iPadOS 15 نسل جدید سیستم عامل اپل برای iPad

شرکت اپل در ژوئن 2021 آخرین نسخه از سیستم عامل iPadOS خود را با نام iPadOS 15 معرفی کرده که قرار است در پاییز امسال منتشر شود. در iPadOS 15 ویژگی جدیدی وجود دارد. طراحی صفحه اصلی جدید با ابزارک های یکپارچه و برنامه کتابخانه، یادداشت برداری سریع در سطح سیستم با Quick Note، ویژگی های جدید برای تماس های FaceTime، تجربه دوباره طراحی Safari، ابزارهای جدید برای کاهش حواس پرتی و موارد دیگر در نسخه جدید سیستم عامل اپل برای iPad منتشر می شود. در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی ویژگی های جدیدی که در iPadOS 15 قرار دارد، بپردازیم.

iPadOS 15

معرفی iPadOS 15


بررسی اجمالی iPadOS 15

در iPadOS 15 کاربران می توانند ابزارک ها را در میان برنامه ها در صفحه اصلی iPad قرار دهند و گزینه ویجت جدید و بزرگتری وجود دارد. اپل همچنین برای سازماندهی بی دردسر برنامه ها که مستقیماً قابل دسترسی است، App Library را به iPad می آورد.

Quick Note یک ویژگی جدید iPad است که راهی سریع و آسان برای یادداشت برداری در هر نقطه از سیستم را ارائه می دهد. کاربران می توانند برای یادداشت برداری و افزودن پیوندها، یادداشت سریع را در هر جایی بیاورند و راهی آسان برای بازگشت به همان چیزی که در آن مشاهده می کردند ، ارائه دهند. در برنامه یادداشت ها، برچسب های جدید، مرورگر و پوشه های هوشمند مبتنی بر برچسب وجود دارد.

تمرکز ویژگی جدیدی است که می تواند اعلان ها و برنامه ها را براساس آنچه کاربر می خواهد در یک زمان خاص روی آن تمرکز کند، فیلتر کند. وقتی فوکوس کاربر اعلان های ورودی را مسدود می کند، وضعیت او در Messages برای دیگران نمایش داده می شود. iPadOS یک فوکوس را برای موقعیت های مختلف مانند ساعت کار یا پیچیدن برای تختخواب با استفاده از هوش روی دستگاه پیشنهاد می کند، اما کاربران همچنین می توانند یک فوکوس سفارشی ایجاد کنند. وقتی فوکوس روی یک دستگاه Apple تنظیم می شود ، به طور خودکار برای سایر دستگاه های Apple اعمال می شود.

iPadOS 15

Live Text ویژگی جدیدی است که با استفاده از هوشمندی دستگاه می تواند متن را در عکسی شناسایی کند که کاربران می توانند آن را جستجو، برجسته و کپی کنند. Spotlight می تواند عکس ها را براساس مکان، افراد، صحنه ها، اشیا و متن جستجو کند. Spotlight جستجوی تصاویر وب و نتایج غنی تر را برای بازیگران، نوازندگان، نمایش های تلویزیونی و فیلم ها ارائه می دهد. نتایج پیشرفته برای مخاطبین، مکالمات اخیر، عکس های به اشتراک گذاشته شده و موقعیت مکانی را نشان می دهد اگر از طریق Find My به اشتراک گذاشته شود.

اکنون می توان از iPad برای ساخت برنامه های iPhone و iPad با استفاده از Swift Playgrounds و ارسال مستقیم آنها به App Store استفاده کرد. هنگام ساخت برنامه ها، بلافاصله کد در یک پیش نمایش زنده منعکس می شود و کاربران می توانند برنامه های ایجاد شده را به صورت تمام صفحه برای آزمایش آنها اجرا کنند. قالب جدید پروژه مبتنی بر بسته های Swift را می توان در Swift Playgrounds برای iPad و همچنین در Xcode در Mac باز و ویرایش کرد.

iPadOS 15 انزوای صوتی و Spatial Audio را به تماس های FaceTime می آورد تا صدا به گونه ای باشد که گویی از جایی که فرد روی صفحه قرار دارد می آید. FaceTime همچنین از حالت عمودی پشتیبانی می کند و نمای جدیدی از شبکه را برای دیدن چهره های بیشتر به طور همزمان ارائه می دهد. SharePlay ویژگی جدیدی است که به کاربران امکان می دهد در هنگام مکالمه FaceTime رسانه ها را به صورت همگام با یکدیگر به اشتراک بگذارند. همچنین کاربران می توانند پیوندهای قابل اشتراک برای تماس برنامه ریزی شده FaceTime را ایجاد کنند که می تواند در دستگاه های Android و Windows نیز باز شود.

Safari از طرح نوار برگه جدیدی بهره می برد که رنگ صفحات وب را به خود اختصاص داده و برگه ها، نوار ابزار و قسمت جستجو را با یک طراحی فشرده ترکیب می کند. همچنین گروه های زبانه ای برای مدیریت راحت تر برگه ها در دستگاه ها و برنامه های افزودنی وب برای اولین بار وجود دارد.

iPadOS 15

iPadOS 15 برنامه Translate را با ویژگی های جدیدی که هنگام مکالمه شخصی به صورت خودکار تشخیص می دهد و گفتگوی وی را به صورت خودکار ترجمه می کند، گزینه ای برای نمایش چهره به چهره و ترجمه متن در سطح سیستم، از جمله برای متن دست نویس را به iPad می آورد.

ده ها تغییر و اصلاح وجود دارد ، مانند کنترل جهانی برای استفاده یکپارچه از یک ماوس و صفحه کلید در سراسر iPad و Mac و کشیدن و رها کردن پرونده ها، ویژگی های برنامه Maps از جمله نمای کره زمین و یک تجربه جدید 3D در شهرها ، همه ویژگی های جدید Memories در برنامه عکس ها، یک ویژگی Shared with You در کل سیستم برای برجسته کردن مطالبی که در مکالمات Messages به اشتراک گذاشته شده است، یک ردیف جدید برای همه شما در برنامه TV برای سرگرمی برای کل خانواده و موارد دیگر که در iPadOS 15 قابل مشاهده خواهد بود.

iPadOS 15 با iPad mini 4 و بالاتر، iPad Air 2 به بعد، iPad 5 نسل به بعد و همه مدل های iPad Pro سازگار است و پاییز امسال منتشر می شود.

