ربات چت مبتنی بر هوش مصنوعی است که از یادگیری ماشینی برای پاسخ دادن به سوالات استفاده می کند. شرکت OpenAI  ابزار ChatGPT را در 30 نوامبر 2022 منتشر کرد. به گفته سم آلتمن، مدیر عامل OpenAI، هوش مصنوعی ChatGPT ظرف پنج روز به 1 میلیون کاربر رسید.

ChatGPT در حال حاضر از مدل زبان GPT-3.5 استفاده می‌کند. نسخه پولی ChatGPT Plus اکنون از مدل ارتقا یافته GPT-4 بهره می برد. ChatGPT از مدل زبان AI برای پاسخ به پرسش‌های کاربران استفاده می‌کند.

Google Bard چیست؟

Google Bard یک چت بات مبتنی بر هوش مصنوعی است که طبق ادعای برخی از کاربران، پاسخ هایی بهتر در برخی از زمینه ها ارائه می کند. بارد ابتدا از LaMDA برای گفتگو استفاده می‌کرد، اما به مدل زبان نسل بعدی Google، PalM 2 ارتقا یافت.

گوگل در وبلاگی گفت که این مدل در استدلال، منطق و ریاضیات در مقایسه با مدل های قبلی بهتر عمل می کند. این شرکت همچنین ادعا می کند که این مدل سریعتر از نسخه های قبلی است. بارد پاسخ های دقیق تری به سوالات پرسیده شده نسبت به جستجوی معمولی گوگل ارائه می دهد.

هدف اصلی بارد بازیابی اطلاعات در یک پاسخ ساده در مقابل صفحه نتایج موتورهای جستجو، مانند دستیارهای دیجیتال، مانند الکسا و سیری، اما با پیوندهایی برای کاربران برای جمع آوری اطلاعات بیشتر است. بارد همچنین به عنوان یک دستیار شخصی عمل کرده و در کارهایی مانند رزرو تعطیلات کمک می کند.

techtarget

بارد به جای کلمات کلیدی مورد استفاده موتورهای جستجو، از پرس و جوهای محاوره ای برای جستجو استفاده می کند. Bard در دسترس عموم است و محتوا را به سه زبان در 180 کشور ارائه می دهد.

قابلیت هایی که در گوگل بارد وجود دارد اما در ChatGPT نیست

مقایسه Google Bard با ChatGPT

تعدادی قابلیت و ویژگی وجود دارد که بارد می تواند انجام دهد؛ درحالی که ChatGPT قادر به اجرای آن نیست. در این بخش از مقایسه Google Bard با ChatGPT برخی از ویژگی های منحصر به فرد است که Bard را از ChatGPT متمایز می کند را بررسی می کنیم.

1. خروجی ها را به پیش نویس Google Doc یا Gmail صادر کنید

Bard از مزیت اکوسیستم گوگل برای صدور مستقیم خروجی ها به پیش نویس های Google Docs یا Gmail استفاده می کند.

2. اتصال به اینترنت و دریافت خلاصه مقاله

در زمان نگارش، اتصال Bard به اینترنت بسیار بهتر از ChatGPT است. این امر مزایای زیادی را به همراه دارد. یکی از آنها این است که می تواند به سادگی با ارائه یک لینک، مقالات را خیلی سریع خلاصه کند.

3. تولید چند خروجی در یک زمان

Bard دارای قابلیت منحصر به فرد تولید چندین خروجی به طور همزمان است. پس از دریافت خروجی ها می توانید انتخاب کنید که کدام یک برای نیازهای شما مناسب تر است.

4. درخواست صوتی

توانایی Bard در پاسخ به درخواست‌های صوتی، آن را از ChatGPT متمایز می‌کند و تعامل بهتری را برای کاربر به هوش مصنوعی می دهد.

5. سئوی صفحه وب خود را در SERP گوگل افزایش دهید

این یکی دیگر از مزایای دسترسی برتر Bard به اینترنت است. این امر در تجزیه و تحلیل وب سایت ها و پیشنهاد راه هایی برای بهبود آنها برای رتبه بهتر در گوگل بسیار عالی است.

6. به سرعت یک کد Github را بخوانید و توضیح دهید

یکی دیگر از مزایای اتصال مؤثر بارد به اینترنت این است که بر خلاف ChatGPT، می تواند به سرعت کدهای پیچیده را بخواند و توضیح دهد، و آن را به ابزاری ارزشمند برای توسعه دهندگان تبدیل می کند.

بیشتر بخوانید: مقایسه ChatGPT با بینگ چت

مقایسه تفاوت های Bard و ChatGPT

ChatGPT و Google Bard چت بات‌های هوش مصنوعی با زبان طبیعی بسیار مشابه هستند، به این معنی که تا حد زیادی کار مشابهی را انجام می‌دهند. از آن یک سوال بپرسید و به شما پاسخ خواهد داد.

