6+20 سوالی که چت جی پی تی پاسخ نمی دهد + مشکلات ChatGPT

از زمانی که ChatGPT و دیگر برنامه های کاربردی هوش مصنوعی معرفی شدند، بسیاری از کاربران در حال بررسی کارهایی که می توان با آنها انجام داد، هستند. درحال حاضر سوالی که وجود دارد این است که ChatGPT چه کارهایی را می تواند انجام دهد.

طبق بررسی های کاربران مشخص شد که ChatGPT می‌تواند یک افزونه وردپرس کاملاً کاربردی بنویسد و به تیم فنی کمک کند تا پاسخ مشکلات احتمالی را پیدا کنند و همه اینها صرفا با خرید اکانت ChatGPT پلاس امکان پذیر است، از طرفی اخیرا مشخص شد که ربات هوش مصنوعی OpenAI می تواند شعرها و آثار نویسندگان و شاعران مطرح دنیا مانند شکسپیر را نیز ارائه دهد.

با توجه به این موارد به نظر می رسد ChatGPT می تواند هر کاری انجام دهد. اما آیا کاری وجود دارد که چت جی پی تی نمی تواند آن را اجرا کند؟ به نظر شما مهمترین مشکلات ChatGPT چیست؟ در این مقاله، بسیاری از کارهایی که ChatGPT انجام نمی دهد یا نمی تواند انجام دهد را بررسی خواهیم کرد. تا انتها با ما همراه باشید.

مهمترین مشکلات ChatGPT


1- درمورد حوادث و اتفاقات بعد از 2021 پاسخی ندارد

یکی از اصلی ترین مشکلات ChatGPT یا به عبارتی مهمترین کارهایی که نمی تواند انجام دهد و پاسخی برای آن ندارد، مربوط به اتفاقات بعد از سال 2021 است. برای این منظور یکی از کاربران از این ربات این سوال را پرسید: چرا درباره بعد از سال 2021 نمی توانید به پاسخ دهید، پاسخ ربات هوش مصنوعی ChatGPT اینگونه بود:

به‌عنوان یک مدل زبان هوش مصنوعی، من روی مجموعه داده بزرگی آموزش دیدم که فقط تا سال 2021 ادامه دارد. این بدان معناست که من به اطلاعات یا رویدادهایی که پس از آن تاریخ رخ داده‌اند دسترسی ندارم. در حالی که من به بسیاری از داده‌ها و اطلاعات تاریخی دسترسی دارم، به رویدادهای جاری، اخبار یا به‌روزرسانی‌هایی که از تاریخ قطع داده‌های آموزشی من رخ داده است، دسترسی ندارم.

بیشتر بخوانید: مقایسه ChatGPT با بینگ چت

2- نتایج آینده رویدادهای ورزشی یا رقابت های سیاسی را پیش بینی نمی کند

یکی دیگر از مشکلات ChatGPT، پیش بینی آینده در مورد رویداد های ورزشی و سیاسی است. برای بررسی این مورد از چت جی پی تی پرسیده شد که چرا نمی‌توانید رویدادهای ورزشی یا مسابقات سیاسی را پیش‌بینی کنید، حتی اگر داده‌های تاریخی کافی برای تولید یک مدل معتبر را داشته باشید. Chat GPT پاسخ داد:

“به عنوان یک مدل زبان هوش مصنوعی، می‌توانم حجم زیادی از داده‌ها، از جمله داده‌های تاریخی رویدادهای ورزشی و رقابت‌های سیاسی را پردازش و تحلیل کنم. با این حال، پیش‌بینی دقیق برای این نوع رویدادها همیشه ساده نیست. در حالی که داده‌های تاریخی را می‌توان برای آموزش جهت شناسایی الگوها و همبستگی‌ها استفاده کرد، اما نمی‌تواند رویدادهای غیرقابل پیش‌بینی، تغییرات شرایط یا متغیرهای جدیدی را که ممکن است بر نتیجه تأثیر بگذارد، توضیح دهد. علاوه بر این، انسان ها تصمیم می گیرند و می توانند رفتار خود را بر اساس عوامل زیادی تغییر دهند، که پیش بینی نتیجه یک رویداد را با اطمینان کامل دشوار می کند.”