آموزش دانلود و نصب iPadOS 15

iPadOS 15 در حال حاضر فقط به عنوان نسخه بتا پیش نمایش در دسترس است. برای دانلود آن می توانید نمایه iPadOS 15 beta را از Apple Developer Center بارگیری کنند و پس از نصب نمایه، به روزرسانی های بتا در دسترس خواهد بود. ترجیح داده شود که iPadOS 15 را روی دستگاه ثانویه نصب کنید زیرا این نرم افزار زودرس است و ممکن است دارای اشکالاتی باشد.

iPadOS 15

در طول دوره آزمایش iPadOS 15، که چندین ماه به طول خواهد انجامید، اپل قبل از انتشار، ویژگی های جدید سیستم عامل را اصلاح کرده و اشکالات را برطرف می کند. کاربران همچنین می توانند از این دوره آزمایش بتا برای پشتیبانی از سیستم عامل جدید و ایجاد ویژگی های جدید iPadOS 15 در برنامه های خود استفاده کنند. یک نسخه بتا عمومی در ماه ژوئیه در apple برای آزمایش در دسترس کاربران iPadOS قرار می گیرد.

iPadOS 15 از پاییز برای همه کاربران با دستگاه های سازگار به این نسخه منتشر می شود. جایی که کاربران می توانند آن را در بخش Software Update برنامه تنظیمات روی دستگاه خود مشاهده کنند.

طراحی صفحه اصلی در iPadOS 15

ابزارک ها

در iPadOS 15 می توان ابزارک ها را مستقیماً روی صفحه اصلی قرار داد و آنها در iPad در جای خود باقی می مانند. هنگامی که برای اولین بار به iPadOS 15 ارتقا می یابید، یک طرح پیش فرض جدید با ابزارک های برنامه هایی که بیشتر از همه در Smart Stacks استفاده می کنید، وجود دارد. ابزارک های پیشنهادی برای برنامه هایی که از قبل استفاده می کنید براساس فعالیت قبلی شما می توانند به صورت خودکار در Smart Stack شما در زمان مناسب ظاهر شوند. علاوه بر این، به راحتی می توانید ابزارهای موجود در Smart Stacks خود را مستقیماً از صفحه اصلی با کنترل های جدید مرتب کنید.

iPadOS 15

برنامه کتابخانه

iPadOS 15 برای اولین بار برنامه کتابخانه را به iPad می آورد. برنامه کتابخانه به طور خودکار برنامه ها را در دسته های مفیدی مانند بهره وری و بازی ها و همچنین دسته های هوشمند مانند پیشنهادها سازماندهی می کند تا یک نمایش ساده و آسان برای پیمایش از همه برنامه های iPad شما فراهم کند. برنامه های جدید بارگیری شده از فروشگاه App به طور خودکار وارد کتابخانه برنامه می شوند.

صفحه نمایش اصلی

کاربران می توانند صفحه نمایش اصلی را به راحتی مرتب کرده و همچنین صفحات را برای ساده سازی صفحه اصلی مخفی کنند. برای تمرکز بیشتر روی صفحه اصلی، کاربران می توانند برخی از صفحات را به صورت مشروط و غیر کامل نشان دهند.

نور افکن (Spotlight)

Spotlight می تواند برای جستجوی عکس ها براساس مکان، افراد، صحنه ها یا اشیا از هوش استفاده کند و با استفاده از ویژگی جدید Spotlight می تواند متن و دست خط را در عکس ها پیدا کند.

Spotlight همچنین از جستجوی تصاویر وب و نتایج قابل توجهی برای بازیگران، نوازندگان، نمایش های تلویزیونی و فیلم ها پشتیبانی می کند. نتایج پیشرفته برای کارت های تماس، مکالمات اخیر، عکس های به اشتراک گذاشته شده و موقعیت مکانی را نشان می دهد اگر از طریق Find My به اشتراک گذاشته می شود.

همچنین دسترسی به Spotlight از Lock Screen و نصب سریع برنامه ها از App Store بدون ترک Spotlight امکان پذیر است. برای مشاغل پشتیبانی کننده برنامه های کلیپ، یک دکمه اقدام در نتایج Maps در Spotlight وجود دارد.

تمرکز (Focus)

iPadOS 15 ابزاری جدید برای کمک به کاربران در کاهش حواس پرتی به نام تمرکز دارد. Focus می تواند اعلان ها و صفحه اصلی را بر اساس آنچه کاربر می خواهد در یک زمان خاص تمرکز کند فیلتر کند، در حالی که همچنان امکان اعلان های فوری را دارد. وقتی Focus کاربر در حال حاضر اعلان های ورودی را مسدود می کند، وضعیت او به طور خودکار در پیام ها برای افراد دیگر نمایش داده می شود و نشان می دهد که کاربر فعلاً در دسترس نیست مگر اینکه فوری باشد.

iPadOS 15

اعلان ها دوباره طراحی می شوند

iPadOS 15 اعلان هایی را که کاملاً دوباره طراحی شده اند، معرفی می کند. اکنون اعلان ها عکس های مخاطب برای افراد و آیکون های بزرگتر برای برنامه ها را نشان می دهد تا شناسایی آنها آسان تر شود.

خلاصه ای از اعلان شخصی سازی شده کاملا جدید وجود دارد که اعلان های غیر فوری را با هم جمع می کند تا در زمان مناسب تری مانند صبح یا عصر تحویل داده شود. اعلان ها در خلاصه با توجه به اولویت با استفاده از هوش درون دستگاهی که تعاملات کاربر با برنامه ها را تجزیه و تحلیل می کند، مرتب می شوند و مهمترین اعلان ها به بالاترین سطح می رسند. پیام های فوری و اعلان های حساس به زمان بلافاصله تحویل داده می شوند.

اکنون گزینه بی صدا کردن اعلان های هر برنامه یا موضوع پیام رسانی به طور موقت وجود دارد و iPadOS 15 پیشنهاد می کند اگر موضوعی به طور غیرمعمول فعال باشد، آن را قطع کنید.

کنترل جهانی (Universal Control)

Universal Control یک ویژگی جدید iPad است که به کاربران امکان می دهد از یک صفحه کلید ، ماوس یا صفحه لمسی در سراسر iPad و Mac استفاده کنند. هنگامی که از Mac به iPad خود منتقل می شوید ، نشانگر ماوس یا پد لمسی شما از یک پیکان به یک نقطه گرد تبدیل می شود و به طور خودکار شکل را به بهترین شکل مناسب دستگاه تغییر می دهد.

