8 نکته برای دکوراسیون اتاق نشیمن که نمی‌دانید!

اتاق نشیمن اصلی‌ترین بخش هر خانه است. فضایی است که افراد بیشتر در آنجا بوده و مهمانان نیز به این بخش از خانه می‌آیند. از این رو لازم است تا دکوراسیون اتاق نشیمن به خوبی و با دقت بالا انجام شود. برای این کار نه تنها باید از لوازم دکوری مناسبی کنید، بلکه باید نکات مهمی را برای چیدمان وسایل نیز درنظر بگیرید. ممکن است این سوال را داشته باشید که چگونه دکوراسیون اتاق نشیمن را زیبا کنیم؟ برای این منظور 8 نکته تخصصی را برای ایجاد فضایی عالی مورد بررسی قرار می دهیم.

برای داشتن یک دکوراسیون اتاق نشیمن عالی، عناصر مختلفی وجود دارند که باید مدنظر داشته باشیم. به عنوان مثال چه سبکی را انتخاب کنیم؟ کدام رنگ مناسب دکوراسیون اتاق نشیمن است؟ چیدمان مبلمان چگونه باشد؟ از کدام لوازم دکوری استفاده کنیم؟ سوالاتی از این سبک بسیار است. اما نگران نباشید. در ادامه قصد داریم به بررسی نحوه طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن پرداخته و به تمام این سوالات و موارد دیگر پاسخ دهیم.

نحوه دکوراسیون اتاق نشیمن

راهنمای دکوراسیون اتاق نشیمن


1. مبلمان مناسبی برای اتاق نشیمن انتخاب کنید

بهترین مدل مبل برای اتاق نشیمن

انتخاب مبلمان مناسب یکی از سخت ترین و البته اصلی‌ترین موارد برای ایجاد یک فضای عالی در دکوراسیون اتاق نشیمن است. معمولا ما زمان زیادی را در اتاق نشیمن می‌گذرانیم، استراحت می‌کنیم، به تماشای تلویزیون می‌پردازیم، با اعضای خانواده گفت و گو می کنیم و احتما در این فضا کار نیز می‌کنیم. بنابراین انتخاب مبلمان مناسب برای این فضای بسیار مهم است.

اگر نمی‌خواهید که تلویزیون خود را روی دیوار نصب کنید، ابتدا باید یک فضای مناسب را برای قرار دادن تلویزیون روی میز مخصوص، در نظر بگیرید. همچنین چیدمان مبلمان نیز باید رو به تلویزیون باشد تا هنگامی که افراد روی آن می‌نشینند، بتوانند به راحتی تلویزیون تماشا کنند.

علاوه بر این مبلمان شما باید چندین کارکرد را داشته باشند. همانطور که گفتیم اتاق نشیمن محلی برای استراحت، گفت و گو و حتی کار است. از این رو مبلی که انتخاب می‌کنید باید به اندازه کافی نرم و راحت باشد تا بتوانید به راحتی تمامی این‌ کارها را انجام دهید.

این موضوع را هم درنظر داشته باشید که مبلمان شما باید به راحتی قابل جابه‌جا شدن باشند. چراکه بهتر است برای ایجاد تنوع هر چند وقت یکبار، دکوراسیون اتاق نشیمن را عوض کنید. از همین رو بهتر است به جای خرید یک مبل بزرگ و سنگین، از مبل یا صندلی هایی استفاده کنید که نه تنها در اتاق نشیمن، بلکه به راحتی قابل جابه‌جایی به اتاق های دیگر نیز مي باشند.

چگونه مبل را در اتاق نشیمن بچینیم

پس از انتخاب نوع مبلمان، باید به سراغ سبک و مدل آن بروید. برای این کار می‌توانید مواردی نظیر اندازه، شکل و بودجه را مدنظر قرار دهید. البته بهتر است به سراغ مدلی بروید که با سایر بخش های اتاق نشیمن، همخوانی داشته باشد. انتخاب بر اساس رنگ، یک راه ساده برای انجام این کار است. مثلا اگر از رنگ روشن برای دیوارهای اتاق نشیمن استفاده می‌کنید، بهتر است مبلمان شما نیز به همین صورت و سبک انتخاب شوند.

