GPT-4o: جدیدترین هوش مصنوعی دنیا با یک نقطه ضعف!

شرکت OpenAI در 13 مه 2024 (24 اردیبهشت 1403) مدل GPT-4o را معرفی کرد که هیجان انگیزترین و جدیدترین مدل GPT موجود تا به امروز می باشد. تنوع استفاده، عملکرد و سرعت پاسخگویی بالا از جمله قابلیت های نسخه جدید هوش مصنوعی می باشد. علاوه بر این، مدل GPT-4o می‌تواند با پردازش ورودی‌های صوتی یا تصویری داده‌شده توسط کاربران، خروجی صدا یا متن را با کیفیتی نزدیک به انسان تولید کند. اگر به دنبال اطلاعات بیشتر در مورد این مدل هیجان انگیز هستید، تا انتها با ما همراه باشید!

معرفی GPT-4o

 GPT-4oیک مدل هوش مصنوعی است که توسط OpenAI توسعه یافته و در 13 می 2024 معرفی شد. مهمترین ویژگی که GPT-4o را از نسخه های قبلی و رقبای خود متمایز می کند، توانایی آن در استدلال بین صدا و متن است. مدل GPT-4o نام خود را از نسخه قبلی یعنی مدل GPT-4 و از کلمه “Omni” به معنای “همه چیز” گرفته است. به عبارت دیگر GPT-4o مدلی است که برای همه چیز قابل استفاده است و می تواند همه چیز را پردازش کند. همچنین می توانید برای خرید اکانت Chatgpt 4 و شارژ API OpenAI اقدام کنید.

GPT-4o

GPT-4o چگونه کار می کند؟

مدل GPT-4o  از روشی متفاوت نسبت به مدل قبلی خود یعنی GPT-4، برای پردازش صدا یا ورودی متن استفاده می کند. GPT-4 مدلی است که از شبکه های عصبی مختلف استفاده می کند و خروجی آنها را برای پاسخ به ورودی متنی با خروجی صدا ترکیب می کند.

برخلاف GPT-4، مدل GPT-4o کل فرآیند را با یک شبکه عصبی کامل می کند. به این ترتیب، مدل GPT-4o می‌تواند صدای ورودی را مشاهده کند، چندین بلندگو را شناسایی کند، نویز پس‌زمینه را درک کند و پاسخ‌های مختصر، بیان‌کننده احساسات و شبیه به انسان ایجاد کند.

چگونه به GPT-4o دسترسی پیدا کنیم؟

یکی از مواردی که مدل GPT-4o را هیجان‌انگیزتر نسبت به رقبا می‌کند، این است که در سراسر جهان و به صورت رایگان در دسترس است. شما می توانید مدل GPT-4o را هم به عنوان کاربر رایگان و هم به عنوان کاربر پلاس از طریق وبسایت ChatGPT OpenAI تجربه کنید.

با این حال، اگر عضویت ChatGPT Plus داشته باشید، 5 برابر بیشتر از کاربران رایگان قابلیت متعدد در اختیار دارید. برای اینکه مدل GPT-4o برای همه قابل دسترس و قابل استفاده باشد، OpenAI یک محدودیت خروجی برای هر کاربر معرفی کرده است.

آیا استفاده از GPT-4o رایگان است؟

OpenAI مدل GPT-4o را برای استفاده در سراسر جهان رایگان اعلام کرده است. به عبارت دیگر، اگر یک حساب کاربری OpenAI دارید، می توانید وارد اپلیکیشن یا وبسایت ChatGPT شوید و مدل GPT-4o را به صورت رایگان تجربه کنید. با این حال، مدل GPT-4o تولید خروجی محدودی برای کاربران رایگان دارد.

GPT-4o: جدیدترین هوش مصنوعی دنیا با یک نقطه ضعف! در سیب تیپ

اگر می خواهید قابلیت های بیشتری از مدل GPT-4o داشته و استفاده کنید، می توانید حساب خود را به عضویت پلاس ارتقا دهید که هزینه آن 20 دلار در ماه است.

ویژگی های GPT-4o

GPT-4o، آخرین و پیشرفته ترین مدل OpenAI، قابلیت های هیجان انگیز جدیدی را ارائه می کند؛ همین موضوع باعث شده تا در مدت زمان کوتاه پس از رونمایی، علاقه مندان زیادی از سرتاسر جهان پیدا کند. این مدل قابلیت های چندوجهی پیشرفته و عملکرد بالاتری نسبت به مدل های قبلی خود دارد. بیایید نگاهی دقیق تر به ویژگی های GPT-4o بیندازیم.