بدون نیاز به راه اندازی، کاربران به سادگی نشانگر خود را از یک دستگاه به سمت دستگاه دیگر فشار می دهند تا زمانی که دستگاه روی دستگاه دوم قرار گیرد. سپس می توانید مکان نما خود را به صورت یکپارچه بین این دو حرکت دهید. همچنین گزینه ای برای تنظیم Universal Control وجود دارد که به طور مداوم در System Preferences کار می کند و از هر بار نیاز به اتصال دو دستگاه جلوگیری می کند.

کنترل جهانی به کاربران امکان می دهد تا محتوا را بین دستگاه ها کشیده و رها کنند و با حداکثر سه دستگاه کار می کند. سازگار با MacBook Pro (2016 به بعد) ، MacBook (2016 به بعد) ، MacBook Air (2018 به بعد) ، iMac (2017 به بعد) ، iMac (5K Retina 27 اینچی ، اواخر 2015) ، iMac Pro ، Mac mini (2018 و بعد از آن) ، و Mac Pro (2019) ؛ و iPad Pro ، iPad Air (نسل 3 به بعد) ، iPad (نسل 6 به بعد) و iPad mini (نسل 5 به بعد).

زمین های بازی Swift

Swift Playgrounds اکنون به کاربران امکان ساخت برنامه های iPhone و iPad را با SwiftUI می دهد. هنگام ساخت برنامه ها ، کد بلافاصله در پیش نمایش زنده منعکس می شود و کاربران می توانند برنامه های خود را به صورت تمام صفحه اجرا کنند تا آزمایش شوند. کاربران حتی می توانند برنامه های ساخته شده در Swift Playgrounds را مستقیماً به فروشگاه App ارسال کنند.

iPadOS 15

Swift Playgrounds از قالب جدید پروژه باز مبتنی بر بسته های Swift استفاده می کند که همچنین می تواند در Xcode در Mac باز و ویرایش شود و به کاربران این امکان را می دهد تا برنامه هایی را در سراسر iPad و Mac توسعه دهند.

iPadOS 15

یادداشت

یادداشت سریع

Quick Note ویژگی جدیدی است که از هر نقطه از سیستم قابل دسترسی است و به کاربران امکان می دهد تا سریع اطلاعات را یادداشت کنند. کاربران می توانند با کشیدن انگشت یا Apple Pencil از گوشه صفحه ، مرکز کنترل یا میانبر صفحه کلید ، یادداشت سریع را بیاورند.

iPadOS 15

اندازه یا موقعیت Quick Note قابل تنظیم است و می توان آن را در کنار صفحه پنهان کرد. یادداشت سریع از پیوندهای یک برنامه برای ایجاد زمینه پشتیبانی می کند و در صورت استفاده دوباره از برنامه،می توانید Quick Note را اضافه کنید تا آنچه را قبلاً یادداشت کرده اید به شما یادآوری کند. Quick Note همچنین با برجسته سازی متن یا تصاویر در Safari و افزودن مستقیم آنها به یادداشت شما، می تواند وب سایت هایی را که بازدید کرده اید ردیابی کند.

برچسب ها (Tags)

برنامه Notes در iPadOS 15 برچسب های ایجاد شده توسط کاربر را برای راحت کردن مرتب سازی و طبقه بندی یادداشت ها به روش های جدید ارائه می دهد. یک مرورگر برچسب برای ضربه زدن روی ترکیب برگه ها و مشاهده سریع یادداشت های دارای برچسب و پوشه های سفارشی جدید وجود دارد که یادداشت ها را بر اساس برچسب ها به طور خودکار جمع آوری می کند.

بهبود یادداشت های مشترک

برای یادداشت های به اشتراک گذاشته شده، می توان به سایر کاربران اشاره کرد تا از به روزرسانی ها به یکدیگر اطلاع داده شوند، و یک نمای فعالیت کاملاً جدید برای دیدن تاریخچه ویرایش اخیر وجود دارد.

تصاویر در یادداشت های دست نویس

اکنون کاربران می توانند دست نوشته ها و تصاویر را در یادداشت های دست نویس ترکیب کنند. تصاویر را می توان به قسمت نقاشی کشید، سپس آنها را قرار داد ، تغییر اندازه داد یا مستقیماً روی آنها ترسیم کرد.

یادآوری ها

یادآوری ها اکنون دارای برچسب هایی برای کمک به سازمان ها هستند و جستجو و فیلتر کردن یادآوری ها بر اساس برچسب ها امکان پذیر است. یک مرورگر برچسب جدید برای ضربه زدن روی ترکیب برگه ها و مشاهده سریع یادآوریهای برچسب خورده وجود دارد. همچنین لیست های هوشمند سفارشی جدیدی وجود دارد که به صورت خودکار یادآورها را بر اساس برچسب ها جمع می کند.

iPadOS 15 همچنین گزینه های دسترسی سریع را برای حذف آسان یادآوری های کامل، بهبود پشتیبانی از زبان طبیعی و گسترش ویژگی های پیشنهادی مانند برچسب ها، پرچم ها، اولویت و موارد دیگر به ارمغان می آورد.

زمان رویارویی (Face Time)

FaceTime اکنون از حالت پرتره برای تماس های ویدئویی در دستگاه های دارای تراشه A12 Bionic یا بالاتر استفاده می کند، بنابراین کاربران می توانند پس زمینه خود را محو کرده و خود را در کانون توجه قرار دهند و هشدارها را بی صدا کنند، بنابراین هنگام مکالمه با وضوح بیشتر روشن می شود. همچنین یک نمایش شبکه جدید برای تماس های گروهی FaceTime وجود دارد که به شرکت کنندگان امکان می دهد چهره های بیشتری را به طور همزمان ببینند و یک کنترل بزرگنمایی نوری برای دوربین پشتی نیز دارد.