علاوه بر این می‌توانید بر اساس شکل هم مبلمان خود را انتخاب کنید. مثلا ممکن است مبلی با طراحی منحنی که با شکل میز ناهارخوری شما مطابقت دارد، انتخاب کنید. در هر دو صورت انتخاب شما به‌گونه‌ای باید باشد که همخوانی مناسبی با سایر وسایل و لوازم دکوری اتاق نشیمن داشته باشد.


2. در مورد بهترین چیدمان اتاق نشیمن تصمیم بگیرید

بهترین چیدمان وسایل برای اتاق نشیمن

بهترین چیدمان برای دکوراسیون اتاق نشیمن، چیدمان مناسبی است که با زندگی شما مطابقت داشته باشد. چه می خواهید فضایی برای سرگرمی داشته باشید، یا یک اتاق آرام و ایزوله برای خلوت و استراحت در آن، یا یک فضای چند منظوره که بتواند با هر موقعیتی که نیاز دارید، سازگار شود.

تعجب خواهید کرد که اگر بدانید می‌توان دکوراسیون اتاق نشیمن خود را به روش های مختلف تنظیم کنید. موارد بیشتری فراتر از قرار دادن تمام مبلمان به دیوارها و زاویه دادن آنها به سمت تلویزیون وجود دارد. در واقع، این یک چیدمان اشتباه است که ما می گوییم از آن اجتناب کنید، در عوض سعی کنید مبلمان خود را شناور کرده و آنها را از دیوارها دور کنید تا فضایی در اطراف بیرون اتاق ایجاد شود.

اصول چیدمان اتاق نشیمن

همچنین بهتر است پیش از خرید لوازم دکوری و سایر ملزومات اتاق نشیمن، نقطه کانونی اتاق را پیدا کرده و تصمیم بگیرید که می‌خواهید چه چیزی در آن‌جا قرار بگیرد. زیرا این کار تصمیم‌گیری سایر طرح‌بندی‌ها را کمی آسان‌تر می‌کند. آیا می‌خواهید تلویزیون در کانون توجه قرار بگیرد یا یک اثر هنری زیبا در این بخش قرار بگیرد؟ نظرتان درباره قرار گرفتن شومینه یا طاقچه در این بخش چیست؟

پس از آنکه تصمیم گرفتید در نقطه کانونی اتاق نشیمن چه چیزی قرار بگیرد، می‌توانید به راحتی محل دقیق مبلمان و سایر وسایل را تعیین کنید. در این حالت می‌توانید ظاهری متعادل و رسمی با مبلمان خود در هر دو طرف نقطه کانونی اتاق نشیمن داشته باشید. یا می توانید با قرار دادن مبلمان به طور تصادفی در اطراف آن، احساس آرامش بیشتری را در این فضا داشته باشید.


3. مطمئن شوید که فضای کافی دارید

فضای کافی برای قرار دادن مبل در اتاق نشیمن

برای جلوگیری از بهم ریختگی و شلوغ شدن اتاق نشمین، باید به خوبی از فضاها استفاده کنید. به عبارتی بهتر برای صرفه جویی در فضا و کاهش مبلمان غیر ضروری، محصولاتی را انتخاب کنید که تا حدالامکان با فضای اتاق نشیمن شما تطبیق پذیر باشند. مثلا استفاده از میز تلویزیون با کشو و یا کمدهایی با قفسه‌های فراوان می‌تواند انتخاب مناسبی در جهت صرفه جویی در فضا باشد.