اما این دو سرویس تفاوت هایی با هم دارند. ChatGPT برای پاسخ دادن به سؤالات مستقیم، عمدتاً درست، استفاده شده است، اما باعث ایجاد حیرت بسیاری افراد مانند نویسندگان، مشاوران SEO، و ویراستاران کپی شده است، زیرا توانایی چشمگیری در نوشتن متون خلاقانه از خود نشان داده است.

با این حال، مایکروسافت ChatGPT را در موتور جستجوی Bing خود ادغام کرده است تا به کاربران این امکان را بدهد که به جای جستجوی کلمات کلیدی برای یافتن بهترین نتایج، سؤالات مستقیمی از موتور جستجو بپرسند. همچنین آن را در Teams، Edge و تقریباً هر برنامه Microsoft Office که می توانید تصور کنید، تعبیه کرده است. حتی مرورگر اپرا نیز متعهد شده است که ChatGPT را در آینده یکپارچه کند.

مقایسه Google Bard با ChatGPT در سیب تیپ

Google Bard یک ابزار مستقل است. ممکن است روزی در جستجوی گوگل ادغام شود، اما در حال حاضر، به طور جداگانه وجود دارد و در برنامه های دیگر ادغام نمی شود. در آینده، ممکن است شاهد ادغام آن در مرورگر کروم و مشتقات کرومیوم آن باشیم. همچنین انتظار می‌رود گوگل در آینده Google Bard را به روی توسعه‌دهندگان شخص ثالث باز کند.

اما بزرگترین تفاوت و مقایسه Google Bard با ChatGPT در ساختار آن هاست. Google Bard از مدل زبان LaMDA خود گوگل استفاده می کند، در حالی که ChatGPT از مدل GPT-3.5 خود استفاده می کند. ChatGPT مبتنی بر داده‌های کمی قدیمی‌تر است که در مدل فعلی GPT3 محدود به داده‌های جمع‌آوری‌شده قبل از سال ۲۰۲۲ است، در حالی که Google Bard بر اساس داده‌های ارائه‌شده در سال‌های اخیر ساخته شده است. با این حال، این مورد لزوماً آن را دقیق‌تر نمی‌کند، زیرا Google Bard حتی در رونمایی اولیه خود با مشکلاتی در پاسخ‌های نادرست به سؤالات مواجه شده است.

در واقع، ساندار پیچای، مدیر عامل گوگل، اخیراً بارد را در مقایسه با ChatGPT یک «شهروندی پیشرفته» نامیده است. حتی گزارش‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه بارد تا حدودی در مورد پاسخ‌های خود ChatGPT آموزش دیده است که گوگل آن را رد کرده است.

مقایسه پاسخ های Bard و ChatGPT

به نظر شما پاسخ هایی که این دو ابزار هوش مصنوعی ارائه میدهند، به چه صورت است؟ در این بخش مقایسه ای از Bard و ChatGPT برای پاسخ های هر دو مدل صورت گرفته است و نتایج به دست آمده بدین صورت می باشد.

پاسخکدام بهتر است؟چرا؟
دریافت آخرین اطلاعاتGoogle Bardبارد خلاصه بهتری از اخبار ارائه می کند. ChatGPT زمان زیادی را صرف بازیابی اطلاعات کرد.
سرعتGoogle Bardبارد فقط 7 ثانیه زمان برد تا پاسخ را ارائه دهد، در حالی که ChatGPT بیش از 2 دقیقه طول کشید و در حتی کار را تمام نکرد.
طوفان فکریGoogle Bardرقابت بسیار نزدیک بود ChatGPT ایده‌های خلاقانه تری ایجاد کرده است، اما ایده‌های تولید شده توسط بارد احتمال موفقیت بسیار بیشتری داشت.
رابط کاربریGoogle Bardبارد رابط کاربری بهتری دارد. طراحی ظاهری آن زیباتر به نظر می رسد. همچنین Bard دارای ویژگی های اضافی مانند جستجوی صوتی، نقل قول و جستجوی بیشتر است.
نوشتنChatGPTChatGPT روایت داستان بسیار پیچیده تر، دقیق تر و بهتری دارد.
پست های شبکه های اجتماعیChatGPTدر این بخش هر دو مدل کارایی خوبی نداشتند، با این حال ChatGPT در زمینه نوشتن توئیت بهتر عمل کرد.
خلاصه متنبرابرهر دو متن را به خوبی خلاصه کردند.
پاسخ های اشتباه و توهم آورChatGPTبارد بیشتر تمایل به ارائه پاسخ های توهمی دارد. وقتی از بارد پرسیده شد که آیا می‌توانید از سانفرانسیسکو به پاریس دوچرخه‌سواری کنید یا خیر، پاسخ مثبت بود. به این نکته اشاره نکرد که نمی‌توانید با دوچرخه از اقیانوس عبور کنید.
کد نویسیبرابرهر دو در یک برنامه نویسی ساده خوب کار کردند.