iPadOS 15

SharePlay

SharePlay ویژگی جدیدی است که به کاربران امکان می دهد در طول تماس های FaceTime از جمله رسانه هایی مانند آهنگ های Apple Music ، نمایش های تلویزیونی یا فیلم ها ، تجربیات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. رسانه برای همه شرکت کنندگان به صورت همگام پخش می شود و کنترل های پخش به اشتراک گذاشته شده وجود دارد ، بنابراین هر کسی در یک جلسه SharePlay می تواند محتوا را پخش ، مکث کند ، یا از آن بگذرد و همچنین به صف مشترک اضافه کند. SharePlay همچنین به کاربران امکان می دهد صفحه نمایش خود را برای مشاهده برنامه ها با هم در تماس های FaceTime به اشتراک بگذارند.

iPadOS 15

SharePlay به iPhone ، iPad ، Mac و Apple TV گسترش یافته است ، بنابراین کاربران می توانند هنگام اتصال از طریق FaceTime ، نمایش ها یا فیلم ها را روی صفحه بزرگتر تماشا کنند. کنترل میزان صدا بصورت پویا و خودکار صدا را تنظیم می کند تا بتوانید دوستان خود را بشنوید حتی وقتی محتوای مشترک با صدای بلند پخش می شود. SharePlay همچنین دارای کنترلهای پیام درون برنامه ای است.

پیوندهای FaceTime

اکنون کاربران می توانند پیوندی به تماس FaceTime ایجاد کرده و آن را از طریق Messages ، Calendar ، Mail و برنامه های شخص ثالث به اشتراک بگذارند. پیوندهای FaceTime می توانند برای استفاده از برنامه FaceTime در دستگاه های Apple باز شوند ، اما همچنین می توانند از طریق یک مرورگر وب باز شوند و برای اولین بار FaceTime را به Android و Windows بیاورند. تماس های FaceTime در وب برای تضمین حفظ حریم خصوصی رمزگذاری شده پایان به انتها هستند.

سافاری (Safari)

iPadOS 15 طرحی کاملاً جدید را به سافاری وارد کرده است. یک نوار برگه جدید و ساده وجود دارد که فضای کمتری را اشغال می کند و متناسب با رنگ های هر وب سایت تنظیم می شود و یک قسمت جستجوی هوشمند یکپارچه است که گسترش می یابد تا آدرس کامل یک صفحه مشخص شود. ویژگی های Safari مانند اشتراک گذاری ، گزارش حریم خصوصی ، ترجمه و Reader در فهرست فعال قرار دارند.

iPadOS 15

برگه ها با شکل گردتر و مشخص تر از نو طراحی شده اند و با افزودن بیشتر ، از نظر اندازه سازگار می شوند. Tab Groups راهی جدید برای ذخیره برگه ها در پوشه ای است که در iPhone ، iPad و Mac همگام سازی می شود.

کاربران می توانند به راحتی یک صفحه وب را برای تازه کردن آن پایین بکشند و پشتیبانی از جستجوی صوتی وجود دارد. سافاری همچنین برای اولین بار یک صفحه شروع قابل برنامه ریزی و برنامه های افزودنی وب موبایل را به دست می آورد.

iPadOS 15 دارای ویژگی های جدید حفظ حریم خصوصی Safari ، از جمله پیشگیری هوشمندانه ردیابی است که از پروفایل شما در استفاده از آدرس IP شما جلوگیری می کند و Safari به طور خودکار سایت هایی را که به پشتیبانی از HTTPS می شوند از HTTP ناامن ارتقا می دهد.

پیام ها

محتوای ارسال شده به شما در Messages به طور خودکار در بخش جدید “به اشتراک گذاشته شده با شما” در برنامه مربوطه ظاهر می شود. بخش با شما به اشتراک گذاشته شده در Photos ، Safari ، Apple News ، Apple Music ، Apple Podcasts و برنامه Apple TV برجسته شده است. کاربران می توانند محتوای قابل توجهی را که با آنها به اشتراک گذاشته شده است سنجاق کنند تا محتوای آن در موارد به اشتراک گذاشته شده با شما، جستجوی پیام ها و نمای جزئیات مکالمه افزایش یابد.

گروه های عکس ارسال شده در Messages، بسته به تعداد ارسال شده ها، بصورت کلی قابل مشاهده می شوند و ذخیره سریع عکس ها با یک دکمه ذخیره جدید آسان تر است. همچنین اکنون می توان تصاویر به اشتراک گذاشته شده از طریق Messages را با استفاده از نام مخاطب پیدا کرد.

عکس ها

برنامه Photos حاوی یک به روزرسانی قابل توجه در Memories است که اکنون از یک طراحی جدید ، ادغام با Apple Music ، یک رابط تعاملی بیشتر و ظاهر حافظه برخوردار است.

Memories آهنگ های مبتنی بر سابقه گوش دادن به موسیقی Apple شما را پیشنهاد می دهد که برای تجربه شخصی تر با فیلم ها و عکس ها هماهنگ می شوند. کاربران می توانند با کشیدن مخلوط های حافظه ، که به شما امکان می دهد آهنگ های مختلف را با سرعت و جو متفاوتی شنوایی کنید ، خاطرات را شخصی سازی کنند.

12 حالت حافظه وجود دارد که با تجزیه و تحلیل هر عکس و فیلم و استفاده از مقدار صحیح کنتراست و تنظیم رنگ برای ایجاد یک حالت ثابت ، حالت را اضافه می کند. همچنین انواع جدیدی از حافظه وجود دارد ، از جمله تعطیلات بین المللی اضافی ، خاطرات کودک محور ، روند به مرور و بهبود حافظه حیوانات خانگی ، از جمله توانایی تشخیص سگها و گربه های منفرد. همچنین امکان مشاهده و ویرایش تمام مطالب از یک حافظه در نمای پرنده وجود دارد و در بخش Watch Next ، خاطرات مربوط به تماشای آن پیشنهاد شده است.

ویژگی های شناسایی افراد باعث بهبود تشخیص افراد می شود و تصحیح اشتباهات نامگذاری در آلبوم People آسان تر است. گزینه Feature Less نیز وجود دارد تا به عکسها اطلاع داده شود که شما ترجیح می دهید تاریخ ، مکان ، تعطیلات یا شخص خاصی را در سراسر عکسهای ویژه ، ویجت عکسها ، خاطرات و در برگه کتابخانه برجسته کنید.

در iPadOS 15 ، Photos دارای یک صفحه اطلاعات غنی تر برای مشاهده اطلاعات مربوط به عکس ، مانند دوربین ، لنز و سرعت شاتر ، اندازه پرونده یا کسانی که عکس مشترک با شما را در پیام ها ارسال کرده است ، است. همچنین می توانید تاریخ گرفته شده یا مکان را ویرایش کنید ، عنوان را اضافه کنید و درباره موارد شناسایی شده توسط Visual Look Up اطلاعات کسب کنید.