علاوه بر این باید فضا و دکوراسیون اتاق نشمین را به دو بخش آشکار و پنهان تقسیم کنید. در بخش آشکار باید از لوازم و تزئینات جذاب مانند گل و گلدان، ظروف دکوری و سایر دکوریجات جذاب استفاده کنید. همچنین می‌توانید وسایل غیر ضروری که باعث شلوغ‌تر شدن فضای اتاق نشمین می‌شود را از دید افراد پنهان کنید.


4. سبک های مختلف را آزمایش کنید

اجرای سبک های متفاوت در اتاق نشیمن

تا کنون شما توانسته‌اید مبلمان مورد نیاز خود را انتخاب کنید، چیدمان مناسبی را با توجه به نقطه کانونی درنظر بگیرید و از فضاهای خالی به بهترین نحو استفاده کنید. اکنون زمان انتخاب وسایل سرگرم کننده است. چه سبک هایی را می خواهید وارد دکوراسیون اتاق نشیمن خود کنید؟ دوست دارید از انواع تابلوها برای دکوراسیون اتاق نشیمن استفاده کنید یا مدل های مختلف مجسمه و تندیس را در این فضا قرار دهید. انتخاب این موارد تماما به نظر و سلیقه شما بستگی دارد. اما بهتر است بر اساس سایر وسایلی که در اتاق نشیمن وجود دارد، سبک مناسبی را انتخاب کنید

ممکن است با دیدن سبک های مختلف وسوسه شوید و یک سبک را برای دکوراسیون اتاق نشیمن درنظر گرفته و به آن پایبند باشید. اما پیشنهاد ما این است که اگر برای اولین بار می‌خواهید یک اتاق نشیمن را تزئین کنید، می‌توانید از ترکیب و تطبیق انواع سبک ها و مدل‌های برای این فضا استفاده کنید. این کار باعث می‌شود فضایی را ایجاد کنید که منحصر به فرد است.

مطالب مرتبط

سبک خوب اتاق نشیمن

با این حال قوانین کمی در مورد دکوراسیون اتاق نشیمن وجود دارد، اما همانطور که گفتیم، از دکوراسیونی که مناسب با سبک شما نیست، اجتناب کنید. برای مثال پر کردن خانه های مدرن با استفاده از لوازم سنتی و کلاسیک کمی عجیب به نظر می‌رسد.


5. رنگ بندی مناسبی را انتخاب کنید

بهترین رنگ برای دیوار اتاق نشیمن

در مرحله بعد، نوبت به انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون اتاق نشیمن است. بهترین مکان برای شروع این است که به اندازه اتاق نشیمن خود و همچنین ارتفاع سقف ها نگاه کنید. به عنوان یک قاعده کلی در فضاهای کوچکتر، بهتر است از یک پالت رنگ روشن استفاده کنید تا اتاق روشن تر شود. اگرچه می‌توانید از راه دیگری وارد عمل شوید. شما می‌توانید رنگ تیره را انتخاب کنید و آرامش را در آغوش بگیرید.

اگر فضای بزرگتری را برای رنگ آمیزی در اختیار دارید، می‌توانید در انتخاب رنگ جسورتر عمل کنید. به عبارتی بهتر می‌توانید از ترکیب رنگ ها بهره‌مند شوید. به‌گونه‌ای که یک دیوار را رنگ روشن و دیوار دیگر را رنگ تیره بزنید. پیشنهاد می‌کنیم این مدل را آزمایش کنید.

علاوه بر این باید نور طبیعی اتاق نشیمن خود را نیز انتخاب کنید. اتاق های نشیمن رو به شمال و شرق، معمولا نور طبیعی کمتری دریافت می‌کنند. در این شرایط باید با رنگ های گرم تر مانند رنگ های خنثی ملایم،‌ سفالی و رنگ های صورتی تعادل برقرار کنید. در مقابل اتاق هایی که رو به جنوب و غرب قرار دارند، نور خورشید زیادی دریافت می‌کنند. این اتاق ها برای اکثر رنگ ها مناسب‌اند. اما می‌توانید با انتخاب رنگ های سردتر، نور طبیعی اتاق را افزایش دهید.

