5 تفاوت گلس مات و شفاف که لازم است پیش از خرید بدانید!

یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که کاربران هنگام خرید محافظ صفحه نمایش با آن مواجه هستند، انتخاب نوع گلس است. محافظ صفحه مات می خواهید یا محافظ صفحه شفاف؟ به نظر شما تفاوت گلس مات و شفاف چیست؟ با بررسی جزئیات هرکدام می‌توانیم با آگاهی کامل گلس مدنظر را انتخاب کنیم. بیایید برخی از جزئیات هرکدام را بررسی کنیم تا انتخاب درستی داشته باشیم.

یک محافظ صفحه نمایش مات را مانند یک پنجره مات در نظر بگیرید. به همین ترتیب، یک محافظ نمایشگر شفاف شباهت زیادی به یک پنجره شفاف دارد. اگر پنجره خانه شما مات باشد، با تابش مستقیم نور خورشید مقابله کرده و در برابر لک و کثیفی، بسیار بیشتر از یک پنجره شفاف مقاومت می‌کند.

اما ممکن است پخش یا مسدود کردن نور باعث تاریک شدن صفحه شما گوشی شود. در کل می‌توان گفت که هر دو سبک محافظ صفحه دارای مجموعه‌ای از ویژگی‌ها، نکات مثبت و منفی هستند. بیایید نگاهی دقیق‌تر به تفاوت گلس مات و شفاف بیندازیم. پیش از آن در ویدئوی زیر به راهنمای خرید گلس برای گوشی می‌پردازیم.


پیش از آنکه به بررسی تفاوت گلس مات و شفاف بپردازیم، ابتدا لازم است با این دو محافظ و مزایای هرکدام آشنا شویم.

محافظ صفحه نمایش مات؛ آیا گلس مات خوب است؟

گلس مات محافظت بیشتری در برابر نور داشته و در برابر لکه و چربی مقاوم تر است. در عین حال، می تواند مقداری نور را مسدود کند، که ممکن است برای شما مشکل ساز باشد. هنگام استفاده از گلس مات، نور کمتری به صفحه نمایش گوشی شما منتقل می شود.

زیرا ساختار و طراحی این محافط صفحه نمایش به گونه ای است که مانع از عبور نور می شود. از همین رو تابش کمتری از نور خورشید یا نورهای روشن اطراف روی صفحه نمایش نشان داده می شود. این قابلیت در روز بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

این موضوع بر تصاویر روی صفحه و نحوه مشاهده آنها تأثیر می گذارد. اگر دوست دارید فیلم تماشا کنید یا عکس ها را با جزئیات زیاد ببینید، یک محافظ صفحه مات ممکن است انتخاب مناسبی برای گوشی شما نباشد. برخی از پیکسل ها کمی مبهم به نظر می رسند در مجموع آن وضوح و شفافیتی که انتظار دارید را مشاهده نخواهید کرد. شما می توانید برای خرید بهترین گلس مات آیفون ۱۳ اقدام کنید.

محافظ های صفحه نمایش شفاف؛ مزایا و معایب گلس شفاف

یک محافظ صفحه شفاف به اندازه محافظ صفحه مات نور صفحه را کاهش نمی دهد. در نتیجه، می‌توانید صفحه‌ نمایش گوشی خود را واضح و بدون هیچ کمبود نوری مشاهده کنید. با این حال، در مواقعی باید با تابش شدید نور خورشید و سایر نورهای اطراف، کنار بیایید.

اگر از تلفن خود زیر نور خورشید زیاد استفاده می کنید، ممکن است گلس شفاف برای شما مناسب نباشد. گاهی اوقات برقراری یک تماس تلفنی ساده یا ارسال پیامک زیر نور خورشید تقریباً غیرممکن است. همچنین توانایی شما برای نگاه کردن به متن های دریافتی در تلفن و مشاهده ویدیوها را به شدت کاهش می یابد.

یک صفحه نمایش مات اکثر این مشکلات را با انتشار نور بر روی نمایشگر برطرف می کند. از طرف دیگر، روکش شفاف تمایل دارد نور را مستقیماً به چشمان شما منعکس کند درحالی که این موضوع در گلس شفاف وجود ندارد. در ادامه به بررسی تفاوت های بین این دو گلس می پردازیم.