“در مورد رویدادهای ورزشی، پویایی تیم، آسیب‌دیدگی و حتی شرایط آب و هوایی همگی می‌توانند در تعیین نتیجه نقش داشته باشند. در سیاست، افکار عمومی، پوشش رسانه ای و شرایط در حال تغییر همگی می توانند بر نتیجه انتخابات تأثیر بگذارند.

در حالی که مدل‌های هوش مصنوعی را می‌توان برای پیش‌بینی استفاده کرد، اما آنها فقط به اندازه داده‌هایی هستند که روی آنها آموزش دیده‌اند، و نمی‌توانند همه متغیرها و عوامل و جزئیات ظریف درگیر در این نوع رویدادها را در نظر بگیرند.”

بیشتر بخوانید: 13 کاربرد ChatGPT که شما را شگفت زده می کند

3-  در مورد مسائل سیاسی حزبی بحث نخواهد کرد

ChatGPT پاسخی درباره مورد مسائل سیاسی، حزب ها و جناح های سیاسی ندارد. این مورد نیز به عنوان مشکلات ChatGPT یاد می شود. برای این منظور سوالی از چت جی پی تی با عنوان چرا در مورد مسائل سیاسی حزبی صحبت نمی کنید، پرسیده شد. در ادامه جواب این ربات را بررسی می کنیم:

“به عنوان یک مدل زبان هوش مصنوعی، هدف من ارائه پاسخ های عینی و آموزنده به سوالات کاربران است. مسائل سیاسی حزبی می‌توانند مناقشه‌برانگیز و تفرقه‌انگیز باشند، و مهم است که از ترویج یک دستور کار یا دیدگاه سیاسی خاص اجتناب شود.

علاوه بر این، مسائل سیاسی اغلب پیچیده و چندوجهی هستند و دیدگاه‌ها و نظرات متفاوتی باید در نظر گرفته شوند. به‌عنوان یک مدل زبان هوش مصنوعی، جای من نیست که طرفداری کنم یا از موضع خاصی دفاع کنم.”

علاوه بر این، بحث در مورد مسائل سیاسی حزبی ممکن است برای برخی از کاربران مغرضانه یا بالقوه توهین آمیز تلقی شود. به عنوان یک مدل زبان طراحی شده برای خدمت به طیف گسترده ای از کاربران با پیشینه ها و باورهای مختلف، مهم است که بی طرف بمانید و از ایجاد یک محیط بالقوه ناراحت کننده یا تفرقه انگیز اجتناب کنید.

در حالی که می توانم اطلاعات واقعی در مورد مسائل سیاسی ارائه دهم، سعی می کنم بی طرف باشم و از اتخاذ موضع حزبی در مورد هر موضوعی اجتناب کنم.”

مشکلات ChatGPT

بیشتر بخوانید: معرفی و دانلود ChatGPT برای اندروید

4- کاری که نیاز به جستجوی آنلاین داشته باشد را انجام نمی دهد

یکی دیگر از مشکلات ChatGPT این است که بر اساس داده ها و اطلاعاتی که بر روی آن تشکیل شده، پاسخ کاربران را می دهد و برای پاسخ به سوالات هیچگونه جستجویی انجام نمی دهد. به همین دلیل این سوال از ربات هوش مصنوعی پرسیده شد که چرا نمی توانید چیزی را از وب جستجو کنید و بر اساس آن محتوا پاسخ دهید. پاسخ جالب ChatGPT درباره این سوال به این صورت بود:

“به عنوان یک مدل زبان هوش مصنوعی، من قادر به جستجو و پردازش اطلاعات از وب هستم. با این حال، پاسخ‌های من فقط بر اساس اطلاعاتی است که در مدل من آموزش داده شده است. در حالی که می توانم از اینترنت به عنوان منبع اطلاعات استفاده کنم، به داده های لحظه ای یا فعلی دسترسی ندارم.

