10 شغلی که ممکن است ChatGPT جایگزین آنها شود

صحبت در مورد تسلط هوش مصنوعی بر انسان ها چیز جدیدی نیست. از گذشته تا کنون ماشین ها و تجهیزات مختلفی روی کار آمدند که سرعت کار انسان ها را چند برابر کردند، یا اینکه به طور کلی جایگزین نیروی کار انسانی شدند. با این حال، تا قبل از آمدن ChatGPT و هوش مصنوعی شاید تکنولوژی هایی که می توانستند جایگزین انسان شوند، انگشت شمار بودند. در حالی که هنوز در ابتدای راه هوش مصنوعی هستیم و قطعا پیشرفت های زیادی از آن در آینده ای نزدیک می بینیم، اما این ChatGPT ممکن است در مسیر تصاحب برخی مشاغل و در برخی موارد، جایگزینی کامل انسان‌ها باشند.

به نظر شما کدام مشاغل در خطر نابودی بوده و ممکن است این چت بات هوش مصنوعی جایگزین آن ها شود؟ بیایید در مورد 10 شغلی که ممکن است ChatGPT جایگزین آنها شود صحبت کنیم و ببینیم این موضوع ممکن است تا چه اندازه ای واقعیت داشته باشد.

مشاغل در معرض خطر جایگزینی توسط ChatGPT

مطالب مرتبط

همانطور که در بالا ذکر شد، با ظهور ChatGPT و سایر ابزارهای هوش مصنوعی مشابه، مشاغل خاصی وجود دارند که در مقایسه با دیگران بیشتر در معرض خطر هستند. در حالی که این لزوماً به این معنی نیست که به طور کلی نیروی انسانی از بین می روند، اما نشانه‌هایی وجود دارد که فعالیت های انسانی را هوش مصنوعی باکیفیت بالاتر و قیمت پایین تر انجام می دهد.

پس از بررسی های صورت گرفته، فهرستی طولانی از مشاغلی که در معرض خطر تصاحب هوش مصنوعی و ChatGPT هستند، تهیه کرده‌ایم. با این حال، به یاد داشته باشید که این لیست حدس و گمان است و بسته به پیشرفت هوش مصنوعی و پذیرش واقعی آن می تواند تغییر کند.

1 ریاضیدانان

ریاضیدانان

در حالی که شما فکر می کنید ریاضیدانان از ChatGPT در امان هستند، اما شغل آنها یکی از در معرض خطرترین مشاغل محسوب می شود. ریاضیات همیشه موضوعی بوده است که در آن افراد به دنبال روشی ساده تر برای یافتن پاسخ نهایی هستند.

با این حال، با استفاده از آخرین مدل GPT-4، (و به طور کلی هوش مصنوعی) این چت بات می تواند کارهای زیادی انجام دهد. حتی در این مرحله، ChatGPT می تواند معادلات و فرمول های پیچیده ریاضی را حل کند.

تمام چیزی که ChatGPT نیاز دارد ارائه سوال به صورت ساده و شفاف توسط کاربر است. با استفاده از ورودی ارائه شده، ChatGPT می تواند انواع مشکلات را حل کند، از جمله مشکلاتی که اکثر کاربران و معلمان را به طور یکسان گیج می کند. از بررسی سوالات ساده گرفته تا حل سوالات پیچیده ریاضی، هوش مصنوعی می تواند همه این کارها را انجام دهد. علاوه بر این، با گذشت زمان، قابلیت های آن افزایش هم می یابد.

از طرفی این موضوع می تواند برای دانش آموزان نیز خطرساز باشد. زیرا آن ها دیگر تعملی روی تکالیف ریاضی خود نخواهند داشت و با ارائه سوال به هوش مصنوعی، پاسخی سریع، جامع و مناسب دریافت می کنند.

بیشتر بخوانید: خرید اکانت chatgpt

2 مترجمان

با افزایش استفاده از هوش مصنوعی، ChatGPT بر مترجمان نیز سایه افکنده است. در حالی که گوگل ترنسلیت همیشه در بازی هوش مصنوعی بوده است، اما با گذشت زمان ابزارهای مرتبط افزایش یافته است.