مقایسه ویژگی های Google Bard با ChatGPT

هر دو ابزار دارای طراحی نسبتاً ابتدایی هستند و از یک کادر جستجوی خالی تشکیل شده اند. هردو ابزار به شما اجازه می دهند به چت های قبلی دسترسی داشته باشید و هم چت های قبلی را ویرایش کنید تا پاسخ ها را بازسازی کنید.

اما چند تفاوت جزئی در مقایسه Google Bard با ChatGPT برای ویژگی ها وجود دارد. Google Bard به شما امکان می‌دهد با استفاده از میکروفون دستگاهتان، از طریق صدا درخواست‌ها را ارائه دهید، که برای تجربه‌ای بدون هندزفری مناسب است. همچنین یک دکمه سریع “Google it” را ارائه می دهد که به شما پیوندهای درون خطی برای ادامه تحقیقات در خارج از Bard می دهد.

یکی از ویژگی های شسته و رفته بارد «پیش نویس ها» است. هر بار که درخواستی را وارد می‌کنید و مکالمه‌ای را با Bard شروع می‌کنید، پیش‌نویس‌ها انواع مختلفی از پاسخ‌ها را به شما ارائه می‌دهد. این یک راه راحت برای انتخاب چند گزینه مختلف برای تعیین هدف شما است.

digitaltrends

همچنین روشی را که Bard اعلان های قبلی را نمایش می دهد، مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفته است. روی “Bard activity” کلیک کنید و هر یک از اعلان های خود را مشاهده می کنید که می توانید جزئیات را ببینید یا از تاریخچه حذف کنید. همچنین می‌توانید Bard را که فعالیت شما را ذخیره می‌کند خاموش کنید.

مقایسه Google Bard با ChatGPT در سیب تیپ

از سوی دیگر، ChatGPT، اعلان‌ها را در مکالمات سازماندهی می‌کند که در نوار کناری نمایش داده می‌شود. این یک رویکرد مفید است که شما را تشویق می کند تا با ChatGPT در چت های طولانی تر پیرامون موضوعات خاص کار کنید.

همچنین می‌توانید نام این مکالمات را تغییر دهید یا آن‌ها را حذف کنید، اما برای دیدن پاسخ‌ها به درخواست‌های خاص، باید به عقب بروید، که ممکن است دردسرساز باشد. ChatGPT یک حالت تاریک را ارائه می دهد که یک افزودنی خوب است و همچنین توانایی پاک کردن همه مکالمات را دارد.

مقایسه تجربه کاربری Google Bard با ChatGPT

استفاده از ChatGPT و Bard بسیار ساده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که سوالات خود را تایپ کنید و هر دو ربات پاسخ‌هایی را تولید خواهند کرد. از نظر خوانایی، بارد چت بات بهتری است. اگرچه پاراگراف‌های ChatGPT بسیار خوانا و پرمحتواتر هستند، اما Bard پاسخ های بهتری را ارائه می کند.

یکی از مزیت‌های ChatGPT این است که می‌توانید با استفاده از هر حسابی که دوست دارید وارد شوید، در حالی که Google فقط به شما اجازه می‌دهد با یک حساب Google شخصی برای استفاده از Bard وارد شوید. این بدان معناست که افرادی که می‌خواهند از Bard در محل کار خود استفاده کنند، نمی‌توانند یک حساب کاربری مرتبط با آدرس ایمیل کاری خود ایجاد کنند.

جمع بندی؛ کدام ابزار بهتر است؟

همانطور که در این مقایسه Google Bard با ChatGPT خواندید، ChatGPT در سطوح رایگان و پولی در دسترس است. با این حال، به دلیل محبوبیت بالای آن، ممکن است در ساعات اوج مصرف منتظر بمانید. اما اخیراً، OpenAI جریان ترافیک را بهتر مدیریت می‌کند، بنابراین دسترسی به ChatGPT، حتی در اواسط روز، چندان دشوار نیست.

در حال حاضر، به نظر می رسد ChatGPT در نوشتن و انجام کارهای خلاقانه بهتر است. از طرف دیگر، بارد در یافتن سریع اطلاعات فعلی در اینترنت و خلاصه کردن آنها بهتر است. با این حال، بارد بیشتر مستعد ارائه اطلاعات نادرست است. در حالی که Google Bard یک جایگزین مناسب است، ChatGPT گزینه پیشرو است و ارزش آن را دارد که ابتدا قبل از مراجعه به Bard به آن دسترسی داشته باشید. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظر
  1. Mobena می گوید

    گوگل بارد در حد انتظارم نبود ولی میشه استفاده کرد

  2. سینا جون می گوید

    گوگل بارد عالیه
    هر سوالی داشته باشی با قابلیت جستجو در اینترنتی که داره، سریع جواب موردنظر رو پیدا می کنه
    ولی chatgpt ته اطلاعاتش برای چند سال پیشه

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.