5 تفاوت کلیدی بین گلس مات و شفاف که لازم است بدانید!

یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که کاربران هنگام خرید محافظ صفحه نمایش با آن مواجه هستند، انتخاب نوع گلس است. محافظ صفحه مات می خواهید یا محافظ صفحه شفاف؟ به نظر شما تفاوت بین گلس مات و شفاف چیست؟ با بررسی جزئیات هرکدام می‌توانیم با آگاهی کامل گلس مدنظر را انتخاب کنیم. پیش از آن در ویدئوی زیر به راهنمای خرید گلس برای گوشی می‌پردازیم.

یک روکش مات را مانند یک پنجره مات در نظر بگیرید. به همین ترتیب، یک روکش شفاف شباهت زیادی به یک پنجره شفاف دارد. اگر پنجره خانه شما مات باشد، با تابش خیره‌ کننده نور خورشید مقابله کرده و در برابر لک و کثیفی، بسیار بیشتر از یک پنجره شفاف مقاومت می‌کند. اما ممکن است پخش کردن یا مسدود کردن نورد باعث تاریک شدن صفحه شما گوشی شود.

در کل می‌توان گفت که هر دو سبک محافظ صفحه دارای مجموعه‌ای از ویژگی‌ها، نکات مثبت و منفی هستند. بیایید نگاهی دقیق‌تر به گلس مات و شفاف بیندازیم.

خرید جدیدترین مدل گلس مات مناسب گوشی اندرویدی

خرید جدیدترین مدل گلس شفاف مناسب گوشی‌ اندرویدی

5 تفاوت کلیدی بین محافظ صفحه نمایش مات در مقابل محافظ صفحه نمایش شفاف

1. وضوح

اگرچه تفاوت نسبتاً ناچیز است، اما محافظ صفحه مات نور کمتری را نسبت به محافظ صفحه شفاف منتقل می‌کند. یعنی در زیر نور آفتاب، دیدن نمایشگری که گلس مات دارد، راحت‌تر از نمایشگر گلس شفاف است اما در محیط های بسته، روشنایی کمتری را شاهد خواهیم بود. زیرا گلس مات نور تابیده شده را پخش می‌کند که روی نمایشگر تاثیرگذار است.

در اینصورت اگر یک ویرایشگر عکس هستید یا جزء افرادی هستید که به دلایل مختلف استفاده زیادی از گوشی خود دارید، بهتر است از گلس مات چشم‌پوشی کنید. چراکه ممکن است روشنایی کمی را برای شما داشته باشد. با وجود روشنایی کم، کیفیت عکس نیز می‌تواند از نظر شما کاهش پیدا کند.

برای داشتن وضوح و روشنایی بیشتر، یک محافظ صفحه نمایش شفاف بهترین گزینه است. از آنجایی که یک محافظ صفحه براق نور را پخش نمی کند، این مشکلات وجود ندارد.

تفاوت بین گلس مات و گلس براق

برنده: محافظ صفحه نمایش شفاف

خرید گلس مات مناسب گوشی‌های آيفون

خرید گلس شفاف مناسب گوشی‌های آيفون

2. اشباع رنگ

خواص ضد تابش یک محافظ صفحه مات ممکن است بر نحوه نمایش رنگ ها بر روی صفحه نمایش دستگاه تأثیر بگذارد. به دلیل پخش شدن نور به وسیله گلس مات روی نمایشگر، ممکن است متوجه کاهش جزئی رنگ ها شوید. کاهش رنگ می‌تواند برکیفیت تصاویر و فیلم‌هایی که مشاهده می‌کنید، تاثیرگذار باشد. اما به خاطر داشته باشید که این تغییرات جزئي است و فقط چشمان عقابی می‌تواند تفاوت را احساس کند!

بنابراین اگر علاقه زیادی به ویرایش عکس‌های خود دارید، یک محافظ صفحه نمایش مات ممکن است شما را از دیدن رنگ‌های واقعی منع کند. برای کاربران روزمره، محافظ صفحه مات نباید تفاوت زیادی در رنگ ایجاد کند. با این حال اگر می خواهید رنگ‌ها را به همان کیفیت و وضوح مشاهده کنید، پیشنهاد می‌کنیم به سراغ گلس شفاف بروید.

مزایای استفاده از گلس مات

برنده: محافظ صفحه نمایش شفاف

خرید گلس مات مناسب گوشی‌های شیائومی

خرید گلس شفاف مناسب گوشی‌های شیائومی

3. استفاده در فضای باز

اگر تا به حال در زیر نور شدید آفتاب و در فضای باز تلاش کردید تا یک تماس ویدئویی برقرار کنید، می دانید که کمی سخت یا حتی غیر ممکن است. نور پس‌زمینه یک LCD، همراه با صفحه نمایش شیشه‌ای بازتابنده، با نور خورشید همخوانی ندارد. مجموع این عوامل باعث شده تا دیدن صفحه نمایش گوشی‌تان در خارج از منزل بسیار دشوار باشد.