اگر آخرین اخبار را از دست داده اید، باید بدانید که GPT-4 LLM بیش از 26 زبان مختلف پشتیبانی می کند. که شامل زبان های پرکاربرد و زبان های کمتر استفاده شده نیز می شود. پشتیبانی از این تعداد زبان باعث می‌شود ChatGPT نه تنها در دسترس‌تر باشد، بلکه در ترجمه جملات، اسناد و حتی کلمات مفید باشد. هوش مصنوعی می تواند تقریباً هر چیزی را بدون دردسر ترجمه کند، اما بیشتر از زبان انگلیسی به زبان های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از هوش مصنوعی در ترجمه و تفسیر متن مدتی است که مورد استفاده قرار گرفته است. علاوه بر Google Translate، بهترین ابزار ترجمه با هوش مصنوعی هستند که کارایی بسیار زیادی دارند.

بیشتر بخوانید: آموزش ChatGPT به زبان ساده

3 شاعران، ترانه سراها و نویسندگان

یکی از بحث برانگیزترین نکاتی که در مورد بهتر بودن انسان از هوش مصنوعی ارائه می شود، خلاقیت بالای انسانها است. به هر حال، چگونه می توان انتظار داشت که یک ماشین در مقایسه با یک انسان واقعی با جهان ارتباط بیشتر و بهتری داشته باشد؟ اما باید بگوییم که هوش مصنوعی توانسته این خلاء را پرکند و نتایج بهتری را نسبت به خلاقیت انسان، ارائه دهد.

برای نوشتن داستان یا شعر، ChatGPT به کمترین ورودی یا مداخله نیاز دارند. به عبارتی بهتر شما فقط باید جزییات حداقلی را ارائه دهید، و این ربات یک داستان 500 کلمه ای در رابطه با موضوع موردنظر به شما ارائه می دهد.

beebom

اخیراً، شخصی از ChatGPT خواست تا یک داستان ترسناک کوتاه ارائه کند و نتایج واقعاً شگفت انگیز بود. نه فقط این، بسیاری از مردم در حال حاضر از ChatGPT برای نوشتن کتاب و فروش کتاب های الکترونیکی در آمازون استفاده می کنند. با پیشرفت هایی مانند این، مدت زیادی طول نمی کشد که نویسندگان و شاعران خلاق، جای خود را به ChatGPT می دهند.

بیشتر بخوانید: مقایسه ChatGPT با بینگ چت

4 طراحان وبسایت

تقریباً تمام وب‌سایت‌های خوبی که به صورت آنلاین با آن‌ها مواجه می‌شویم، توسط طراحانی که تمام جزئیات کوچک را موردنظر قرار می دهند، توسعه داده شده‌اند. متأسفانه طراحان وب نیز به دلیل ظهور هوش مصنوعی مانند ChatGPT درخطر از دست دادن شغل خود هستند. زیرا ربات‌هایی شروع به فعالیت کرده‌اند که کارهای بسیار بیشتری را در مدت زمان کمتری نسبت به طراحان وب انجام می‌دهند.

به جای استفاده از یک قالب سفت و سخت، طراحان وب (مخصوصاً تازه کارها) اکنون با استفاده از ChatGPT می توانند کد وب سایت کامل را در چندین زبان برنامه نویسی بنویسند. بنابراین درخواست از ChatGPT برای ایجاد یک وب سایت با استفاده از HTML، CSS و جاوا اسکریپت، یک کد خروجی کامل را ارائه می دهد که می توانید برای کار خود از آن استفاده کنید. در واقع، هیچ کمبودی در وب سایت های طراحی شده توسط هوش مصنوعی وجود ندارد، بلکه بسیار حرفه ای و واضح به نظر می رسند.

بیشتر بخوانید: معرفی و دانلود ChatGPT برای اندروید

5 تحلیلگران، خبرنگاران و روزنامه نگاران

شغل خبرنگاری به گونه ای است که باید روزانه دست کم هزاران کلمه را به زبان بیاورند. برای هر نویسنده ای در این حرفه، هر مقاله ساعت ها تحقیق دقیق، بررسی حقایق و بینش در پشت خود دارد. همانطور که مردم می توانند انتظار داشته باشند تا خبرهای تازه و دست اول را دریافت کنند، این کار زمان و تلاش قابل توجهی را می طلبد.

با این حال، با ظهور ChatGPT، این تلاش در حال حاضر به تدریج به هدر می رود، اگر هنوز به طور کامل از بین نرفته باشد. به عبارتی بهتر نیازی به تلاش چندین ساعته وجود ندارد.