انتخابگر عکس Photos ، از جمله در برنامه Messages ، اکنون به شما امکان می دهد عکس ها را به ترتیب خاصی برای به اشتراک گذاری انتخاب کنید. وقتی اجازه دسترسی به محتوای خاص در کتابخانه عکس را می دهید ، برنامه های شخص ثالث همچنین می توانند گردش کار ساده تری را ارائه دهند. علاوه بر این ، اپل می گوید که همگام سازی اولیه iCloud Photos در دستگاه جدید در iPadOS 15 سریعتر است.

نقشه ها

Maps اکنون از نمای جهانی تعاملی و جزئیات قابل توجهی در نمای سه بعدی جدید برای شهرها برخوردار است. محله ها ، مناطق تجاری ، ارتفاعات ، ساختمانها و موارد دیگر اکنون در کنار رنگ ها و برچسب های جدید جاده ، نشانه های طراحی شده به صورت سفارشی و حالت جدید شبانه “مهتابی” با جزئیات نمایش داده می شوند.

برنامه Maps همچنین یک تجربه جدید 3D رانندگی در شهر را با جزئیات جاده مانند مسیرهای چرخش ، میانه ها ، خطوط دوچرخه و پیاده روهای عابر پیاده ارائه می دهد که هم در iPhone و هم در Apple CarPlay کار می کند.

iPadOS 15

ناوبری حمل و نقل دوباره طراحی شده است و مسافران اکنون می توانند ایستگاه های اطراف را با سهولت بیشتری پیدا کنند و خطوط مورد علاقه خود را سنجاق کنند. نقشه ها به طور خودکار در یک مسیر حمل و نقل انتخاب شده دنبال می کنند و به کاربران اطلاع می دهند که زمان نزدیک شدن به پیاده شدن است.

کارت های مکان طراحی شده ، یافتن و تعامل با اطلاعات مربوط به مشاغل ، مکان ها و ویژگی های فیزیکی را آسان تر می کند. Guides Home جدیدی وجود دارد که اطلاعات مربوط به مکانهای جدید را با ویرایش ویرایش می کند.

هنگام جستجوی مکان جدید، گزینه های جدیدی برای فیلتر کردن نتایج با معیارهایی مانند آشپزی یا زمان باز شدن وجود دارد. Maps همچنین هنگام جابجایی به طور خودکار نتایج جستجو را به روز می کند و تنظیمات پرکاربرد اکنون در یک مکان ساده تر قرار دارند.

Find My

برنامه Find My توانایی های جدیدی را برای کمک به مکان یابی دستگاه گمشده ای که با استفاده از شبکه Find My خاموش یا پاک شده است ، معرفی می کند. یکی از اعضای خانواده یا دوستی که انتخاب می کند موقعیت مکانی خود را با شما به اشتراک بگذارد اکنون به طور مداوم مکان خود را به صورت مستقیم پخش می کند تا احساس جهت و سرعت را فراهم کند.

اپل پشتیبانی شبکه Find My را به AirPods Pro و AirPods Max اضافه می کند و یک ابزارک Find My جدید برای نگاهی اجمالی به مکان ها وجود دارد. همچنین هشدارهای جدایی جدایی وجود دارد که در صورت ترک یک AirTag، دستگاه Apple یا شبکه لوازم جانبی Find My در مکانی ناشناخته، به کاربر اطلاع می دهد.

سیری (Siri)

در iPadOS 15، درخواست های Siri با استفاده از موتور هایی روی دستگاه پردازش می شود، امنیت را افزایش می دهد و پاسخگویی را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. در حالی که دیگر نیازی به اتصال به اینترنت ندارد.

با استفاده از دستگاه، تشخیص و درک گفتار روی دستگاه بهبود می یابد. سیری همچنین می تواند در مورد تماس هایی که بیشتر با آنها تعامل دارید، کلمات جدیدی که تایپ می کنید و موضوعاتی که درباره آنها می خوانید اطلاعات بیشتری کسب کند تا پاسخ های بهتری ارائه دهد.

سیری اکنون می تواند موارد روی صفحه مانند عکس ها، صفحات وب، محتوای Apple Music یا Apple Podcasts، داستانهای Apple News، مکان های Maps و موارد دیگر را در یک پیام به اشتراک بگذارد یا حتی برای ارسال عکس از صفحه عکس بگیرد. علاوه بر این، سیری اکنون می تواند از متن روی صفحه برای ارسال پیام یا شروع تماس استفاده کند.

اکنون سیری در حفظ زمینه بین درخواست ها بهتر است، بنابراین می توانید به صورت مکالمه ای به آنچه قبلاً خواسته اید مراجعه کنید. همچنین می توانید درخواست کنید که یک دستگاه HomeKit را در یک زمان خاص یا تحت شرایط خاص کنترل کنید، مانند هنگام خروج از خانه. سیری همچنین قادر است اعلان ها مانند یادآوری ها را در AirPods اعلام کند و کاربران می توانند از سیری بپرسند که روی صفحه آنها چیست.

سیری در iPadOS 15 به زبان های بیشتری از جمله سوئدی، دانمارکی، نروژی و فنلاندی صدای متن به گفتار عصبی را ارائه می دهد. همچنین پشتیبانی از زبان سیری برای انگلیسی مخلوط، هندی، و ترکیبی از انگلیسی هندی و یک زبان مادری، از جمله هندی، تلوگو، کانادا، مراتی، تامیل، بنگالی، گجراتی، مالایایی و پنجابی وجود دارد.

ویژگی های دیگر

5G

اتصال پیشرفته با استفاده از 5G – با استفاده از 5G سریعتر در دستگاههای سازگار، از جمله پشتیبانی از پشتیبان گیری در iCloud و بازیابی از پشتیبان گیری iCloud، پخش صوتی صوتی و تصویری از اپل و برنامه های شخص ثالث، بارگیری با کیفیت بالاتر، تجارب بیشتر برنامه و سیستم با استفاده از قابلیت های پیشرفته Apple TV + محتوای ، همگام سازی عکس ها با iCloud Photos، به روزرسانی مقالات Apple News + برای خواندن آفلاین و بارگیری مدل های یادگیری ماشین.