علاوه بر این، من توانایی تأیید مستقل صحت اطلاعاتی که در وب پیدا می کنم را ندارم. در نتیجه، پاسخ‌های من محدود به اطلاعاتی است که در مدل من آموزش داده شده است، که ممکن است همیشه به‌روزترین یا دقیق‌ترین اطلاعات موجود در وب نباشد.”

“علاوه بر این، توجه به این نکته مهم است که ارائه اطلاعات از وب به طور بالقوه می‌تواند قوانین کپی رایت یا حقوق مالکیت معنوی را نقض کند. به عنوان یک مدل زبان هوش مصنوعی، برای من مهم است که به مالکیت معنوی دیگران احترام بگذارم و از به اشتراک گذاشتن اطلاعاتی که در حوزه عمومی نیست یا اجازه اشتراک‌گذاری آنها را ندارم، اجتناب کنم. در حالی که می‌توانم از وب برای ارائه زمینه یا اطلاعات اضافی برای پشتیبانی از پاسخ‌هایم استفاده کنم، تلاش می‌کنم اطلاعاتی را ارائه دهم که در حوزه عمومی باشد و به مالکیت معنوی دیگران احترام بگذارم.”

بیشتر بخوانید: Auto-GPT آینده ای هیجان انگیز برای هوش مصنوعی

5- پاسخ های ارائه شده توسط ChatGPT همیشه دقیق نیست

همانطور که در مقاله آشنایی با ChatGPT در مورد معایب این ربات هوش مصنوعی عنوان کردیم، پاسخ هایی که ارائه می دهد، همیشه دقیق نیست. به عقیده کابران این مورد یکی از بزرگترین مشکلات ChatGPT است. برای بررسی علت این موضوع، سوالی با عنوان چرا پاسخ های شما لزوما دقیق نیستند، از چت جی پی تی پرسیده شد. در ادامه پاسخ آن را مشاهده می کنیم:

“به عنوان یک مدل زبان هوش مصنوعی، پاسخ های من بر اساس داده ها و اطلاعاتی است که در مدل من آموزش داده شده است. در حالی که من تلاش می‌کنم پاسخ‌های دقیق و مفیدی به درخواست‌های کاربران ارائه دهم، تضمینی نیست که پاسخ‌های من دقیق باشند.

علت آن این است که داده ها و اطلاعاتی که من در مورد آنها آموزش دیده ام ممکن است کاملاً جامع یا به روز نباشند، و ممکن است نکات ظریف یا پیچیدگی هایی در یک موضوع خاص وجود داشته باشد که مدل من برای رسیدگی به آن ها مجهز نیست. علاوه بر این، پاسخ‌های من با استفاده از الگوریتم‌های پیچیده و مدل‌های یادگیری ماشینی ایجاد می‌شوند که ممکن است همیشه نتایج دقیق یا مرتبطی ایجاد نکنند.”

علاوه بر این، پاسخ های من ممکن است همیشه دقیق نباشد زیرا تفسیر زبان پیچیده و اغلب ذهنی است. افراد مختلف ممکن است یک زبان را به روش های متفاوتی تفسیر کنند و ممکن است راه های متفاوتی برای برخورد با یک مشکل یا سوال خاص وجود داشته باشد.

به‌عنوان یک مدل زبان هوش مصنوعی، تلاش می‌کنم تا بر اساس داده‌ها و اطلاعاتی که روی آن‌ها آموزش دیده‌ام، پاسخ‌هایی را ارائه دهم که تا حد امکان دقیق باشد. با این حال، ممکن است من همیشه زمینه یا هدف یک پرس و جو خاص را به طور کامل درک نکنم، و پاسخ های من ممکن است همیشه به طور کامل به سؤال یا نگرانی اساسی کاربر پاسخ ندهند.”