در کمتر از یک دقیقه، هوش مصنوعی مانند ChatGPT می تواند مقالات طولانی در مورد هر موضوعی که قابل تصور باشد بنویسد. چت بات متن را به صورت دقیق ارائه می دهد و متن خروجی به حداقل ویرایش نیاز دارد. در همین راستا، هوش مصنوعی می‌تواند اسکریپت‌های ویدیویی یوتیوب و اینستاگرام را بنویسد، به شرطی که به آن موضوع و مدت زمان ویدیو را ارائه بدهید. با این حال، در این مورد خاص، به دلیل مجموعه داده GPT که محدود به سال 2021 است، ممکن است به جزئیات بیشتری نیاز داشته باشند.

امروزه نشریات و خبرگذاری های بسیاری هستند که تقریباً تعداد زیادی از خبرها و مقالات خود را به طور کامل توسط هوش مصنوعی نوشته شده‌اند، اما با ایده‌های انسانی طراحی شده‌اند.

بیشتر بخوانید: 6+20 سوالی که ChatGPT نمی تواند پاسخ دهد

6 وکلا و حقوقدانان

وکلا و حقوقدانان

یکی از وظایف مهم حقوقدانان و مدیران دریافت اسناد حقوقی پیچیده و تبدیل آنها به خلاصه می باشد. همانطور که می دانید، خلاصه کردن اسناد قانونی به صورت قابل هضم کار آسانی نیست. با این حال، هوش مصنوعی می تواند فرآیند را آسان کند.

ChatGPT و همتایان آن به راحتی می توانند از داده هایی که به آنها داده می شود، خلاصه های حقوقی و حتی پرونده های قضایی ایجاد کنند. حتی نیازی به ارائه فرمت نیست زیرا ربات از قبل با آن به روز است. از طرفی کاربران به استفاده از ChatGPT برای طرح شکایت علیه افراد و شرکت ها کرده اند. زیرا ChatGPT این کار را کمتر از یک دقیقه انجام می دهد؛ کاری که معمولاً ممکن است چند روز طول بکشد.

بیشتر بخوانید: 13 کاربرد ChatGPT که شما را شگفت زده می کند!

7 حسابداران و حسابرسان

کار مالی به بخشی پر از مسئولیت ها در شرکت ها تبدیل شده است. از ایجاد جداول سود/زیان و ترازنامه گرفته تا تهیه پیش‌نویس گزارش‌های مالی، کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد. از همین رو نیاز به کار و تحقیق مالی خوبی دارد و از طرفی فرآیند زمان بر خواهد بود.

از فرمول‌های ساده اکسل، خودکار کردن کارهای کوچک و تحقیقات بازار گرفته تا هر چیزی که از نظر مالی پیچیده است، هوش مصنوعی می‌تواند همه این کارها را انجام دهد. در حالی که آخرین مدل زبان GPT-4 در مورد اتکای کامل به استفاده از آن هشدار می دهد، هنوز هم می توان از آن برای ایجاد اسناد قانونی و کارهای عمومی استفاده کرد.

با این حال، نگاه دیگری به آن وجود دارد. ربات‌هایی مانند ChatGPT اگر به درستی استفاده شوند، می‌توانند بار و زمان انجام کارهای ساده را کاهش دهند. این باعث صرفه جویی در زمان برای کارهای حسابداری با مشخصات بالا مورد نیاز شرکت ها می شود.

بیشتر بخوانید: هوش مصنوعی Midjourney چیست و چگونه کار می‌کند؟

8 معلمان

با به قدرت رسیدن هوش مصنوعی، می تواند کمک خوبی در بخش صنعت ارائه کند. هوش مصنوعی با کمک به دانش‌آموزان برای توضیح بدون دردسر موضوعات، مفید بودن خود را ثابت کرده است. استفاده از هوش مصنوعی برای همه موضوعات اعمال می شود.

از حل معادلات دشوار ریاضی گرفته تا توضیح اصل ارشمیدس به راحتی آب خوردن، ChatGPT همه چیز را پوشش می دهد. این موضوع باعث شده تا نیازی به شرکت در کلاس های فوق برنامه و تقویتی برای پیشرفت و یادگیری در یک موضوع نباشد.