5 تفاوت کلیدی بین گلس مات با گلس شفاف

1- وضوح

در نخستین بخش از تفاوت گلس مات و شفاف به بررسی وضوح آن می پردازیم. اگرچه تفاوت نسبتاً ناچیز است، اما محافظ صفحه مات نور کمتری را نسبت به محافظ صفحه شفاف منتقل می‌کند. یعنی در زیر نور آفتاب، دیدن نمایشگری که گلس مات دارد، راحت‌تر از نمایشگر گلس شفاف است اما در محیط های بسته، روشنایی کمتری را شاهد خواهیم بود. زیرا گلس مات نور تابیده شده را پخش می‌کند که روی نمایشگر تاثیرگذار است.

در این صورت اگر یک ویرایشگر عکس هستید یا جزء افرادی هستید که به دلایل مختلف استفاده زیادی از گوشی خود دارید، بهتر است از گلس مات چشم‌پوشی کنید. چراکه ممکن است روشنایی کمی را برای شما داشته باشد. با وجود روشنایی کم، کیفیت عکس نیز می‌تواند از نظر شما کاهش پیدا کند. برای داشتن وضوح و روشنایی بیشتر، یک محافظ صفحه نمایش شفاف بهترین گزینه است. از آنجایی که یک محافظ صفحه شفاف نور را پخش نمی کند، این مشکلات وجود ندارد.

تفاوت گلس مات و شفاف چیست

2- اشباع رنگ

خواص ضد تابش یک محافظ صفحه مات ممکن است بر نحوه نمایش رنگ ها بر روی صفحه نمایش دستگاه تأثیر بگذارد. به دلیل پخش شدن نور به وسیله گلس مات روی نمایشگر، ممکن است متوجه کاهش جزئی رنگ ها شوید. کاهش رنگ می‌تواند برکیفیت تصاویر و فیلم‌هایی که مشاهده می‌کنید، تاثیرگذار باشد. اما به خاطر داشته باشید که این تغییرات جزئي است و فقط چشمان عقابی می‌تواند تفاوت را احساس کند!

بنابراین اگر علاقه زیادی به ویرایش عکس‌های خود دارید، یک محافظ صفحه نمایش مات ممکن است شما را از دیدن رنگ‌های واقعی منع کند. برای کاربران روزمره، محافظ صفحه مات نباید تفاوت زیادی در رنگ ایجاد کند. با این حال اگر می خواهید رنگ‌ها را به همان کیفیت و وضوح مشاهده کنید، پیشنهاد می‌کنیم به سراغ گلس شفاف بروید.

3- قابلیت استفاده در فضای باز

مهمترین تفاوت گلس مات و شفاف مربوط به استفاده در فضای باز است. اگر تا به حال در زیر نور شدید آفتاب و در فضای باز تلاش کردید تا یک تماس ویدئویی برقرار کنید، می دانید که کمی سخت یا حتی غیر ممکن است. نور پس‌زمینه یک LCD، همراه با صفحه نمایش شیشه‌ای بازتابنده، با نور خورشید همخوانی ندارد. مجموع این عوامل باعث شده تا دیدن صفحه نمایش گوشی‌تان در خارج از منزل بسیار دشوار باشد.

نور خورشید در محیط های روشن به شدت منعکس می شود و خواندن پیام ها را غیر قابل تحمل می کند. اما راه حل استفاده از گلس مات است. محافظ صفحه مات می‌تواند تا حد بسیاری زیادی این مشکلات را برطرف کند. همانطور که در بخش قبل گفتیم، گلس مات نوری که به صفحه برخورد می کند را پخش می‌کند. در اینصورت دیدن صفحه نمایش در فضای باز با محافظ صفحه مات بسیار آسان تر است.

مزایای استفاده از گلس مات

4- مقاومت در برابر لکه، چربی و کثیفی

صفحه نمایش گوشی به‌گونه‌ای است که اثر انگشت، لکه و چربی را روی خود باقی می‌گذارد. اگر از آن دسته افرادی هستید که از کثیفی و لکه عصبانی می شوید، یک محافظ صفحه مات برای شما مناسب است. سطح گلس مات نسبت به گلس شفاف کمی زبرتر است و به طور طبیعی در برابر اثر انگشت مقاومت دارد. از این رو می توانید ظاهر تمیزتری را برای نمایشگر گوشی شما به همراه بیاورد.

در مقابل گلس شفاف این قابلیت را ندارد. وجود یا عدم وجود یک محافظ صفحه شفاف تفاوتی در تمیز بودن نمایشگر نخواهد داشت. هردو به یک اندازه در معرض اثر انگشت و لکه هستند. در اینصورت پیشنهاد می‌کنیم یک محافظ صفحه مات بردارید تا از آزار لکه هایی که جلوی دید شما را می گیرند جلوگیری کنید. تفاوت گلس مات و شفاف برای ماندگاری موضوع بسیار مهمی است که گلس مات عملکرد بهتری دارد.