میتوان با آموزش ChatGPT پاسخ های دقیقتر و کاملتری دریافت کرد که میتوانید با پرامپت نویسی دقیق آن را ممکن سازید.

بیشتر بخوانید: آموزش استفاده رایگان از ChatGPT 4

6- پاسخ برخی از سوالات را به طور کامل ارائه نمی دهد

6+20 سوالی که چت جی پی تی پاسخ نمی دهد + مشکلات ChatGPT در سیب تیپ

یکی دیگر از مشکلات ChatGPT این است که پاسخ برخی از سوالات را به طور کامل ارائه نمی دهد. به عبارتی بهتر ممکن است پاسخ یک سوال را در میانه متوقف کرده و به صورت ناقص به شما ارائه دهد. در این باره از ChatGPT سوال پرسیده شد که چرا گاهي اوقات در ميانه يك پاسخ، توقف می کنید و به صورت کامل ارائه نمی دهید. ChatGPT پاسخ داد:

“به عنوان یک مدل زبان هوش مصنوعی، عملکرد من به عوامل مختلفی بستگی دارد، مانند کیفیت و ساختار ورودی ارائه شده توسط کاربر، پیچیدگی سؤال یا موضوع و منابعی در سیستم در دسترس دارم. گاهی ممکن است به دلیل مشکلات فنی یا خطاهایی در برنامه‌نویسی‌، مانند مشکلات تخصیص حافظه، اشکالات نرم‌افزاری، یا سایر مسائلی که بر عملکرد من تأثیر می‌گذارد، در وسط یک پاسخ، کارم را متوقف کنم. علاوه بر این، ممکن است برای درک مقصود کاربر یا زمینه پرس و جو مشکل داشته باشم، که می تواند منجر به خطا یا پاسخ های ناقص شود.”

“علاوه بر این، به عنوان یک سیستم یادگیری ماشین، عملکرد من به کیفیت و کمیت داده‌هایی که در آن آموزش دیده‌ام نیز بستگی دارد. اگر داده‌های مورد استفاده برای آموزش مدل من محدود یا مغرضانه باشد، ممکن است به پاسخ‌های نادرست یا ناقص به انواع خاصی از پرس‌و‌جوها منجر شود. به‌علاوه، اگر با پرسشی مواجه شوم که خارج از محدوده داده‌های آموزشی من است، ممکن است برای ارائه پاسخی مرتبط یا دقیق با مشکل مواجه شوم.

در حالی که من تلاش می‌کنم پاسخ‌هایی با کیفیت بالا به درخواست‌های کاربر ارائه دهم، ممکن است مواردی وجود داشته باشد که مشکلات فنی یا مربوط به داده‌ها باعث شود که در میانه یک پاسخ از کار بیفتم یا عملکردم را متوقف کنم.”

به طور کلی طبق بررسی های صورت گرفته مشخص شد که ChatGPT برای ارائه پاسخ های طولانی، ممکن است با مشکل مواجه شود. از طرفی چت جی پی تی برای پاسخ های بین 500 تا 700 کلمه ای به خوبی عمل می کند. اما اگر سوالی از آن بپرسید که به چند هزار کلمه نیاز داشته باشد، سیستم یا درخواست را نادیده می گیرد و آنچه را که می خواهد پس می دهد، یا در وسط پاسخ متوقف می شود.

اگر بخواهیم منصفانه باشیم، ChatGPT به سریع ترین برنامه در حال رشد در تمام دوران تبدیل شد. برای انجام این کار، توان محاسباتی زیادی مورد نیاز است، و با بازدیدهای مداوم توسط کاربران، هر از گاهی تحت فشار قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: مقایسه ChatGPT با بینگ چت

موضوعاتی که ChatGPT به آنها پاسخ نمی دهد

علاوه بر انواع مشکلات ChatGPT که در بالا توضیح داده شد، ChatGPT برای پاسخگویی به برخی از موضوعات خودداری می کند. طبق درخواستی که از ChatGPT شد، لیست 20 مدل از مواردی که به آن ها پاسخ نمی دهد (سایر مشکلات ChatGPT) را عنوان کرد:

