ربات انسان نما شیائومی [CyberOne] که می تواند حرف بزند!

11 آگوست روزی بود که طرفداران شیائومی منتظر آن بودند. مدیران شیائومی طی رویدادی در شهر پکن از جدید محصولات و دستاورد های خود رونمایی کردند. یکی از محبوب ترین دستاوردهایی که در این رویداد معرفی شد، ربات انسان نمای جدید بود. این ربات انسان نما شیائومی که CyberOne نام دارد، دومین رباتی هوشمندی است که توسط این شرکت رونمایی می شود. در ابتدا ویدئویی از معرفی ربات انسان نما شیائومی مشاهده می کنیم. همچنین می توانید بهترین گوشی شیائومی در سال 2022 را مشاهده کنید.

 سال گذشته، شیائومی از ربات چهارپا «CyberDog» رونمایی کرد. امسال با اضافه کردن یک عضو جدید در سری Cyber، شیائومی اولین ربات انسان نما خود را به نام CyberOne معرفی کرد. “CyberOne” یک ربات انسان نما است که می تواند 45 طبقه بندی از احساسات انسانی را به همراه 85 نوع علم محیط زیست با موفقیت شناسایی عالی درک کند. شکی نیست که این یک ربات انسان نما شیائومی با هماهنگی خوب و قابلیت های حرکتی استثنایی است که می تواند پیشرفتی بزرگ در برای تکنولوژی دنیا باشد.

در این رویداد، موسس، رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل گروه شیائومی در بیانیه ای اعلام کرد که تمام قابلیت های هوش مصنوعی و مکانیکی ربات انسان نما شیائومی توسط آزمایشگاه رباتیک شیائومی طراحی شده است و آنها سرمایه گذاری انبوهی را در R&D در حوزه های مختلف از جمله نرم افزار انجام داده اند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که در این رویداد ربات انسان نما شیائومی به روی صحنه آمد و یک شاخه گل را به مدیرعامل شیائومی اهدا کرد و با او چند عکس سلفی نیز انداخت! در ادامه بیشتر با ویژگی های ربات انسان نما شیائومی آشنا می شویم.

ویژگی های مکانیکی CyberOne

قد این ربات انسان نما شیائومی 177 سانتی متر و وزن آن 52 کیلوگرم است و بازوی آن 168 سانتی متر طول دارد. CyberOne مجهز به بازوها و پاهای پیشرفته است. از این رو، می تواند بر روی دو پا راه برود، از تعادل حالت دوپا پشتیبانی کند و به حداکثر گشتاور تا 300 نیوتن متر برسد. ربات انسان نما شیائومی تا 21 درجه آزادی در حرکت دارد و برای هر یک درجه آزادی، سرعت پاسخگویی بسیار بالایی را ارائه می دهد. به عبارتی ربات انسان نما شیائومی می تواند شبیه سازی بسیار نزدیکی به حرکت و راه رفتن انسان داشته باشد.

ربات انسان نما شیائومی

حرکت یک ربات به عملکرد هر موتور مفصلی بستگی دارد که اندازه بزرگی نداشته ولی انرژی جنبشی بیشتری تولید می کند. برای مفصل اندام فوقانی، شیائومی یک موتور با راندمان بالا با وزن تنها 500 گرم با گشتاور خروجی تا 30 نیوتن متر طراحی کرده است. به طور مشابه، موتور مفصل ران قادر به حداکثر گشتاور لحظه ای تا 300 نیوتن متر است. این موتورها به گونه ای توسعه یافته و نصب می شوند که از انعطاف ربات اطمینان حاصل کرده و حرکات را کارآمد می کنند.