5G نسبت به Wi-Fi ترجیح داده می شود – iPad Pro (نسل 3) و 12.9 اینچی iPad Pro (نسل 5) به طور خودکار 5G را در اولویت قرار می دهد وقتی اتصال Wi-Fi در شبکه هایی که گاهی اوقات از آنها بازدید می کنید، کند است به 5G متصل می شود.

بازی کردن

متن زنده

متن زنده در عکس ها – متن زنده ویژگی جدیدی برای دستگاه های دارای تراشه A12 Bionic یا نسخه های جدیدتر است که با استفاده از هوش روی دستگاه متن را در عکس ها، عکس های صفحه، Quick Look ، Safari و در پیش نمایش های زنده با دوربین تشخیص می دهد. سپس کاربران می توانند نسبت به آن اقدام کنند، مانند برجسته سازی برای کپی کردن. همچنین کاربران می توانند تصاویر را در Spotlight یا برنامه Photos بر اساس متن شناخته شده جستجو کنند.

Visual Look Up – برای برجسته کردن اشیا recognized و صحنه های شناخته شده، روی انگشت خود را به سمت بالا بکشید یا روی دکمه اطلاعات جدید ضربه بزنید، و این امکان را می دهد تا در مورد محتوای عکس اطلاعات بیشتری کسب کنید.

iPadOS 15

Memoji

برچسب های جدید مموجی – iPadOS 15 دارای 9 برچسب Memoji جدید است که به شما امکان ارسال لرزش ، موج دستی ، لحظه لامپ و موارد دیگر را می دهد.

گزینه های جدید لباس – بیش از 40 انتخاب لباس جدید با حداکثر سه ترکیب رنگ ، از جمله برای لباس های سر.

دو رنگ چشم متفاوت – Memoji اکنون از رنگ متفاوتی برای چشم چپ و چشم راست شما پشتیبانی می کند.

گزینه های عینک جدید – سه گزینه عینک جدید، از جمله اشکال قلب، ستاره و یکپارچه سازی با سیستم عامل.

گزینه های جدید دسترسی – کاشت حلزون، لوله های اکسیژن و کلاه ایمنی نرم اکنون در گزینه های Memoji نشان داده شده است.

دعوت نامه های گروه بازی ها و دعوت های گروهی – دوستان و گروه های جدیدترین پیام های کاربران با انتخاب یک دوست چند نفره جدید به بازی های دارای مرکز بازی وارد می شوند.

درخواست های دوستی مرکز بازی – مرکز بازی اکنون درخواست های دریافتی را در صندوق ورودی درخواست دوستی مرکز بازی نشان می دهد.

نکات برجسته بازی – کاربران می توانند با فشار دادن دکمه اشتراک گذاری در کنترل کننده های بازی مانند کنترل کننده بی سیم Xbox Series X یا Series S یا کنترل کننده بی سیم Sony PS5 DualSense ، یک کلیپ ویدیویی تا 15 ثانیه آخر گیم پلی را ذخیره کنند.

ابزارک های مرکز بازی – یک ابزارک ادامه بازی وجود دارد که بازی هایی را که اخیراً دارای قابلیت Game Center هستند، در دستگاه ها نمایش می دهد. ابزارک Friends are Playing به کاربران کمک می کند تا بازی های دوستانشان را کشف کنند.

تمرکز برای بازی – تمرکز پیشنهادی برای بازی به شما امکان می دهد با فیلتر کردن اعلان های ناخواسته غرق در بازی ها شوند.

ترجمه کردن

ترجمه در سطح سیستم – iPadOS 15 اجازه می دهد تا هر متنی در کل سیستم با انتخاب آن و ضربه زدن روی ترجمه شود. سپس کاربران می توانند متن انتخاب شده را کپی ، ذخیره ، جایگزین یا ترجمه را در برنامه ترجمه باز کنند. کاربران همچنین می توانند متن انتخاب شده را در عکس ترجمه کنند.

ترجمه خودکار – برنامه Translate هنگام شروع صحبت تشخیص می دهد و می تواند بدون نیاز به ضربه زدن روی دکمه میکروفن در مکالمه ، گفتار را ترجمه کند.

نمای رو در رو – کاربران می توانند هنگام مکالمه رو در رو نمای مکالمه را تغییر دهند تا هر شخص بتواند مکالمه را از طرف خود ببیند.

طراحی مجدد مکالمات – می توان مکالمات را با استفاده از برگه مکالمه در نمای افقی یا عمودی شروع کرد ، سپس یک نمای مکالمه طراحی شده جدید را با حباب های چت ارائه می دهد تا بتوانید با سهولت بیشتری آن را دنبال کنید.

انتخاب آسان تر زبان – اکنون با منوهای کشویی جدید انتخاب زبان ها آسان تر است.

iPadOS 15

موسیقی

صدای فضایی – شنوندگان اکنون می توانند از AirPods Pro و AirPods Max برای گوش دادن به موسیقی با Dolby Atmos و ردیابی هد پویا اپل برای تجربه غوطه وری استفاده کنند. با iPad Pro 12.9 اینچ (نسل 3 به بعد) ، iPad Pro 11 اینچ ، iPad Air (نسل 3 به بعد) ، iPad (نسل 6 به بعد) و iPad mini (نسل 5) کار می کند.

با شما به اشتراک گذاشته شده است – برنامه موسیقی اکنون موسیقی به اشتراک گذاشته شده با شما را از Messages برجسته می کند.

پادکست ها

بهبود یافته – پادکست ها گروه های شخصی نمایش های پیشنهادی درباره موضوعات خاص را ایجاد می کنند.

با شما به اشتراک گذاشته شده است – قسمت های پادکست مورد علاقه خود را در برنامه Messages به اشتراک بگذارید و تمام قسمت های به اشتراک گذاشته شده با شما را در Listen Now بیابید.

اخبار

خبرخوان طراحی شده جدید – خبرخوان اکنون از طراحی جدیدی برخوردار است که مرور و تعامل با مقاله ها را آسان می کند. اطلاعاتی مانند تاریخ انتشار و خطوط فرعی برجسته تر هستند و اکنون می توانید داستان ها را مستقیماً از فید ذخیره کرده و به اشتراک بگذارید.