5- دوام و ماندگاری

اگر برای انتخاب و بررسی تفاوت گلس مات و شفاف، به دنبال این هستید که کدام مدل دوام بیشتری دارد، باید بدانید که دوام عامل مهمی نیست. دوام یک گلس به محل نصب، نحوه نصب و درست قرار گرفتن و همچنین به برند و شرکت سازنده آن بستگی دارد. اصولا باید برای خرید گلس به ویژگی‌هایی نظیر مقاومت در برابر خش، برش لیزری، اندازه مناسب و … دقت کنید.

تفاغوت گلس مات در مقابل براق

گلس مات بهتر است یا شفاف؟

با توجه به توضیحاتی که درباره تفاوت گلس مات و شفاف داده شد، به نظر شما گلس مات بهتر است یا شفاف؟ اگر نگاهی به 5 تفاوت گلس مات و شفاف بیندازیم، می‌بینیم که نتیجه مساوی است! به نظر می رسد که انتخاب محافظ صفحه مات یا شفاف بیشتر به سلیقه و عادات شخصی مربوط می شود.

بهتر است بدانید که هردو گلس، محافظت کافی در برابر آسیب را ارائه می دهند. اگر بیشتر در فضای باز از گوشی خود استفاده می‌کنید، بهتر است به سراغ محافظ صفحه نمایش مات بروید. در مقابل اگر بیشتر در خانه هستید و به کیفیت تصاویر و رنگ‌ها اهمیت زیادی می‌دهید، از گلس شفاف استفاده کنید.

چگونه بفهمیم گلس روی گوشی مات است یا شفاف؟

ساده ترین راه برای تشخیص این است که در صفحه نمایش (خاموش) نگاه کنید. اگر انعکاس خود را مانند یک آینه با روکش تیره ببینید، صفحه نمایش براق است. و اگر رنگی که می بینید سایه ساده است، صفحه نمایش روکش مات دارد.

کدام محافظ صفحه بهترین مقاومت در برابر لکه را ارائه می دهند؟

محافظ های صفحه مات بیشترین مقاومت را در برابر لکه دارند. اگر هنگام استفاده از گوشی اثر انگشت و لکه چربی بر روی صفحه آن می ماند، یکی از دلایل اصلی است که باید یک محافظ باکیفیت داشته باشید، در این شرایط محافظ صفحه نمایش مات بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

این محافظ در برابر اثر انگشت مقاوم است از همین رو ظاهر گوشی شما را در حد نو نگه می دارد. این درحالی است که محافظ شفاف به اندازه یک گوشی که محافظ صفحه نمایش ندارد، احتمال ایجاد لکه و اثر انگشت را دارند.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی تفاوت گلس مات و شفاف پرداختیم و دیدیم که هیچ یک برتری نسبت به دیگری ندارد. اگر به دنبال بالاترین کیفیت محافظت در برابر خراش، مقاومت در برابر اثر انگشت و طراحی دقیق هستید، محافظ صفحه نمایش شیشه‌ای را انتخاب کنید. امیدواریم این مطلب که از وبسایت saharacase گرفته شد، مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

جستجوی های مشابه:

 • مزایا و معایب گلس مات
 • مزیت محافظ صفحه مات
 • گلس براق
 • گلس مات یا براق
منبع saharacase itechpost
ممکن است شما دوست داشته باشید
9 نظر
 1. violet می گوید

  تفاوت نمی خواد گلس مات خیلی خیلی بهتره

 2. راسا می گوید

  تفاوتش واضحه دیگه، این ماته اون شفاف 🙂

 3. ناشناس می گوید

  گلس مات بهترین

 4. عمتم می گوید

  خیلی مقاله خوبی بود ممنون از سیب تیپ

 5. گلشن می گوید

  گلس شفاف خیلی معمولیه، تمام لکه چربی و اثر انگشت روش میمونه ولی مات اینطوری نیست

 6. مهدی یار می گوید

  تفاوت رو ول کن
  مات بخر بره

 7. سوران می گوید

  دوستان تو هیچ سایتی ذکر نشده ولی میخوام بهتون بگم که اگه به گوشیتون ضربه بخوره اگه گلستون شفاف باشه گلس اسیب میبینه ولی چون گلس مات خیلی منعطفه به خود صفحه گوشی اسیب میرسه و ترک میخوره

 8. محمد می گوید

  دوستان شفاف خیلی در ضربه بهتر اسن

 9. ناشناس می گوید

  ارع خیلی خوبه چون مات ضربه رو پخش میکنه و لمس خوبی نداره ولی شفاف این اپشن نداره و خوبه

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.