اتاق نشیمن باکیفیت با رنگ زیبا

هلن شاو، یکی از طراحان دکوراسیون داخلی در این باره می‌گویید، رنگی که برای دکوراسیون اتاق نشیمن انتخاب می‌کنید، مهم است که با حال و هوای یا فضای داخلی خانه شما مطابقت داشته باشد. در اینصورت می‌توانید به دور از هرگونه اصول و قاعده و قانون،‌ رنگ دلخواه خود را برای اتاق نشیمن انتخاب کنید.

همچنین وی افزود: در طول سال های گذشته شاهد بودیم که صاحبان خانه، رنگ‌های تیره را در اتاق نشیمن خود انتخاب می‌کردند تا فضا و شخصیت را به اتاق اضافه کنند. اما از ابتدای امسال، رویه به طور کلی تغییر کرد. به عبارتی بهتر افراد بر اساس فصل، علاقه شخصی و سایر موارد رنگ مناسب را انتخاب می‌کنند. رنگ سبز یکی از محبوب‌ترین رنگ ها در میان افراد است که بسیار در دسترس و زنده است. اما بهترین روش برای انتخاب رنگ مناسب این است که چندین رنگ را روی یک دیوار آزمایش کنید تا ببینید بهترین مدل کدام است.


6. نور اتاق نشیمن را افزایش کنید

نور و روشنایی در اتاق نشیمن

شاید ندانید که نور نقش کلیدی در دکوراسیون اتاق نشیمن شما ایفا می کند، اما این چیزی است که باعث روشن‌تر شدن فضا می‌شود. در مورد آن فکر کنید، احتمالاً عصرها بیشترین زمان را در اتاق نشیمن خود می‌گذرانید، بنابراین بهتر است روشنایی مناسبی را انتخاب کنید.

اتاق‌ نشیمن، بیش از هر فضای دیگری در خانه، مکانی است که حس آشنایی و آرامش را در آن القاء می‌کند. که همه این‌ها می‌توانند با نحوه استفاده از نور تقویت شوند. یک اتاق کاملاً روشن به سه نوع نور مختلف نیاز دارد، که هر یک معمولاً در ساعات مختلف روز و به دلایل مختلف استفاده می شوند. به این فکر کنید که در هر قسمت از اتاق چه کاری انجام می دهید و آن قسمت را متناسب با آن روشن کنید.

طراحی اتاق نشیمن با نور بالا

“به جای نورهای بالای سر قوی، سعی کنید از لامپ های محلی بیشتر برای برجسته کردن قسمت خاصی از اتاق استفاده کنید. چراغ‌های دیواری گزینه‌ای عالی در اتاق نشیمن هستند، زیرا حرفه‌ای، زیبا و با فضا بسیار کارآمد هستند. هرچه منابع نور بیشتری داشته باشید، نشاط بیشتری می توانید ایجاد کنید. همچنین خوشه بندی چند لامپ کوچک یک راه عالی برای تأثیرگذاری بر یک طاقچه یا شومینه است.


7. فرش مناسب برای اتاق نشیمن انتخاب کنید

فرش زیبا برای اتاق نشیمن

هیچ اتاق نشیمن بدون فرش کامل نمی شود. فرش ها یکی از اصلی ترین عناصر هر اتاق هستند و نه تنها زیبایی و جذابیت اتاق را افزایش می دهند، بلکه نرمی و لطافت خاصی را به زیر پای شما می‌آورند. استفاده از فرش های رنگی با طرح و نقش های مختلف، باعث بزرگتر نشان دادن اتاق شما شود. طبق بررسی های صورت گرفته هرچه فرش بزرگتر باشد، گزینه ایده‌آل تری خواهد بود. یک فرش بزرگ حداکثر راحتی را در زیر پا ایجاد می کند و در عین حال به کف گرما و لطافت می بخشد.

