آیفون ۱۳ از شایعه تا واقعیت

آیفون ۱۳ مورد انتظار ترین محصول اپل، فقط چند ماه دیگر تا عرضه آیفون 13 باقی مانده است اما هنوز شایعات بسیاری در خصوص مدل هایی که امسال اپل برنامه برای عرضه دارد، وجود دارد. اما تا کنون چه میدانیم؟ آیفون 13 در هر دو نسخه پرو دارای صفحه نمایش 120 هرتزی با نمایشگر LTPO خواهد بود، باطری ارتقا یافته و بهبود مودم 5G و ارتقا قابل توجه در تمام دوربین ها از جمله اضافه شدن سنسور LiDAR و قابلیت پرتریت جدید به نسخه های آیفون 13 و آیفون 13 مینی، برخی از تغییرات مهم این نسخه خواهد بود.

در مورد طراحی آیفون 13 اینطور به گوش میرسد که اپل قصد طراحی ساختار شکن و جدیدی را ندارد، اما میدانیم اپل قصد دارد از ناچ کوچکتری استفاده کند. ناچ محل قرار گیری دوربین سلفی و سنسور FaceID میباشد. علاوه بر آن میدانیم 4 مدل به بازار عرضه خواهد شد درست مثل سری 12 اما شایعاتی به گوش میرسد که یک نسخه حتما بدون پورت شارژ خواهد بود!

تاریخ عرضه آیفون 13

اگر براساس تاریخ عرضه نسخه های پیشین آیفون بخواهیم پیش بینی کنیم معمولا در چهارمین جمعه سپتامبر 2021 یعنی در تاریخ 24 سپتامبرمیلادی یا 2 مهر 1400 عرضه خواهد شد. علی رغم اینکه آیفون 12 بخاطر همه گیری ویروس کرونا در تاریخ 13 اکتبر عرضه شد اما یکی از کارشناس اپل به نام Ming-Chi Kuo  ادعا میکند تاریخ عرضه آیفون 13 به روال عادی خود برخواهد گشت ادعا بزرگی است چرا که به دلیل کمبود تراشه تاخیر در عرضه سایر محصولات الکترونیکی بوجود آمده است.

شایعاتی هم وجود دارد که نشان میدهد تراشه A15 Bionic که قرار هست در آیفون های سری 13 به کار گرفته شود در حال تولید است که ادعا انتشار آیفون حوالی مهر ماه را قوت میبخشد. اگر بخواهیم پیش بینی دقیقی از تاریخ عرضه آیفون 13 داشته باشیم میتوان گفت کنفرانس اپل در تاریخ 14 سپتامبر یا 23 شهریور 1400 برگذار خواهد کرد و 10 روز بعد آیفون در فروشگاه ها خواهد بود!

اولین سرنخ از آیفون 13 را میتوانیم در ماه ژوئن یعنی تیر ماه 1400 خواهیم داشت چرا که اپل در این ماه کنفرانس جهانی توسعه دهندگان WWDC 2021 در 7 ژوئن برگذار خواهد شد و در این کنفرانس از iOS 15 رونمایی خواهد شد.

قیمت آیفون ۱۳

شایعات بسیاری نشان میدهد آیفون ۱۳ در چهار مدل مثل سری ۱۲ عرضه خواهد شد:

 1. آیفون ۱۳ مینی با صفحه نمایش ۵.۴ اینچی
 2. آیفون ۱۳ با صفحه نمایش ۶.۱ اینچی
 3. آیفون ۱۳ پرو با صفحه نمایش ۶.۱ اینچی
 4. آیفون ۱۳ پرومکس با صفحه نمایش ۶.۷ اینچی

اخبار غیر رسمی میگویند به دلیل فروش ضعیف نسخه مینی در سری گذشته احتمالا اپل نسخه مینی عرضه نخواهد کرد اگرچه این اخبار هنوز بصورت رسمی تایید نشده است. از سوی دیگر میدانیم اپل در حال طراحی آیفون تاشو میباشد که احتمالا تا دو سال دیگر عرضه میشود. بنابراین فرض میکنیم چهار مدل عرضه خواهد شد اما قیمت این چهار مدل بسیار محتمل است که در رنج قیمتی سری ۱۲ باشند یعنی 699$ , 799$ , 999$ , 1099$ اپل قصد دارد قیمت آیفون های نسل جدید را نزدیک به نسل پیشین حفظ کند.

آیفون تاشو محصول آینده

نامگذاری آیفون ۱۳

بنظر میرسد نامگذاری آیفون امسال کمی متفاوت باشد، برخی از شایعات اذعان دارند که آيفون جدید با نام آيفون ۱۲ اس یا iPhone 12s منتشر خواهد شد. این کار جدیدی نیست ، حداقل برای کمپانی اپل چرا که آخرین بار در سری ۶ که درسال ۲۰۱۵ منتشر شد یا آیفون Xs که در سال ۲۰۱۸ منتشر شد هر دو از این الگوی نامگذاری استفاده کردند اگر چه بعدا اپل نسخه XR نیز معرفی کرد. حرف s در انتهای مدل نشان دهنده این حقیف است که نسخه فعلی ویژگی های بسیار زیادی مشابه با نسخه ی پیشین دارد و یا بهبود های زیادی روی نسخه گذشته در نظر گرفته شده است. بهرحال اپل iPhone 13 یا iPhone 12s را به عنوان نام این نسل درنظر بگیرد ما قطعا شاهد بهبود های زیادی خواهیم بود!