 • سوالاتی که سخنان نفرت انگیز یا تبعیض را ترویج می کنند.
 • سوالاتی که شامل فعالیت های غیرقانونی یا درخواست مشاوره غیرقانونی است.
 • سوالاتی که خشونت یا آسیب رساندن به خود یا دیگران را ترویج می کند.
 • سوالاتی که به حریم خصوصی شخصی تجاوز می کند یا حقوق شخصی را نقض می کند.
 • سوالاتی که برای آزار، تهدید یا ارعاب طراحی شده اند.
 • سوالاتی که حاوی ناسزا یا زبان صریح هستند.
 • سوالاتی که از نظر جنسی صریح یا توهین آمیز هستند.
 • سوالاتی که بر اساس نژاد، جنسیت، جنسیت یا مذهب تبعیض آمیز هستند.
 • سؤالاتی که مواد یا مواد غیرقانونی را تبلیغ یا تأیید می کند.
 • سوالاتی که هرزنامه یا بی ربط با مکالمه هستند.
 • سوالاتی که حاوی اطلاعات محرمانه یا اختصاصی هستند.
 • سوالاتی که شامل مشاوره مالی یا سرمایه گذاری است.
 • سؤالاتی که شرایط خدمات یا دستورالعمل‌های انجمن را نقض می‌کنند.
 • سوالاتی که بی معنی یا نامفهوم هستند.
 • سوالاتی که شامل حمله یا توهین شخصی است.
 • سوالاتی که توهین آمیز یا آزاردهنده هستند.
 • سوالاتی که به دنبال فریب یا گمراه کردن هستند.
 • سوالاتی که قصد بدنام کردن یا آسیب رساندن به شهرت یک نفر را دارند.
 • سوالاتی که تئوری‌های توطئه یا اطلاعات نادرست را ترویج می‌کنند.
 • سؤالاتی که صرفاً جنبه سرگرمی یا شوخی دارند، بدون هیچ گونه ارزش آموزشی و اطلاع رسانی.

بیشتر بخوانید: هوش مصنوعی Midjourney چیست و چگونه کار می‌کند؟


جمع بندی

در این مطلب به بررسی مهمترین مشکلات ChatGPT و 6 کاری که ChatGPT به آن پاسخ نمی دهد پرداختیم، از طرفی برای هرمورد دلیل آن نیز از چت جی پی پرسیده شد که پاسخ های تقریبا قانع کننده ای دریافت شد. از طرفی لیست 20 موضوعی که این ربات پاسخی برای آن خواهد داشت را ارائه کردیم. از همین رو اگر هنگام کار با ChatGPT با مشکلی مواجه شدین، ممکن است علت آن یکی از موارد فوق یا همان یکی از مشکلات ChatGPT باشد. امیدواریم این مطلب که از وبسایت zdnet گرفته شد، مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

منبع zdnet
ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 نظر
 1. آواتار حسن
  حسن می گوید

  سلام جوابهایی که میده بر اساس سوال و جوابهای قبلیش است و اگر شما حافظه اش رو پاک کنید و دوباره همون سوال را بپرسید جوابش فرق میکنه،بعد از سه هفته کلنجار رفتن با اون فهمیدم و فکر می‌کنم عیب بزرگی باشه

 2. آواتار Masuod
  Masuod می گوید

  قطعا تو آپدیت های بعدی میتونه به همه سوالات جواب بده

 3. آواتار روشه
  روشه می گوید

  ممنون از تیم سیب تیپ

  1. آواتار ملیکا
   ملیکا می گوید

   از کجا میتونم از هوش مصنوعی سوال بپرسم؟

 4. آواتار کاربر ناشناس
  کاربر ناشناس می گوید

  بدرد نمیخوره باید بروز ش کنن

 5. آواتار mar.mar
  mar.mar می گوید

  مطمعنا مفیده و کارآمد