درنظر داشته باشید که حتما فرش را در جلوی مبلمان قرار دهید. همچنین برای جلوگیری از شلوغی فضای اتاق، فاصله کافی را برای فرش نسبت به دیوار ایجاد کنید. همچنین قسمت های طرحدار فرش را طوری قرار دهید که در معرض دید باشند.

طراحی اتاق نشیمن با فرش زیبا

فرش علاوه بر کمک به جریان و چیدمان اتاق نشیمن ، یک راه بسیار ساده برای ایجاد رنگ و طرح در این فضا است. اگر کمی رنگ هراس هستید، می‌توانید به همان اندازه به بافت فرشی که انتخاب می‌کنید، علاقه‌مند باشید. یک فرش رنگارنگ و طرح‌دار تأثیر زیادی به مبلمان و دیوارهای خنثی می‌دهد و در پنهان کردن اشتباهات چیدمان به خوبی عمل می‌کند. اما طراحی جسورانه برای همه مناسب نیست. یک فرش خنثی با بافت ظریف حس آرامش بخشی به طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن می دهد.


8. پنجره را فراموش نکنید

طراحی پنجره در اتاق نشیمن

پنجره ها نه تنها کاربرد های مناسبی برای یک خانه دارند، بلکه بخش بسیار مهمی از دکوراسیون اتاق نشیمن شما هستند. آنها می توانند الگو، رنگ و بافت و همچنین حریم خصوصی، کنترل نور و گرما را اضافه کنند  آنچه انتخاب می کنید به سبک کلی که می خواهید ایجاد کنید و بودجه شما بستگی دارد. اما، اگر می‌خواهید به اتاق نشیمن حس لوکسی اضافه کنید، کرکره‌ها یا پرده‌های رومی با لایه‌های پرده‌های سبک‌تر و نیمه شفاف انتخاب خوبی هستند. شما هم حریم خصوصی و هم کنترل نور را با پرده ها دریافت می کنید، اما پرده ها نیز به اطراف پنجره ها نرمی می بخشند.


جمع بندی

همانطور که در ابتدای این مقاله گفتیم، اتاق نشیمن، منطقه اصلی خانه شما محسوب می‌شود. بسیاری از فعالیت ها و اقدامات در این ناحیه صورت می‌گیرد. بنابراین لازم است تا به خوبی تزئین شده و دکوراسیون آن به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد. در این مطلب به بررسی 8 نکته مهم و تخصصی برای طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن پرداختیم. مواردی که رعایت آن ها به ایجاد یک فضای شاد و مناسب کمک زیادی می‌کند.

همچنین استفاده از لوازم دکوری منزل را فراموش نکنید که تاثیر بسزایی در بهتر شدن اتاق نشیمن خواهند داشت. برای خرید لوازم دکوری، می‌توانید از فروشگاه آنلاین لوازم دکوری دی دکور  اقدام به خرید کنید. در این مجموعه جدیدترین لوازم تزئینی روز دنیا با کیفیت بسیار عالی وجود دارد و می‌توانید بر اساس نظر و سلیقه خود بهترین مدل را انتخاب کنید. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

منبع realhomes
نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 نظر
 1. آواتار جیمبو
  جیمبو می گوید

  جالب بود

 2. آواتار مرینت ⁦
  مرینت ⁦ می گوید

  یک نکته رو یادت رفت بگی: برای همه این کارها باید پول خوبی داشته باشی

 3. آواتار ایران
  ایران می گوید

  نور خیلی مهمه

 4. آواتار روزا
  روزا می گوید

  چهارتا مبل و وسیله رو کنارهم قرار دادن که دیگه دکوراسیون نمی خواد، دکوراسیون برای خونه هایی با متراژ بالائه

 5. آواتار i m z
  i m z می گوید

  واقعا رنگ بندی توی طراحی دکوراسیون خیلی تاثیر داره

 6. آواتار سبنا
  سبنا می گوید

  پنجره باید از قبل باشه دیگه، ما چظوری فراموش نکنیم!