بیشتر بخوانید: هوش مصنوعی Generative Fill فتوشاپ

9 طراحان گرافیک

طراحان گرافیک

طراحان وب سایت تنها کسانی نیستند که از ChatGPT می ترسند شغل خود را بگیرد. مانند سابق، طراحان گرافیک وظیفه ارائه تصاویری زیبا را بر عهده دارند که باز هم نیاز به خلاقیت و تلاش زیادی دارد. با این حال، بازار اکنون مملو از برخی از بهترین تولیدکنندگان تصویر هوش مصنوعی است که کار را بسیار سخت‌تر می‌کنند.

فقط از چند دستور ساده، یک کاربر می‌تواند مجموعه‌ای از تصاویر بسیار زیبا و قابل استفاده را خروجی بگیرد. از آنجایی که آنها توسط هوش مصنوعی تولید می شوند، این طرح های گرافیکی می توانند به راحتی برای تقریباً همه انواع اهداف استفاده شوند. در حالی که جستجوی طراحان گرافیک و هنرمندان یک عمل بود، به نظر می رسد به دلیل وجود هزاران هوش مصنوعی رایگان، به تدریج از کار خود خارج می شود.

در واقع، قبلاً شرکت‌هایی را دیده‌ایم که از تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی در صفحات وبسایت خود استفاده می‌کنند. طبیعتاً این به بخش شغل طراح آسیب می رساند.

بیشتر بخوانید: بهترین برنامه هوش مصنوعی برای اندروید و iOS

10 مدیر رسانه های اجتماعی

مانند YouTube، یک شرکت برای مدیریت روابط خود با مردم به افراد آموزش دیده و توانا نیاز دارد. با این حال، هیچ شرکتی به طور مستقیم با کاربر تعامل ندارد. مدیران رسانه های اجتماعی این شکاف را با ترسیم و اجرای یک برنامه برای تعاملات و محتوای رسانه های اجتماعی یک شرکت پر می کنند. با این حال، این شغل خاص نیز کم کم تحت پوشش ChatGPT و کاربردهای آن قرار می گیرد.

با سطح خلاقیت و سازماندهی ChatGPT و سایر هوش مصنوعی، مشاغل مدیر رسانه های اجتماعی نیز تکمیل می شوند. در واقع، هوش مصنوعی می‌تواند کاری به سادگی تهیه کپشن‌های جذاب اینستاگرام و یوتیوب برای نوشتن اسکریپت انجام دهد.

بیشتر بخوانید: استفاده رایگان از ChatGPT 4

جمع بندی

در حالی که هوش مصنوعی و محصولات جانبی آن مانند ChatGPT ممکن است برای مشاغل انسانی تهدید کننده به نظر برسند، تأثیر آن به اندازه ای که ممکن است ادعا شود گسترده نیست. در واقع استفاده از هوش مصنوعی در بازار حرفه ای چیز جدیدی نیست و چند سالی است که توسط شرکت ها انجام می شود. ربات‌های هوش مصنوعی مانند ChatGPT با نمایش برنامه‌های کاربردی متنوع، این حوزه را مورد توجه قرار داده‌اند. با این حال توصیه می شود از هوش مصنوعی برای پیشرفت شغل خود استفاده کنید. امیدواریم این مطلب موردتوجه شما قرار گرفته باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 نظر
 1. آواتار نجلا
  نجلا می گوید

  به نظرم فعلا مشاغل اینترنتی و مربوط به کامپیوتر در معرض خطرن

 2. آواتار فرزان
  فرزان می گوید

  جالب بود.
  زنگ خطری بود برای همه که اگر مهارت هاشون رو بالا نبرن به راحتی جایگزین میشن

 3. آواتار Arsi
  Arsi می گوید

  با دو شغل آخر، طراح گرافیک و مدیر شبکه اجتماعی موافقم
  هوش مصنوعی جایگزین شده
  ولی بقیه درحال حاضر نمیشه به هوش مصنوعی اعتماد کرد
  ولی در آینده ای نزدیک اوناهم میرن کنار

 4. آواتار itmahy
  itmahy می گوید

  هیچوقت هیچموقع، کامپیوتر یا خهوش مصنوعی نمیتونه جایگزین انسان ها بشه، اینو مطمئن باشین

 5. آواتار چراغ
  چراغ می گوید

  عالی بود

 6. آواتار نللتا
  نللتا می گوید

  برای کمک به کارمندان خوبه بعیده جایگزین بشه