الگوریتم کنترل دوپا ربات انسان نما که توسط شیائومی ایجاد شده است، وضعیت راه رفتن ربات انسان نما شیائومی را به صورت طبیعی و پایدار برنامه ریزی می کند. این ربات قادر است تا وزن 1.5 کیلوگرم را با یک دست در خود نگه داشته و آن را حمل کند. از نظر مکانیکی، ربات انسان نما در مقایسه با «CyberDog» که قبلاً اختراع شده بود، پیچیده‌تر است، زیرا به موتورهای قدرتمندتر، درجات آزادی و الگوریتم‌های پیچیده کنترل دوپا نیاز دارد.

ربات انسان نما شیائومی [CyberOne] که می تواند حرف بزند! در سیب تیپ

ویژگی های ساخت ربات انسان نما CyberOne

ربات‌های انسان‌نما می‌توانند فضای سه‌بعدی را تفسیر کنند و افراد، ژست‌ها و عبارات را تشخیص دهند، زیرا مجهز به یک ماژول دید عمقی Mi-Sense است که با یک الگوریتم تعامل هوش مصنوعی ترکیب شده است. این الگوریتم ربات را قادر می سازد تا نه تنها محیط خود را ببیند بلکه آن را پردازش کند. یک موتور تشخیص معنایی محیط MiAI و یک موتور شناسایی احساسات صوتی MiAI برای برقراری ارتباط مجهز شده اند که آن را قادر می سازد 85 نوع صداهای محیطی و 45 طبقه بندی احساسات انسانی را تشخیص دهد. این دو موتور نیز توسط خود شیائومی ساخته شده اند.

ویژگی های ادغام شده در واحدهای پردازش آن، نه تنها می تواند احساساتی مانند شادی و غم را تشخیص دهد، بلکه می تواند حتی در مواقع غمگینی به مالکان آرامش دهد. واحدهای پردازش با یک ماژول OLED منحنی جفت می شوند تا اطلاعات تعاملی در زمان واقعی را نمایش دهند. از دیگر ویژگی های این ربات می توان به توانایی فوق العاده در رشته های مختلف ورزشی اشاره کرد. همچنین شیائومی ادعا می کند که رباتیک انسان نمای آنها، CyberOne، می تواند صحبت کند، شادی را تشخیص دهد و حتی زمانی که فرد ناراحت است، او را آرام کند. قابلیت های فوق العاده ای که جذابیت این ربات را دوچندان می کند.

جمع بندی

CyberOne فرآیند اکتشاف شیائومی برای ایجاد یک اکوسیستم و ارتباط بین مردم و جهان تکنولوژی است و همچنین نمایشی جامع از فناوری هایی مانند ماشین آلات و هوش مصنوعی در این مرحله است. لی جون گفت: ما معتقدیم ربات های هوشمند در آینده وارد زندگی مردم خواهند شد.

این ربات دستاورد بسیار بزرگ برای برند شیائومی است. از همین رو می تواند پیشرفت بسیار خوبی در زمینه تکنولوژی داشته باشد. همانطور که مدیرعامل شیائومی گفت، در آینده ربات ها بیشتر وارد زندگی انسان ها می شوند. بنابراین آشنایی با آن ها می تواند به ما در شناخت هرچه بیشتر آن ها کمک کند. در رویداد شیائومی، محصولات بسیار دیگری نیز معرفی شد. همگی منتظر معرفی گوشی جدید تاشوی شیائومی بودند؛ اما بدون شک سوپرایز این مراسم، ربات انسان نما CyberOne بود. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

منبع techsathi
ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظر
 1. آواتار Araz
  Araz می گوید

  ممنون از تیم سیب تیپ بابت پوشش دادن موضوعات روز تکنولوژی

 2. آواتار نلنلنلنپب
  نلنلنلنپب می گوید

  شیائومی دیگه زده تو کاره تولید همه چی

 3. آواتار یه ناشناس
  یه ناشناس می گوید

  واقعا کاربرد این چیه
  شیائومی هم مارو شناخته

 4. آواتار sهستم
  sهستم می گوید

  یکی از اینا داشته باشی خیلی خوب میشه 🙂

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.