با شما به اشتراک گذاشته شده است – داستانهایی که از Messages برای شما ارسال شده است ، به طور خودکار در قسمت Shared with You در زبانه های Today and Following Apple News ظاهر می شوند.

تلویزیون

برای همه شما – برنامه تلویزیونی اکنون یک ردیف جدید با عنوان “برای همه شما” دارد که مجموعه ای از نمایش ها و فیلم ها را بر اساس علایق افراد منتخب یا کل خانواده پیشنهاد می دهد.

با شما به اشتراک گذاشته شده است – برنامه تلویزیونی اکنون همه نمایش ها و فیلم هایی را که دوستان و خانواده در Messages به اشتراک گذاشته اند برجسته می کند.

SharePlay – برنامه تلویزیونی با Messages و FaceTime کار می کند تا با استفاده از SharePlay به طور همگام سازی محتوا را با دوستان و خانواده تماشا کنید.

یادداشت های صوتی

سرعت پخش – گزینه های جدیدی برای سرعت بخشیدن یا کاهش پخش ضبط ها وجود دارد.

رد شدن از سکوت – صدای صوتی به صورت خودکار ضبط ها را تجزیه و تحلیل می کند و با یک ضربه به طور خودکار از شکاف های صوتی شما عبور می کند.

به اشتراک گذاری بهبود یافته – امکان به اشتراک گذاشتن چندین ضبط یادداشت صوتی به طور همزمان وجود دارد.

iPadOS 15

میانبرها

ویرایشگر میانبر دقیق تر – Next Action Suggestions گزینه هایی را برای کمک به شما در تکمیل میانبر مورد نظر ارائه می دهد.

مدیریت میان دستگاه – اکنون میانبرها در iPhone ، iPad و Mac همگام سازی می شوند.

اشتراک بهبود یافته – بدون نیاز به مدیریت تنظیمات امنیتی ، می توانید میانبرها را با یک لینک به اشتراک گذاشته و بارگیری کنید. گیرندگان برای اطمینان از به اشتراک گذاشته شدن فقط داده های تأیید شده ، پیام های هوشمند دریافت می کنند.

App Store

رویدادهای درون برنامه ای – اکنون App Store کشف رویدادهای فعلی را در برنامه ها و بازی ها ، از جمله مسابقات بازی ، نمایش فیلم ها یا تجربه های پخش زنده ، آسان تر می کند.

ابزارک App Store – ابزارک جدید App Store داستان ها ، مجموعه ها و رویدادهای درون برنامه ای را از برگه امروز نمایش می دهد.

زمان نمایش

Downtime on demand – در iPadOS 15 ، می توانید زمان خرابی را در صورت تقاضا روشن کنید ، جایی که فقط تماس های تلفنی و برنامه هایی که شما مجاز به انتخاب آنها هستید در دسترس خواهد بود. پس از فعال شدن ، یک یادآوری پنج دقیقه ای برای خرابی ارسال می شود و زمان خرابی تا پایان روز روشن می شود.

Screen Time API – کاربران می توانند از API Screen Time در برنامه های کنترل والدین استفاده کنند تا طیف وسیعی از ابزارها را برای والدین پشتیبانی کنند. API ویژگی هایی مانند محدودیت های اصلی و نظارت بر فعالیت دستگاه را به کاربران ارائه می دهد.

پیشرفت صفحه کلید خارجی

نوار میانبرهای صفحه کلید از نو طراحی شده – نوار منوی صفحه کلید دارای ظاهری کاملاً جدید و جمع و جور است که در فضای کوچکتر همان عملکرد را دارد تا برنامه پشت آن بیشتر دیده شود.

طراحی مجدد میانبرهای صفحه کلید – نمای میانبرهای صفحه کلید دوباره طراحی شده است و میانبرها اکنون توسط دسته هایی مانند File ، Edit ، Format ، View و Search سازماندهی می شوند.

میانبرهای صفحه کلید بیشتر – iPadOS 15 از میانبرهای صفحه کلید اضافی در برنامه ها و سیستم پشتیبانی می کند ، از جمله چند وظیفه ای و منوهای متنی. کلید globe اکنون یک اصلاح کننده است که به شما امکان می دهد کارهای بیشتری را از صفحه کلید انجام دهید.

پیمایش کامل صفحه کلید – اکنون می توانید با استفاده از صفحه کلید ، با عملکردهایی مانند فشار دادن کلید برگه برای برجسته کردن زمینه ها و دکمه های متن ، از طریق یک برنامه حرکت کنید.

حریم خصوصی

محافظت از حریم خصوصی نامه – محافظت از حریم خصوصی نامه از دیدن آدرس IP شما توسط فرستندگان جلوگیری می کند یا اگر ایمیل آنها را باز کرده باشید.

گزارش حریم خصوصی برنامه – بخش جدیدی در تنظیمات به کاربران امکان می دهد ببینند که طی هفت روز گذشته برنامه ها به چه دفعاتی به مکان ، عکس ، دوربین ، میکروفون و مخاطب خود دسترسی پیدا کرده اند. همچنین نشان می دهد کدام برنامه ها با دامنه های دیگر تماس گرفته اند و اخیراً با آنها تماس گرفته اند. این امر در به روزرسانی آینده پس از عرضه اولیه iPadOS 15 ارائه می شود.

اشتراک مکان فعلی – توسعه دهندگان به شما امکان می دهند موقعیت مکانی فعلی خود را به طور موقت با یک دکمه قابل تنظیم در برنامه های خود به اشتراک بگذارید.

بهبودهای دسترسی به کتابخانه عکس محدود – توسعه دهندگان می توانند هنگام دسترسی به پوشه های عکس خاص و انتخاب آلبوم ، قابلیت دسترسی هوشمند به کتابخانه عکس را ارائه دهند.

iPadOS 15

iCloud

پنهان کردن ایمیل من – پنهان کردن ایمیل من به شما امکان می دهد آدرس های ایمیل تصادفی و منحصر به فردی ایجاد کنید که به صندوق ورودی شخصی شما ارسال می شود ، بنابراین شما می توانید بدون نیاز به اشتراک گذاری آدرس ایمیل واقعی خود ، ایمیل ارسال و دریافت کنید.

دامنه ایمیل سفارشی – کاربران اکنون می توانند آدرس iCloud Mail خود را با یک نام دامنه سفارشی شخصی کنند و اعضای خانواده را به استفاده از دامنه مشابه با حساب های iCloud Mail خود دعوت کنند.