نور خورشید در محیط های روشن به شدت منعکس می شود و خواندن پیام ها را غیر قابل تحمل می کند. اما راه حل استفاده از گلس مات است. محافظ صفحه مات می‌تواند تا حد بسیاری زیادی این مشکلات را برطرف کند. همانطور که در بخش قبل گفتیم، گلس مات نوری که به صفحه برخورد می کند را پخش می‌کند. در اینصورت دیدن صفحه نمایش در فضای باز با محافظ صفحه مات بسیار آسان تر است.

مزایای استفاده از گلس براق

برنده: محافظ صفحه مات

خرید گلس مات مناسب گوشی‌های سامسونگ

خرید گلس شفاف مناسب گوشی‌های سامسونگ

4. مقاومت در برابر لکه

صفحه نمایش گوشی به‌گونه‌ای است که اثر انگشت، لکه و چربی را روی خود باقی می‌گذارد. اگر از آن دسته افرادی هستید که از لک و لکه عصبانی می شوید، یک محافظ صفحه مات برای شما مناسب است. سطح گلس مات نسبت به گلس شفاف کمی زبرتر است و به طور طبیعی در برابر اثر انگشت مقاومت دارد. از این رو می توانید ظاهر تمیزتری را برای نمایشگر گوشی شما به همراه بیاورد.

در مقابل گلس شفاف این قابلیت را ندارد. وجود یا عدم وجود یک محافظ صفحه براق تفاوتی در تمیز بودن نمایشگر نخواهد داشت. هردو به یک اندازه در معرض اثر انگشت و لکه هستند. در اینصورت پیشنهاد می‌کنیم یک محافظ صفحه مات بردارید تا از آزار لکه هایی که جلوی دید شما را می گیرند جلوگیری کنید.

برنده: محافظ صفحه مات

خرید گلس مات مناسب گوشی‌های هوآوی

خرید گلس شفاف مناسب گوشی‌های هوآوی

5. دوام

اگر برای انتخاب از بین گلس مات و گلس شفاف، به دنبال این هستید که کدام مدل دوام بیشتری دارد، باید بدانید که دوام عامل مهمی نیست. دوام یک گلس به محل نصب، نحوه نصب و درست قرار گرفتن و همچنین به برند و شرکت سازنده آن بستگی دارد. اصولا باید برای خرید گلس به ویژگی‌هایی نظیر مقاومت در برابر خش، برش لیزری، اندازه مناسب و … دقت کنید.

تفاغوت گلس مات در مقابل براق

برنده: هر دو!

خرید گلس مات مناسب گوشی‌های ال جی

خرید گلس شفاف مناسب گوشی‌های ال جی

کدام محافظ صفحه مات بهتر است؟

بهترین محافظ صفحه نمایش مات برای گوشی‌های اندرویدی عبارتند از:

  1. گلس مات ای اف اس مدل Unique Glass مناسب شیائومی Poco X3: برای خرید کلیک کنید
  2. گلس مات ای اف اس مدل Unique Glass مناسب سامسونگ A32 4G / A22 4G / A31 / A20: برای خرید کلیک کنید
  3. گلس مات سوماستل مدل SD Glass مناسب سامسونگ Galaxy S22 Ultra: برای خرید کلیک کنید

بهترین محافظ صفحه نمایش مات برای گوشی‌های آيفون عبارتند از:

  1. محافظ صفحه نمایش مات گلس استار مناسب iPhone 11 Pro: برای خرید کلیک کنید
  2. محافظ صفحه نمایش مات شهر گلس مناسب iPhone 13 / 13 Pro: برای خرید کلیک کنید
  3. محافظ صفحه نمایش سرامیکی مات گلس کام مناسب iPhone 12 Pro Max: برای خرید کلیک کنید

چگونه بفهمیم صفحه نمایش من شفاف است یا مات؟

ساده ترین راه برای تشخیص این است که در صفحه نمایش (خاموش) نگاه کنید. اگر انعکاس خود را مانند یک آینه با روکش تیره ببینید، صفحه نمایش براق است. و اگر رنگی که می بینید سایه ساده است، صفحه نمایش روکش مات دارد.

کدام محافظ صفحه بهتر است؟ مات یا شفاف؟

با توجه به توضیحاتی که داده شد، به نظر شما کدام گلس بهتر و ارزش خرید را دارد؟ اگر نگاهی به 5 تفاوت اصلی بین این دو محصول بیندازیم، می‌بینیم که نتیجه مساوی است! به نظر می رسد که انتخاب محافظ صفحه مات یا شفاف بیشتر به سلیقه و عادات شخصی مربوط می شود. بهتر است بدانید که هردو گلس، محافظت کافی در برابر آسیب را ارائه می دهند.

اگر بیشتر در فضای باز از گوشی خود استفاده می‌کنید، بهتر است به سراغ محافظ صفحه نمایش مات بروید. در مقابل اگر بیشتر در خانه هستید و به کیفیت تصاویر و رنگ‌ها اهمیت زیادی می‌دهید، از گلس شفاف استفاده کنید.

و اگر به دنبال بالاترین کیفیت محافظت در برابر خراش، مقاومت در برابر اثر انگشت و طراحی دقیق هستید، محافظ صفحه نمایش شیشه‌ای Viva Glass را انتخاب کنید. کیفیت این گلس به‌گونه‌ای است که گوشی‌تان از شما تشکر خواهد کرد!

منبع: saharacase

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.