عملکرد GPT-4o

مدل GPT-4o موفق شده از مدل قبلی خود یعنی مدل GPT-4 و جانشینان خود مانند Claude 3 Opus و Gemini Pro 1.5 بهتر عمل کند. مدل GPT-4o دارای موارد استفاده بیشتر، پردازش و تولید خروجی در زمان کوتاه و ارزیابی متن دقیق تر نسبت به سایر مدل می باشد.

بر اساس گزارشات OpenAI، مدل GPT-4o در معیار LLMU که مخفف مهارت درک زبان است، امتیاز 88.7% را کسب می کند. در همین معیار، مدل GPT-4 امتیاز 86.6% را به خود اختصاص داده در حالی که مدل Claude 3 Opus دارای امتیاز 86.8% است.

علاوه بر این، در معیار MATH که برای اندازه‌گیری مهارت‌های محاسباتی طراحی شده، مدل GPT-4o با امتیاز 76.6 درصد از سایر مدل‌ها بسیار جلوتر است. مدل GPT-4o امتیاز 53.6% در معیار GPQA و 90.2% در معیار HumanEval را کسب کرده است.

درک و بینش

یکی از بارزترین ویژگی های مدل GPT-4o قابلیت درک بالای آن است. مدل GPT-4o می تواند داده های ویدیویی و تماس ویدیویی را در زمان کوتاهی تجزیه و تحلیل کند و در نتیجه تجزیه و تحلیل خود، خروجی های منحصر به فرد و شبیه انسان تولید کند.

طبق گزارشات OpenAI، مدل GPT-4o نسبت به سایر مدل ها و نسخه های قبلی خود در معیارهایی مانند MMMU، MathVista، ChartQA و AI2D عملکرد بسیار بالاتری دارد.

GPT-4o: جدیدترین هوش مصنوعی دنیا با یک نقطه ضعف! در سیب تیپ

از طرفی اگر سوالاتی را روی کاغذ داشته باشید، مدل GPT-4o همه پرسش‌ها را درک می‌کند، آنها را از روی تصاویر ترجمه می‌کند و پاسخ‌های مختصر و شبیه انسان را برای کاربران ایجاد می‌کند. قابلیتی که تاکنون در مدل های مختلف هوش مصنوعی مشاهده نشده بود.

صدا / پردازش صدا

یکی از ویژگی هایی که مدل GPT-4o را هیجان انگیز و چشمگیر می کند، درک صدا و سرعت تولید پاسخ شبیه انسان است. به طور متوسط، یک فرد پس از مکث 250 میلی ثانیه ای به دیالوگ ها پاسخ می دهد. مدل GPT-4o برای تجزیه و تحلیل و پاسخ به ورودی صوتی کاربران 320 میلی ثانیه زمان نیاز دارد.

این زمان برای مدل GPT-4  برابر با 5.4 ثانیه و برای مدل GPT-3.5  برابر 2.8 ثانیه است. به عبارت دیگر، صحبت کردن با مدل GPT-4o تقریباً به اندازه صحبت کردن با یک شخص واقعی امکان پذیر است.

GPT-4o: جدیدترین هوش مصنوعی دنیا با یک نقطه ضعف! در سیب تیپ

اگرچه مدل GPT-4o در حال حاضر یک صدای ثابت برای هر زبان دارد، اما OpenAI اعلام کرده که در هفته های آینده دسته بندی صدا را متنوع خواهد کرد. با این حال، مدل GPT-4o از صدای موجود خود مانند انسان، با لحن‌های احساسی، مکث و روان استفاده می‌کند.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی جدیدترین هوش منصوعی شرکت OpenAI یعنی ChatGPT-4o پرداختیم. همانطور که مشاهده کردید این نسخه قابلیت های به مراتب بهتری نسبت به نسل قبلی خود دارد. از سرعت پردازش بیشتر، درک بالاتر تا قابلیت پردازش صدا. از همین رو می توان آن را به عنوان بهترین هوش مصنوعی حال حاضر دنیا معرفی کرد. برای استفاده از این نسخه کافی است به وبسایت آن مراجعه کنید. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.