Apple ID

مخاطبین بازیابی حساب – کاربران اکنون می توانند یک یا چند نفر مورد اعتماد را برای تبدیل شدن به یک مخاطب بازیابی حساب انتخاب کنند تا به آنها کمک کند رمز عبور خود را بازنشانی کنند و دوباره به حساب خود دسترسی پیدا کنند.

برنامه Digital Legacy – برنامه جدید Digital Legacy به شما امکان می دهد افراد را به عنوان Legacy Contact تعیین کنید تا در صورت مرگ شما به حساب و اطلاعات شخصی شما دسترسی داشته باشند.

دسترسی

کاوش تصاویر با VoiceOver – اکنون کاربران می توانند با استفاده از VoiceOver با جزئیات بیشتر افراد ، اشیا ، متن و جداول را در تصاویر کاوش کنند.

توصیفات تصویر VoiceOver در Markup – اکنون Markup به شما امکان می دهد توصیفات تصویری را که توسط VoiceOver قابل خواندن است اضافه کنید. توصیفات تصویر حتی در حالت اشتراکی ادامه دارد و در طیف وسیعی از برنامه های پشتیبانی شده در iPhone ، iPad و Mac قابل خواندن است.

عملکردهای صدا برای کنترل سوئیچ – اقدامات صدا برای کنترل سوئیچ به شما امکان می دهد بدون نیاز به دکمه های فیزیکی، سوئیچ ها یا دستورات شفاهی پیچیده ، آیفون را با صداهای ساده دهانی کنترل کنید.

صداهای پس زمینه – اصوات پس زمینه به طور مداوم در پس زمینه صداهای متعادل، روشن یا تاریک، اقیانوس، باران و جریانهای صوتی را پخش می کنند تا سر و صدای محیطی یا خارجی ناخواسته را پوشانده و به شما در تمرکز یا آرامش کمک کنند. هنگامی که از دستگاه خود استفاده می کنید، صداها با صدای دیگر سیستم و صدا مخلوط می شوند.

تنظیمات هر برنامه – تنظیمات اندازه صفحه نمایش و اندازه متن را براساس برنامه از طریق برنامه شخصی کنید.

وارد کردن شنوایی سنجی – شنوایی سنجی کاغذی یا PDF را در تنظیمات وارد کنید و مکانهای هدفون را برای تقویت صداهای نرم و تنظیم فرکانسها براساس نتایج آزمایش شنوایی خود تنظیم کنید.

برنامه ذره بین – ذره بین اکنون یک برنامه پیش فرض در iPadOS است ، بنابراین می توانید از iPad خود به عنوان ذره بین برای بزرگنمایی اجسام نزدیک خود استفاده کنید.

زبان های کنترل صدای جدید – Voice Control گزینه های جدیدی از جمله چینی ماندارینی، کانتونی، فرانسوی و آلمانی را که از فناوری تشخیص گفتار Siri استفاده می کنند ، اضافه می کند.

سایر پیشرفت ها

کشیدن و رها کردن – کشیدن و رها کردن اکنون در بین برنامه ها پشتیبانی می شود.

احراز هویت داخلی – کدهای تأیید مورد نیاز برای امنیت بیشتر در ورود به سیستم را در بخش «گذرواژه ها» در تنظیمات ایجاد کنید و به عنوان گزینه دیگری برای برنامه هایی مانند Google Authenticator استفاده کنید. پس از راه اندازی ، هنگام ورود به سایت ، کدهای تأیید تکمیل خودکار را انجام می دهند.

تشخیص بسته – با استفاده از HomeKit Secure Video ، دوربین های امنیتی و زنگ درهای ویدئویی اکنون می توانند هنگام ورود بسته ، تشخیص و به شما اطلاع دهند.

طراحی مجدد جستجوی کتاب – نتایج جستجو به محض شروع به تایپ نشان داده می شوند و غلط های املایی را در برنامه کتاب ها اصلاح می کنند. نمایشگاه کتاب های برتر ، کتاب های صوتی و مجموعه های ژانر در نتایج نشان داده می شود. همچنین کاربران می توانند مستقیماً از برگه جستجو کتاب خریداری کنند.

به روزرسانی های نرم افزاری – iPadOS اکنون گزینه ای را برای به روزرسانی به جدیدترین نسخه iPadOS 15 به محض انتشار برای جدیدترین ویژگی ها و کاملترین مجموعه به روزرسانی های امنیتی ، یا ادامه در iPadOS 14 و همچنان دریافت به روزرسانی های امنیتی مهم انتخاب می کند تا زمانی که آماده شوید. برای ارتقا به نسخه اصلی بعدی.

ذخیره سازی موقت iCloud برای انتقال داده ها – اکنون کاربران می توانند از مقدار نامحدودی از داده ها تا سه هفته به صورت رایگان در iCloud پشتیبان تهیه کنند تا به دستگاه جدید منتقل شوند.

iPadOS 15: دستگاه های پشتیبانی شده

iPadOS 15 با تمام iPadsهای iPadOS 13 و iPadOS 14 سازگار است، از جمله دستگاه های قدیمی مانند iPad Pro نسل اول، iPad mini 4 و iPad سطح 5. همچنین دستگاه های سازگار با iPadOS 15 در لیست زیر آورده شده است.

iPad (نسل 9)iPad Pro (نسل 5)
iPad (نسل 8)iPad (نسل 4)
iPad (نسل 7)iPad (نسل 3)
iPad (نسل 6)iPad (نسل 2)
iPad (نسل 5)iPad (نسل 1)
iPad mini (نسل 5)iPad Air (نسل 4)
iPad mini 4iPad Air (نسل 3)
iPad Air 2

تاریخ انتشار iPadOS 15

اپل قرار است iPadOS 15 را اواخر امسال در پاییز ، احتمالاً بین سپتامبر و نوامبر منتشر کند.

iPadOS 15در این مقاله به بررسی جامع iPadOS 15 پرداختیم. این سیستم عامل جدید که قرار است برای iPad مورد استفاده قرار گیرد، در تمام جنبه ها و زمینه ها مورد بررسی قرار گرفت. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد. خواهشمندیم این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع: macrumors

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظر
  1. آواتار یاسمین
    یاسمین می گوید

    من نتوسنتم آپدیت کنم

  2. آواتار غیرت
    غیرت می گوید

    چقدر سخت

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.