طراحی آیفون ۱۳

اخبار و شایعات بسیاری وجود دارد که به ما نشان میدهد امسال از دست بریدگی بزرگ بالای صفحه نمایشگر خلاص نمی شویم، بلکه اندازه آن کمی کوچکتر خواهد شد که باز هم جای شکر آن باقیست! بعد از چند نسل اپل قصد دارد این بریدگی را کمی بهینه کند که ظاهرا با ترکیب سنسور مادون قرمز که در حال حاضر از دو قسمت تشکیل شده ما شاهد بریدگی باریکتری خواهیم بود.

از منبع دیگری میدانیم که اپل چیپ به کار رفته در سنسور Face ID را 40 تا 50 درصد کاهش داده که خود باعث کاهش فضای بالای صفحه میشود. همچنین بلندگو های سری جدید دیگر در بریدگی نخواهد بود و با قسمت بالایی صفحه منتقل شده است. چندی پیش وبسایت مک رومرز تصویری از محافظ صفحه نمایش سری ۱۳ را نشان داد که تمامی ادعا های بالا را تایید میکند.

ناچ کوچکتر در آیفون 13

در نسخه جدید چینش دوربین بزرگتری خواهیم داشت به نسبت به نسخه ۱۲ پرومکس گوشی ضخیم تری را شاهد خواهیم بود. اما اگر بطور دقیق میخواهید بدانید آیفون ۱۳ چه شکلی خواهد داشت با تکیه بر اخبار منتشر شده از سازنده قاب Pigtou و وبسایت Xleaks7 رندر نهایی با رنگ پروداکت رد ( قرمز) بصورت زیر خواهد بود. در این رندر شاهد هستیم که بریدگی بالای صفحه بسیار کوچکتر شده و بلندگو در بالای صفحه قرار گرفته و ساختار دوربین متفاوت طراحی شده است. همچنین شاهد دوربین های پشتی بزرگتری هستیم. وبسایت LetsGoDigital تصویر مشابه دیگری را با نام iPhone 12s منتشر کرده است که دارای سنسور اثر انگشت زیر صفحه نمایشگر است.

رندر آیفون ۱۳

این شایعات تصویر خوبی از ویژگی های نسخه جدید می دهند که شامل:

 • بریدگی (ناچ) کوچکتر
 • احتمال تغییر چینش دوربین پشتی
 • جابجایی بلندگو به بالای صفحه
 • حسگر اثر انگشت

خواهد بود، البته با توجه به استفاده همه روز از ماسک به دلیل ویروس کرونا امکان استفاده از حسگر اثر انگشت در زمانی که تشخیص چهره کاربردی ندارد الزامی بنظر میرسد. تغییر بزرگ دیگری که احتمالا فقط در یک نسخه از آیفون شاهد باشیم اینکه حذف پورت شارژ و شارژ توسط شارژر های بی سیم خواهد بود اگرچه کارشناس اپل Ming-Chi Kuo با این احتمال مخالف بوده و گفته در حال حاضر آیفون بدون پورت شارژ نخواهیم داشت چرا که اکوسیستم شارژر های مگ سیف همچنان به بلوغ خود نرسیده است.

نمایشگر آیفون ۱۳

با ثابت نگه داشتن سایز صفحه نمایشگر در مقابل سری ۱۲ اپل قصد دارد تا نمایشگرهای ۱۲۰ هرتزی را وارد بازار کند. گزارشی از ET NEWS نشان میدهد صفحه نمایشگر ۱۲۰ هرتزی در مدل های پرو و پرومکس وجود خواهد داشت. نمایشگرهای ۱۲۰ هرتزی جابه جایی در صفحه نرم تری خواهند داشت و در استفاده های گیمینگ این تفاوت احساس خواهد شد.

اخبار جدیدتری اینگونه می گویند که آیفون ۱۳ نمایشگر LTPO خواهد داشت که وظیفه ساخت این نمایشگرها بر عهده سامسونگ میباشد علاوه بر آن بنظر میرسد سامسونگ در حال تهیه مدار اتصال دهنده نمایشگر به مادربرد برای اپل میباشد که این شایعه را قوت میبخشد. ماهیت نمایشگر های LTPO به اینصورت است که برای فعال سازی نرخ تازه سازی تصویر نیازی به اجزای اضافه ندارند و گوشی هایی با این نمایشگر میتوانند از شاسی های نازک تری برای صفحه نمایش خود استفاده کنند.

اگر به طور دقیق تر بخواهیم بدانیم چرا اپل به دنبال استفاده از چنین نمایشگری هست میتوانیم بگوییم استفاده از نمایشگرهای LTPO برای اپل باعث میشود قاب آیفون ۱۲ را استفاده کند اما صفحه نمایش بسیار روان تر خواهد بود. ویژگی مهم دیگر استفاده از این نمایشگر ها بهبود مصرف باطری توسط نمایشگر میباشد. گزارشی از DigiTimes نشان میدهد استفاده از این نمایشگر ها باعث کاهش استفاده از باطری تا ۱۵ الی ۲۰ درصد میشود.

فناوری نمایشگرهای LTPO باعث تسهیل در استفاده از فناوری Always-on Display در گوشی های اپل میشود ویژگی که چندی پیش در گوشی های اندرویدی شاهد آن بودیم.

[ادامه دارد…]

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظر
 1. BingGirl می گوید

  عالی بود، سپاسگزارم

 2. آیوی می گوید

  همونی یه که میخواستم، گوشی های جمع و جور رو دوست دارم ولی نه خیلی کوچیک. از ابعادش میترسیدم و تبلیغات منفی زیادی تو بازار براش هست. ابعادش برای من خیلی مناسب و سبک نسبت به سایر گوشی هاست. گوشی با این ابعاد و این سطح از امکانات نداریم.خوشحالم 13 معمولی نخریدم که همشون هم پارت نامبر چین هستن ولی مینی ها همشون LLA هستن.

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.